Dnes je 18. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Sport

Frum v kšiltovce: Vítězkou půlmaratónu je ortodoxní žena z Izraele, matka pěti dětí

10. 2. 2020, rjw |  Sport

MIAMI – Ano, vidíte správně. I tak může vypadat ortodoxní židovská žena. Třicetiletá Beatie Deutschová zaběhla v neděli Miami Half Marathon s výsledkem 1:16:4 a získala zlato. Usiluje o kvalifikaci do izraelské reprezentace na Letní olympijské hry 2020 v Tokiu. Beatie (Bracha) Deutschová, která se do Izraele přestěhovala v roce 2008, je v izraelském ortodoxním prostředí výjimečným zjevem. Pravidelně trénuje ve sportovních kalhotách pod kolena a tričku pod lokty, jak nařizují ortodoxní pravidla cnijut (cudnosti). Také vlasy má zahalené – obvykle přiléhavým šátkem nebo kšiltovkou. Před rokem upoutala pozornost izraelské veřejnosti, když vytvořila nový místní rekord v Tiberiadském maratonu. V květnu loňského roku překvapila úspěchem v půlmaratonu v litevské Rize. Zřejmě se stala první ortodoxně zbožnou Židovkou ženou v dějinách, která zvítězila mezinárodní atletické soutěži.

celý článek

Tour de France 2020: poprvé s účastí Izraele

13. 12. 2019, -rjw- |  Sport

PAŘÍŽ – Nejslavnějšího cyklistického závodu Tour de France se poprvé v historii zúčastní také izraelský tým. Ve středu to na svých internetových stránkách oznámil profesionální cyklistický oddíl „Israeli Cycling Academy“ (ICA). Třicetičlenná skupina s názvem „Israel Start Up Nation“ tak 27. června odstartuje v Nice. Do Paříže by závodníci měli dorazit 19. července. „Uskutečňuje se sen o účasti na Tour de France, který nám ještě před pěti lety, kdy jsme začali dávat tým dohromady, připadal skoro nesplnitelný,“ řekl k tomu jeden z majitelů týmu, izraelsko-kanadský filantrop Sylvan Adams. Druhým majitelem je izraelský byznysmen Ron Baron.

celý článek

Izraelská hymna Hatikva zazněla v Abú Zabí: Izrael slaví úspěchy v džúdžucu

19. 11. 2019, -rjw- |  Sport

ABÚ ZABÍ – První den Světového šampionátu v džúdžucu konaného ve Spojených arabských emirátech zazněla izraelská hymna Hatikva. Na nejvyšším stupni vítězů v juniorské kategorii totiž stanul sedmnáctiletý Izraelec Alon Leviev. Po vítězném utkání nad účastníky z Pákistánu, Kazachstánu a Tádžikistánu nakonec přemohl i domácího šampióna, který skončil druhý. „Cítil jsem se v tom skvěle, vyhrál jsem všecky zápasy a neskórovali mě ani žádnými body,“ radoval se Leviev na facebookovém profilu. Poděkoval také rodině, trenérům a sponzorům. Původně japonské bojové umění se ze své vlasti rozšířilo do celého světa, o čemž svědčí i 15 000 zápasníků ze 69 různých zemí, kteří od soboty měří síly v aréně Mubadala.

celý článek

Stříbro pro Izrael: Katy Spičakovová zabodovala ve windsurfingu

3. 10. 2019, -rjw- |  Sport

GARDA – V sobotu před Vysokými svátky přišla radostná zpráva pro izraelský sport – Katy Spičakovová získala na světovém šampionátu RS:X v Itálii stříbrnou medaili. Po bronzu, který v srpnu přivezla z Japonska, je to další úspěch, který jí definitivně zaručil účast na letních olympijských hrách v Tokiu. Nábožensky laděné Izraelce nicméně mrzí, že Spičakovová kvůli soutěži porušila šabatový klid. Katy Spičakovová (nar. 1999) vyrůstala v Eilatu, kde začínala sportovní dráhu jako triatlonistka. Windsurfingu se věnuje od deseti let. Od roku 2014 je opět první Izraelkou, která získala své zemi v tomto vodním sportu medaili.

celý článek

Izraelské hráčky lacrossu koupily sportovní boty keňským soupeřkám, jež byly na mistrovství světa v nevýhodě

17. 8. 2019, -jg- |  Sport

ONTARIO – Smysl pro sport a fair play prokázalo družstvo izraelských hráček lacrossu minulý týden na světovém šampionátu v kanadském Ontariu. Když se izraelské sportovkyně ve skupině do 19 let utkaly dne 6. srpna v kanadském Peterborough se svými soupeřkami z Keni, zjistily, že mají oproti nim výhodu. Keňanky totiž neměly standardní obuv pro tento druh sportu, ale běžné tenisky. Nohy se jim smekaly po deštěm navlhlém trávníku, a tak nebylo divu, že Izraelky proti nim vyhrály 13:4. „Všechny boty s podešví se špunty, které si objednaly a nechaly zaslat do Kanady, přišly ve špatných velikostech,“ sdělila Ashlee Aitkenová, zástupkyně keňského týmu v Kanadě. Izraelky se tak proto diskrétně dotázaly trenérky týmu na velikost obuvi všech keňských hráček, domluvily se svými rodiči na financování projektu, a v místním obchodě svým soupeřkám boty zakoupily.

celý článek

Zprávy z Euromakabiády 2019: Česko v Budapešti reprezentuje 12 židovských sportovců

2. 8. 2019, -rjw- |  Sport

BUDAPEŠŤ – V maďarském hlavním městě od pondělka probíhají 15. Evropské makabejské hry (Euro Maccabi Games 2019). Zahajovací ceremonie se zúčastnili izraelský ministr přistěhovalectví Yoav Galant, předseda Světové unie Makabi Amir Peled a předseda Světového židovského kongresu Ronald S. Lauder. Slavnostní oheň zažehla nejlepší šachistka všech dob Judit Polgárová a Ágnes Keletiová (98), nejstarší žijící olympijská šampiónka a nejúspěšnější židovská olympionička všech dob. Pozornost letos vzbudila zlatá medaile v basketbale, kterou získal speciální tým z Haify: tvoří ho mladí lidé trpící poruchou autistického spektra. Pro všechny hráče ve věku 18 až 20let to byla první samostatná cesta – bez rodin – mimo Izrael.

celý článek

Na Pražském maratonu padl traťový rekord. Zvítězila izraelská běžkyně Lonah Salpeterová

6. 5. 2019, -jg, rjw- |  Sport

PRAHA – Jubilejní 25. Pražský mezinárodní maraton, který se konal v neděli 5. května, vyhrála s traťovým rekordem 2 hodiny 19 minut a 44 vteřin izraelská běžkyně Lonah Salpeterová (30). „Dělal mi trochu problémy vítr, který foukal ze strany. Měla jsem chvílemi potíže udržet balanc, ale jinak bylo počasí ideální. Jsem šťastná, že se mi podařilo zaběhnout pod 2:20, je to splněný sen,“ řekla České televizi izraelská atletka. Za muže vyhrál v dresu Bahrajnu Maročan Mahdžúb Dazza, který trať uběhl v čase 2:05:58. Českým šampionem byl s časem 2:16:30 liberecký závodník Vít Pavlišta (34), který utekl obhájci titulu Jiřímu Homoláčovi. Mezi ženami v domácím šampionátu vyhrála Petra Pastorová (42), už po třetí za sebou. Trať o délce 42,196 km, která vede centrem českého hlavního města, uběhla v čase 2:42:22.

celý článek

Malajsie vyloučí izraelské sportovce ze všech svých sportovních akcí

18. 1. 2019, -rjw- |  Sport

KUALA LUMPUR – Kolem účasti izraelských paralympických sportovců na světovém poháru v plavání je konečně jasno. Bohužel, znamená to špatnou zprávu pro ně i všechny izraelské sportovce. Malajský premiér Mahathir Mohamad ve středu 16. ledna prohlásil, že jeho země napříště znemožní ve svých soutěžích účast všem izraelským sportovcům. Malajská vláda oznámila, že jedná z „humanitárních důvodů“ a v zájmu „boje za utlačované“. Izraelské ministerstvo zahraničí vydalo téhož dne prohlášení, že je to „hanebné a zcela proti duchu olympijské myšlenky.“ To je asi všechno, co teď může pro své tělesně postižené sportovce ve vztahu k Malajsii udělat. Izraelské paralympijské asociace i státní úřady teď mají před sebou důležitější úkol. Výsledky soutěže budou mít zásadní vliv na účast při letní paralympiádě v Tokiu 2020, půjde o to, jak vyjednat svým sportovcům rovné podmínky.

celý článek

Bude světový para-pohár v plavání bez Izraelců? Malajsie zatím neudělila víza

9. 1. 2019, -rjw- |  Sport

KUALA LUMPUR – Izraelští paralympijští plavci zatím netuší, zda jim Malajsie umožní účast na Světovém paralympijském poháru v plavání. Ten se má konat v Kuchingu během července, za účasti více než 600 plavců z celého světa. Výsledky soutěže budou mít zásadní vliv na účast při letní paralympiádě v Tokiu 2020. Izraelský paralympijský výbor již dva měsíce usiluje o získání víz pro účastníky. Zatím bez reakce z malajské strany, a to v době, kdy některé arabské a muslimské země otevírají dveře izraelským sportovcům a nechávají při jejich vítězství zaznít izraelskou hymnu Hatikvu. Umírněná Malajsie však váhá a není jasné proč. Může to souviset s postojem premiéra Mahathira Bin Mohammada, který v listopadu zkritizoval rozhodnutí Austrálie, uznat Západní Jeruzalém (nikoli tzn. „sjednocený Jeruzalém“) za hlavní město Izraele.

celý článek

Izraelci zabodovali na Grand Slam v judu. Ve Spojených Arabských Emirátech zazněla Hatikva

29. 10. 2018, -rjw- |  Sport

ABÚ ZABÍ – V Abú Zabí, hlavním městě Spojených arabských emirátů (SAE), zazněla už podruhé Hatikva. Izraelec Peter Paltchik vyhrál Grand Slam Mezinárodní judistické asociace (kategorie do 100 kg). Poprvé zněla izraelská hymna v neděli 28. října, kdy zlatou medaili získal Sagi Muki. Ačkoli Izrael nemá se SAE oficiální diplomatické vztahy, sledovala soutěž na místě izraelská ministryně kultury a sportu Miri Regevová. Po incidentu v roce 2017, kdy v SAE nesměli izraelští sportovci soutěžit „z bezpečnostních důvodů“, zbavila Mezinárodní judistická federace SAE i Tunisko možnosti hostit světové závody. V srpnu obě země slíbily, že také izraelští sportovci budou smět soutěžit pod svou národní vlajkou, a tak opět získaly hostitelské právo. Ministryně Miri Regevová projednává s Mezinárodní judistickou federací možnost, že by se příští vrcholová soutěž konala v Izraeli.

celý článek
Zobrazit starší zprávy