Dnes je 26. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Bude světový para-pohár v plavání bez Izraelců? Malajsie zatím neudělila víza

9. 1. 2019, -rjw- |  Sport

KUALA LUMPUR – Izraelští paralympijští plavci zatím netuší, zda jim Malajsie umožní účast na Světovém paralympijském poháru v plavání. Ten se má konat v Kuchingu během července, za účasti více než 600 plavců z celého světa. Výsledky soutěže budou mít zásadní vliv na účast při letní paralympiádě v Tokiu 2020. Izraelský paralympijský výbor již dva měsíce usiluje o získání víz pro účastníky. Zatím bez reakce z malajské strany, a to v době, kdy některé arabské a muslimské země otevírají dveře izraelským sportovcům a nechávají při jejich vítězství zaznít izraelskou hymnu Hatikvu. Umírněná Malajsie však váhá a není jasné proč. Může to souviset s postojem premiéra Mahathira Bin Mohammada, který v listopadu zkritizoval rozhodnutí Austrálie, uznat Západní Jeruzalém (nikoli tzn. „sjednocený Jeruzalém“) za hlavní město Izraele.

Na situaci upozornil izraelský server Ynet, který zveřejnil vyjádření předsedy izraelského paralympijského klubu Nisima Sasportase: „Všichni v zásadě říkají, že to půjde, ale zatím jsme nedostali pozvání ani víza. (…) Máme dopisy na naši podporu od Mezinárodního paralympijského výboru, Evropského paralympijského výboru, Olympijského atletického výboru, a doufáme, že to umožní našim atletům a jejich bezpečnostnímu doprovodu účast na akci.“ Komunikace je ztížená mimo jiné tím, že Izrael a Malajsie neudržují diplomatické styky.

Malajsie je většinově muslimská země, islám vyznává asi 61 % jejích obyvatel, ústava ovšem zaručuje svobodu vyznání (při uznání islámu jako „náboženství Malajské federace“). Mezi státní svátky patří i Vánoce, indický svátek světel Díválí a čínský Nový rok, které kromě nábožensko-etnických menšin slaví i mnozí muslimové. Většina zdejších muslimů se hlásí k umírněnému šáfi’ovskému směru a v oblasti politiky nepatří Malajsie mezi výrazné odpůrce Izraele.

Inbal Pezarová, která na situaci upozornila, sama usiluje o postup na tokijskou paralympiádu. Byla by to její třetí – mimochodem, v Pekingu (2008) ji o zlato připravila Běla Hlaváčková z ČR.