Dnes je 22. 9. 2017
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Sport

Izrael slaví vítězství v baseballu nad Jižní Koreou

7. 3. 2017, -rjw- |  Sport

SOUL – Izraelský národní baseballový tým dosáhl v pondělí 6. března historického vítězství. V Soulu porazil hostující tým Jižní Koreje 2:1. Stalo se tak hned při první kvalifikaci do tohoto turnaje, k překvapení všech – a možná nejvíc samotných členů reprezentace. Izrael je totiž jedním z nejníže hodnocených týmů a na World Baseball Classic se dostal až na druhý pokus (v roce 2013 byl odmítnut). Vítězství bylo provázené notnou dávkou sarkastického humoru, od vítězných hráčů i fanoušků. „Nikdo, říkám nikdo, neporazí Židy!“ křičel z lavičky Cody Decker (3. metař) a fanoušci se chechtali. Věděli proč. Složení týmu má jednu zajímavost: Z 29 hráčů mají jen 3 izraelské občanství, zbytek může Izrael reprezentovat díky právu návratu, nebo nárok na občanství získali díky manželství. Drtivou převahu tak mají v týmu američtí Židé, hrající v modrobílém dresu. Někteří z nich, jako Ty Kelly, chodili do křesťanských škol a ne všichni se domluví hebrejsky. Pravidla hry však jejich účast umožňují a většina hráčů vnímá účast na reprezentaci jako výraz podpory nejen Izraeli, ale i židovským komunitám v USA, čelícím vlně nového antisemitismu.

celý článek

Izraelský národní tým se poprvé kvalifikoval do světového baseballového poháru

26. 9. 2016, -mk- |  Sport

NEW YORK – S přesvědčivým skóre 9:1 se izraelský národní výběr nejlepších hráčů baseballu kvalifikoval do soutěže World Baseball Classic, která je v současnosti nejprestižnější a nejvýznamnější baseballovou soutěží národních týmů. Izrael si postup zajistil v neděli (25.9.) díky své výhře nad týmem Velké Británie a v pátek (23.9.) nad týmem Brazilců. S nejlepšími mužstvy světa se tak utká 7.-70. března během šampionátu, který bude probíhat v Jižní Koreji. Ve skupině s Izraelem nastoupí ještě hráči Číny, Jižní Koreje a Nizozemí. Pohár World Baseball Classic, organizovaný Mezinárodní baseballovou federací, je pořádán od roku 2006 každé čtyři roky a modelem mu bylo mistrovství světa ve fotbale. Na rozdíl od předešlých soutěží – Světového poháru v baseballu, který se naposledy konal v roce 2011, a olympijského turnaje v baseballu, naposledy konaného v roce 2008 – umožňuje World Baseball Classic účast nejlepších profesionálů, včetně hráčů severoamerické baseballové ligy. Izraelským sportovcům se až doposud nepodařilo se do soutěže kvalifikovat. Nejblíže tomu byli v roce 2012, kdy jim k úspěšné kvalifikaci scházela jediná výhra.

celý článek

Paralympiáda v Riu: Bojkot izraelského týmu Alžírskem i první medaile

12. 9. 2016, -jg- |  Sport

RIO DE JANEIRO – Poté, co v neděli 11. září získala izraelská veslařka Moran Samuelová na paralympiádě v brazilském Riu bronzovou a vůbec první letošní paralympijskou medaili pro Izrael, mezinárodní paralympijský výbor (IPC) se rozhodl vyšetřovat alžírský národní gólbalový tým, který patrně přiletěl na své první utkání záměrně pozdě, aby se nemusel utkat s Izraelci. Alžírsko se z vynechání utkání, které izraelskému týmu automaticky zajistilo výhru 10:0, omluvilo kvůli zmeškání navazujícího letu z Polska do Brazílie, kterým měli letět v pondělí 5. září. „Cestuji po světě celkem dost a vím, že když zmeškáte navazující let, obvykle dostanete možnost letět následujícím spojením během dalších 24 hodin. Myslím, že i kdyby pluli z Polska do Brazílie lodí, museli by to stihnout,“ komentoval incident Craig Spence, mluvčí IPC. Alžírský tým přistál v Brazílii v neděli 11. září, o téměř týden později, a hned si zažádal o účast v následujícíh zápasech proti Japonsku a domácímu brazilskému týmu. Izraelští gólbalisté zatím namísto zápasu před stovkami diváků, kteří se přišli na utkání podívat, trénovali.

celý článek

Z první olympijské medaile pro Jordánsko se radovali i v izraelském městě Abú Ghoš

24. 8. 2016, -mk, jg- |  Sport

ABÚ GHOŠ/AMMÁN – První olympijskou medaili v historii získal Jordánsku taekwondista s kořeny ve vesnici Abú Ghoš nedaleko Jeruzaléma. Ve vesnici, obývané dnes izraelskými Araby a proslulé mimo jiné vynikajícím hummusem, či svým neutrálním postojem ve válce o izraelskou nezávislost, se měl podle části zdrojů v roce 1996 sám narodit a jeho rodiče se krátce poté měli přestěhovat do Jordánska, podle jiných se zde narodili jeho prarodiče, kteří odsud přesídlili do Jordánska před několika desetiletími. Dvacetiletý Ahmad Abúghauš, outsider soutěže mužů v disciplíně taekwondo v kategorii do 68 kilogramů, získal zlatou medaili ve finálovém souboji s Rusem Alexejem Denisenkem, nositelem bronzu z minulých OH v Londýně a favoritem utkání, jehož v duelu překvapivě porazil 10:6. „Pro Abú Ghoš je to velká čest,“ řekl zpravodajskému serveru Ynet jeden z místních obyvatel, který potvrdil, že ve vesnici žijí Ahmadovi příbuzní a jordánští členové rodiny je jezdí pravidelně navštěvovat.

celý článek

Další medaile pro Izrael v Riu: Po prohraném zápase odmítl egyptský džudista podat ruku izraelskému protějšku

12. 8. 2016, -jg- |  Sport

RIO DE JANEIRO – Po incidentu s libanonským týmem, který odmítl sdílet autobus s izraelskou delegací a saudské sportovkyni, která vynechala zápas, aby se nemusela utkat s izraelskou protivnicí, egyptský džudista v kategorii muži nad 100 kg Islam El Shehaby po pátečním (12.8.) prohraném zápase s Izraelcem Orim Sassonem odmítl po utkání podat svému protějšku nabídnutou ruku. Odmítl rovněž i povinnou úklonu na konci zápasu. Pro džudo je typické, že se po utkání oba zápasníci navzájem ukloní a potřesou si rukou – na důkaz respektu. El Shehaby zůstal během úklony stát vzpřímeně, a když mu Sasson podával ruku, demonstrativně se k němu otočil zády. Při odchodu ze sportovní arény jej rozhodčí vyzval, aby se vrátil do jejího středu a úklonu zopakoval, avšak poté byl hlasitě vypískán z arény rozzlobenými El Shehabyho fanoušky. Egyptská média označila El Shehabyho chování za kompromis. Prý mohl zápas s Izraelcem také zcela odmítnout. Později týž den porazil Or Sasson Kubánce Alexe Garciu Mendozu a zajistil tak Izraeli druhou bronzovou olympijskou medaili.

celý článek

Izraelská aplikace pro mobilní telefony pomáhá zajišťovat bezpečnost na olympiádě

12. 8. 2016, -mk- |  Svět

BEER ŠEVA/RIO DE JANEIRO – Aplikace, k jejímuž vytvoření vedla její tvůrce zpráva o únosu tří židovských chlapců před dvěma lety, se stala součástí zabezpečení letošních olympijských her v Riu. Jmenuje se SayVu a dokáže rychle vyslat bezpečnostní signál ústředně dokonce i bez odemčení telefonu, takže může uživatele rychle zachránit například v případě únosu. „Olympiáda je platformou, odkud můžeme představit svou unikátní technologii světu,“ myslí si Amotz Koskas, výkonný ředitel společnosti, která aplikaci vytvořila a prodává. Myšlenku na využití nejmodernějších technologií při řešení situací, vyžadujících bleskové informování v reálném čase a okamžitý zásah záchranných složek, pojal v červnu 2014, kdy celý Izrael nervózně sledoval pátrání po třech unesených chlapcích. Jejich příběh tehdy dopadl tragicky, únosci je zavraždili a celý případ ve výsledku vedl k zahájení izraelské operace Ochranné ostří.

celý článek

Izrael na olympiádě v Riu získal bronzovou medaili v džudu

11. 8. 2016, -mk- |  Sport

RIO DE JANEIRO – Po dlouhých osmi letech čekání dosáhla konečně izraelská reprezentace na olympijské stupně vítězů. Stalo se tak v úterý (9.8.) zásluhou džudistky Jarden Gerbiové, která porazila Japonku Miku Taširu a získala tak bronz v kategorii váhy do 63 kilogramů. Sedmadvacetiletá Gerbiová se tak stala sedmou olympijskou medailistkou v historii Izraele a teprve druhou ženou, která si přiveze z olympijského klání medaili domů do Izraele. „Jarden, tys to dokázala. Jsme na tebe všichni hrdí,“ napsal na Twitter premiér Benjamin Netanjahu. Prezident Rivlin šťastné sportovkyni v osobním telefonátu pogratuloval a řekl jí: „Dnes jsi naší hrdinkou.“ Gerbiová řekla, že se jí získáním olympijské medaile splnil sen a že byla hrdá na to, když viděla v Riu stoupat do výšky izraelskou vlajku na počest jejího vítězství. „Kdo říká, že Izraelci nedokážou zvítězit, je na omylu. Děje se to,“ řekla krátce po vítězném zápase.

celý článek

Saudská džudistka na olympiádě v Riu se vyhnula zápasu s izraelskou soupeřkou

9. 8. 2016, -mk- |  Sport

RIO DE JANEIRO – Ještě ani nevychladla aféra s libanonským olympijským týmem, který odmítl vpustit do společného autobusu izraelské sportovce, a už se objevilo další podezření na bojkot, zaměřený proti izraelským reprezentantům na olympiádě v Riu. Reprezentantka Saudské Arábie v džudu Joud Fahmyová nenastoupila proti soupeřce z Mauritia s odůvodněním, že jí to nedoporučil lékař kvůli prodělanému zranění. Hebrejská média však tvrdí, že Fahmyová zraněná nebyla a zřejmě se jen chtěla vyhnout tomu, aby v dalším kole musela nastoupit proti izraelské soupeřce. Mezinárodní olympijský výbor mezitím pokáral šéfa libanonské delegace za páteční incident s autobusem a varoval ho, že MOV nedovolí, aby se podobné případy opakovaly.

celý článek

Na olympiádě v Riu uctěna památka izraelských sportovců zavražděných v Mnichově

8. 8. 2016, -mk- |  Sport

RIO DE JANEIRO – Mezinárodní olympijský výbor se rozhodl po více než čtyřiceti letech vyslyšet hlasy pozůstalých a uctít památku jedenácti izraelských sportovců, kteří byli v roce 1972 na olympiádě v Riu uneseni a zavražděni palestinskými teroristy. „Umožňuje nám to tuhle kapitolu uzavřít,“ řekla jedna z pozůstalých Ankie Spitzerová, manželka trenéra šermu Andreje Spitzera. Ve středu (3.8.) byl za přítomnosti její, další pozůstalé vdovy z mnichovského masakru Ilany Romanové, izraelského olympijského týmu a předsedy Mezinárodního olympijského výboru Thomase Bacha odhalen památník nazvaný Místo truchlení. Má podobu dvou kamenů z řecké Olympie ve skleněné vitríně a připomíná kromě jedenácti zavražděných izraelských sportovců a jejich trenérů také německého policistu, který zemřel při pokusu je ochránit, a tři další účastníky olympijských her, kteří při nich zahynuli v minulosti: sáňkaře Nodara Kumaritašviliho, který nešťastně zahynul při nehodě krátce před začátkem zimních olympijských her ve Vancouveru v roce 2010, a dvě oběti bombového útoku při hrách v roce 1996 v Atlantě.

celý článek

Libanonský tým zabránil izraelskému odjet na zahájení olympijských her ve společném autobuse

7. 8. 2016, -jg- |  Sport

RIO DE JANEIRO – Na cestě na slavnostní zahájení letošních olympijských her na stadionu Maracana v brazilském Rio de Janeiru, které se odehrálo v pátek 6. srpna, odmítli sportovci libanonského týmu nastoupit do stejného autobusu spolu s Izraelci. Když se podle izraelského jachtaře Udiho Gala Libanonci dozvěděli, že mají společný autobus s izraelskými sportovci, nařídil vůdce jejich výpravy po nastoupení svého týmu do autobusu řidiči, aby zavřel dveře a odjel tak, aby bylo znemožněno izraelským sportovcům užít tentýž autobus. „Organizátoři se snažili celou věc bagatelizovat s tím, že nás chtěli rozdělit do ostatních autobusů, což nebylo organizátorsky ani z hlediska bezpečnosti moudré. My jsme však trvali na tom, že pokud s námi nechtějí jet v předepsaném voze Libanonci, tak ať jsou to oni, kdo vystoupí. Když řidič otevřel znovu dveře, šéf libanonské delegace je zablokoval svým tělem, abychom nenastoupili,“ sdělil Gal. Potom byli izraelští sportovci dopraveni na místo speciálním vozem sami. V Libanonu, kde šéf národního týmu podal svou verzi příběhu, bylo počínání libanonského národního týmu v médiích a na sociálních sítích přivítáno jako hrdinský čin a vítězství.

celý článek
Zobrazit starší zprávy