Dnes je 18. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Sport

Izraelské hráčky lacrossu koupily sportovní boty keňským soupeřkám, jež byly na mistrovství světa v nevýhodě

17. 8. 2019, -jg- |  Sport

ONTARIO – Smysl pro sport a fair play prokázalo družstvo izraelských hráček lacrossu minulý týden na světovém šampionátu v kanadském Ontariu. Když se izraelské sportovkyně ve skupině do 19 let utkaly dne 6. srpna v kanadském Peterborough se svými soupeřkami z Keni, zjistily, že mají oproti nim výhodu. Keňanky totiž neměly standardní obuv pro tento druh sportu, ale běžné tenisky. Nohy se jim smekaly po deštěm navlhlém trávníku, a tak nebylo divu, že Izraelky proti nim vyhrály 13:4. „Všechny boty s podešví se špunty, které si objednaly a nechaly zaslat do Kanady, přišly ve špatných velikostech,“ sdělila Ashlee Aitkenová, zástupkyně keňského týmu v Kanadě. Izraelky se tak proto diskrétně dotázaly trenérky týmu na velikost obuvi všech keňských hráček, domluvily se svými rodiči na financování projektu, a v místním obchodě svým soupeřkám boty zakoupily.

celý článek

Zprávy z Euromakabiády 2019: Česko v Budapešti reprezentuje 12 židovských sportovců

2. 8. 2019, -rjw- |  Sport

BUDAPEŠŤ – V maďarském hlavním městě od pondělka probíhají 15. Evropské makabejské hry (Euro Maccabi Games 2019). Zahajovací ceremonie se zúčastnili izraelský ministr přistěhovalectví Yoav Galant, předseda Světové unie Makabi Amir Peled a předseda Světového židovského kongresu Ronald S. Lauder. Slavnostní oheň zažehla nejlepší šachistka všech dob Judit Polgárová a Ágnes Keletiová (98), nejstarší žijící olympijská šampiónka a nejúspěšnější židovská olympionička všech dob. Pozornost letos vzbudila zlatá medaile v basketbale, kterou získal speciální tým z Haify: tvoří ho mladí lidé trpící poruchou autistického spektra. Pro všechny hráče ve věku 18 až 20let to byla první samostatná cesta – bez rodin – mimo Izrael.

celý článek

Na Pražském maratonu padl traťový rekord. Zvítězila izraelská běžkyně Lonah Salpeterová

6. 5. 2019, -jg, rjw- |  Sport

PRAHA – Jubilejní 25. Pražský mezinárodní maraton, který se konal v neděli 5. května, vyhrála s traťovým rekordem 2 hodiny 19 minut a 44 vteřin izraelská běžkyně Lonah Salpeterová (30). „Dělal mi trochu problémy vítr, který foukal ze strany. Měla jsem chvílemi potíže udržet balanc, ale jinak bylo počasí ideální. Jsem šťastná, že se mi podařilo zaběhnout pod 2:20, je to splněný sen,“ řekla České televizi izraelská atletka. Za muže vyhrál v dresu Bahrajnu Maročan Mahdžúb Dazza, který trať uběhl v čase 2:05:58. Českým šampionem byl s časem 2:16:30 liberecký závodník Vít Pavlišta (34), který utekl obhájci titulu Jiřímu Homoláčovi. Mezi ženami v domácím šampionátu vyhrála Petra Pastorová (42), už po třetí za sebou. Trať o délce 42,196 km, která vede centrem českého hlavního města, uběhla v čase 2:42:22.

celý článek

Malajsie vyloučí izraelské sportovce ze všech svých sportovních akcí

18. 1. 2019, -rjw- |  Sport

KUALA LUMPUR – Kolem účasti izraelských paralympických sportovců na světovém poháru v plavání je konečně jasno. Bohužel, znamená to špatnou zprávu pro ně i všechny izraelské sportovce. Malajský premiér Mahathir Mohamad ve středu 16. ledna prohlásil, že jeho země napříště znemožní ve svých soutěžích účast všem izraelským sportovcům. Malajská vláda oznámila, že jedná z „humanitárních důvodů“ a v zájmu „boje za utlačované“. Izraelské ministerstvo zahraničí vydalo téhož dne prohlášení, že je to „hanebné a zcela proti duchu olympijské myšlenky.“ To je asi všechno, co teď může pro své tělesně postižené sportovce ve vztahu k Malajsii udělat. Izraelské paralympijské asociace i státní úřady teď mají před sebou důležitější úkol. Výsledky soutěže budou mít zásadní vliv na účast při letní paralympiádě v Tokiu 2020, půjde o to, jak vyjednat svým sportovcům rovné podmínky.

celý článek

Bude světový para-pohár v plavání bez Izraelců? Malajsie zatím neudělila víza

9. 1. 2019, -rjw- |  Sport

KUALA LUMPUR – Izraelští paralympijští plavci zatím netuší, zda jim Malajsie umožní účast na Světovém paralympijském poháru v plavání. Ten se má konat v Kuchingu během července, za účasti více než 600 plavců z celého světa. Výsledky soutěže budou mít zásadní vliv na účast při letní paralympiádě v Tokiu 2020. Izraelský paralympijský výbor již dva měsíce usiluje o získání víz pro účastníky. Zatím bez reakce z malajské strany, a to v době, kdy některé arabské a muslimské země otevírají dveře izraelským sportovcům a nechávají při jejich vítězství zaznít izraelskou hymnu Hatikvu. Umírněná Malajsie však váhá a není jasné proč. Může to souviset s postojem premiéra Mahathira Bin Mohammada, který v listopadu zkritizoval rozhodnutí Austrálie, uznat Západní Jeruzalém (nikoli tzn. „sjednocený Jeruzalém“) za hlavní město Izraele.

celý článek

Izraelci zabodovali na Grand Slam v judu. Ve Spojených Arabských Emirátech zazněla Hatikva

29. 10. 2018, -rjw- |  Sport

ABÚ ZABÍ – V Abú Zabí, hlavním městě Spojených arabských emirátů (SAE), zazněla už podruhé Hatikva. Izraelec Peter Paltchik vyhrál Grand Slam Mezinárodní judistické asociace (kategorie do 100 kg). Poprvé zněla izraelská hymna v neděli 28. října, kdy zlatou medaili získal Sagi Muki. Ačkoli Izrael nemá se SAE oficiální diplomatické vztahy, sledovala soutěž na místě izraelská ministryně kultury a sportu Miri Regevová. Po incidentu v roce 2017, kdy v SAE nesměli izraelští sportovci soutěžit „z bezpečnostních důvodů“, zbavila Mezinárodní judistická federace SAE i Tunisko možnosti hostit světové závody. V srpnu obě země slíbily, že také izraelští sportovci budou smět soutěžit pod svou národní vlajkou, a tak opět získaly hostitelské právo. Ministryně Miri Regevová projednává s Mezinárodní judistickou federací možnost, že by se příští vrcholová soutěž konala v Izraeli.

celý článek

FIFA na rok suspendovala šéfa palestinského fotbalu za podněcování k násilí proti Messimu

27. 8. 2018, -jg- |  Sport

CURYCH – Mezinárodní federace fotbalových asociací FIFA na rok suspendovala šéfa palestinské fotbalové asociace Džibríla Radžúba za to, že před časem kvůli přátelskému zápasu mezi Izraelem a Argentinou stál za výhrůžkami proti hvězdě argentinského mužstva Lionelu Messimu. Rozhodnutí učinila v pátek 24. srpna etická komise FIFA ve Švýcarsku a zároveň uložila Radžúbovi, který dlouhodobě proti Izraeli v rámci federace vystupoval, k pokutě ve výši 20 300 dolarů. V červnu Radžúb nabádal fotbalové fanoušky, aby spálili fotky a dresy Messiho a hráčů argentinského národního fotbalového týmu v případě, že by se ukázali za přátelském zápase s Izraelci v Jeruzalémě. To zhodnotila komise FIFA, jíž Radžúb v loňském roce opakovaně předkládal žádosti o sankce proti Izraeli, jako podněcování k násilí. Argentinci se nakonec zápasu s Izraelem vzdali, což hnutí za bojkot Izraele (BDS) považuje za jedno ze svých hlavních vítězství.

celý článek

Kolín: Na memoriálu Hany Greenfieldové se bude v Labi u Kmochova ostrova plavat po víc jak 80 letech

31. 7. 2018, -jg- |  Z domova

KOLÍN – V řece Labi ve městě Kolín se po víc jak 80 letech setkají plavci. Jde o plavání uspořádané na památku Hany Greenfieldové, kolínské rodačky a jedné z mála přeživších holocaust, a také všechny ostatní, co spolu kdysi chodívali plavat do Labe – což bylo ostatně až do 30. let oblíbenou kratochvílí mnoha obyvatel Kolína. I když se s postupující industrializací a znečištěním řeka stala nebezpečnou, v posledních 20 letech prošla změnami a nyní je v ní voda čistá pro labutě, rybáře i plavce. Na akci, která se koná v neděli 26. srpna od 10 hodin na Kmochově ostrově, jsou pozváni jak Kolíňané, tak plavci z celého světa. Stačí se jen zaregistrovat. „Pokud víme, bude tento plavecký memoriál první příležitostí, kdy si kdokoliv z Kolína zaplave v Labi po více jak osmdesáti letech, a také poprvé, co se židovští i nežidovští obyvatelé setkají při aktivitě, která byla v historii města Kolína běžnou záležitostí,“ uvádí jedna z organizátorek Jane Drapkinová, jinak nadšená outdoorová plavkyně a členka liberální synagogy Northwood and Pinner, která dnes používá původní Tóru z Kolína.

celý článek

Sedmiletá školačka je evropskou šampionkou v šachu. Světové soutěže se zúčastnit nemůže, protože je Izraelka

25. 7. 2018, -jg- |  Sport

TUNIS/JERUZALÉM – Liel Levitanová je sedmiletá školačka z Haify a už je evropskou šampionkou v šachu. Na světový šampionát mládeže, který se bude konat příští rok v Tunisku, se ovšem podívat nemůže. Je totiž izraelská Židovka a tak nemá na účast na soutěži v Tunisku nárok. Není to však zdaleka poprvé, co se Izraelci nemohli účastnit mezinárodních soutěží nebo na nich byli omezování kvůli své národnosti. Děje se to především, pokud se soutěž odehrává v nějaké jiné blízkovýchodní zemi nebo se izraelský tým či jednotlivec má utkat s jiným blízkovýchodním protivníkem. Co se týká šachistů, Izraelci byli minulý rok vyloučeni z účasti na světovém šampionátu v bleskovém a rapid šachu v Saudské Arábii. „Všem bylo tak jasné, že se vynikající izraelští hráči nebudou moci účastnit,“ sdělil izraelský šachista Lior Aisenberg. Proto teď pořádá Alternativní světový šampionát v šachu doma v Izraeli, jehož se zúčastní i sedmiletá Liel. Pozvánky na něj byly rozeslány hráčům po celém světě, včetně arabského.

celý článek

Diego Maradona podpořil v Moskvě Mahmúda Abbáse

20. 7. 2018, -rjw- |  Sport

MOSKVA – Bývalý argentinský reprezentant a pro mnohé „největší fotbalista všech dob“ se na finále Světového poháru FIFA v Moskvě objal s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem. „Yo soy de corazón palestino – Mé srdce je palestinské,“ řekl k tomu. Fotografii objetí postoval na svém Instagramu, který má 3 miliony fanoušků. „Tento muž chce mír v Palestině. Pan prezident Abbás má zemi a má na ni právo,“ napsal do komentu, který získal před 105 000 lajků. Video z krátkého setkání se začalo virálně šířit zvláště v arabském světě. Prezident Abbás přijel do Moskvy na pozvání ruského prezidenta Vladimira Putina, s nímž diskutoval otázky izraelsko-palestinských vztahů. Obě setkání jsou pro Mahmúda Abbáse vítanou podporou – když byl na jaře hospitalizován se zápalem plic, objevily se hlasité spekulace o jeho možné rezignaci. Zatímco schůzka s V. Putinem je určitou protiváhou opakovaných jednání Putin-Netanjahu, Maradonovo objetí mu dodává popularitu u široké veřejnosti.

celý článek
Zobrazit starší zprávy