Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Sport

Izraelští šachisté nedostali víza na turnaj v Saudské Arábii. Požadují kompenzaci

29. 12. 2017, -mk- |  Sport

RIJÁD – Ačkoli se Saudská Arábie při uchazečství o to stát se hostitelskou zemí světového šampionátu v bleskovém a rapid šachu zavázala dodržet pravidlo Mezinárodní šachové federace (FIDE), že žádnému hráči nebude znemožněno soutěžit, izraelští šachisté mohou na účast v turnaji zapomenout. Země jim totiž odmítla vydat vstupní víza. Stejný problém se zprvu týkal i hráčů z Íránu a Kataru, ti však po intervenci FIDE víza získali. Izraelští šachisté nikoli, na Twitteru se pouze objevil komentář mluvčí saudského velvyslanectví v USA, že Rijád „s jistou konkrétní zemí nemá diplomatické styky a této politické linie se drží“. Izrael nyní od Saudů požaduje peněžitou kompenzaci finančních a profesionálních ztrát pro sedm hráčů, kteří se na účast v turnaji chystali.

celý článek

Předseda džudistické federace Spojených arabských emirátů se omluvil za zápasníka, který nepodal ruku Izraelci

3. 11. 2017, -mk- |  Sport

ABÚ ZABÍ – Na turnaji v džudu konaném ve Spojených arabských emirátech, jehož se sice izraelští sportovci mohli zúčastnit, avšak zakázáno měli užívání jakýchkoli symbolů židovského státu, došlo ještě k dalšímu skandálu. Reprezentant Spojených arabských emirátů Rašad Almašdžari odmítl po prohraném zápase podat ruku svému izraelskému protivníkovi Toharovi Butbulovi. Představitelé džudistické federace Spojených arabských emirátů, její předseda Muhammad Bin Thalúb Al-Darei a další vysoce postavený funkcionář Aref al-Awani, se posléze za tento incident omluvili předsedovi izraelské džudistické federace Mošemu Pontemu. Předseda Mezinárodní džudistické federace Marius Vizer označil omluvu za „gesto odvahy“ a uvedl, že izraelskému týmu se na turnaji dostalo „důstojného zacházení“.

celý článek

Izraelští džudisté vyhráli v Abú Zabí zlato i bronz. Hymnu i vlajku jim však odepřeli

26. 10. 2017, -jg- |  Sport

ABÚ ZABÍ – Grandslamový turnaj, který se konal 26. až 28. října ve Spojených arabských emirátech, už má své vítěze. Z Izraelců se na zlaté příčce v kategorii do 66 kg umístil Tal Flicker a bronz si ve své kategorii do 52 kg odnesla Gili Cohenová. Avšak ani na předávání medailí pořadatel nedovolil, aby na počest vítězů zazněla izraelská hymna. Mezi ostatními vlajkami nevlála ta izraelská, bez níž se po celou dobu turnaje museli izraelští sportovci obejít. Když tedy ohlašovatel na stadionu oznamoval zahrání národních skladeb jednotlivých států, v případě izraelských vítězů své „a nyní zazní národní hymna..“ hned s ironií v hlase opravil na „hymna mezinárodní federace juda“. Ti, kdo znají slova izraelské národní hymny Ha-Tikva, však na videozáznamech mohou vidět, jak si ji na stupni vítězů Tal Flicker prozpěvuje. Dvojité vítězství izraelského národního týmu tak jen podtrhlo diskriminační podmínky, které organizátoři v Abú Zabí na izraelské sportovce uvalili ještě před soutěží, ve snaze je od účasti odradit.

celý článek

Kvůli antisemitismu se teď před každým fotbalovým zápasem v Itálii bude číst úryvek z Deníku Anne Frankové

26. 10. 2017, -jg- |  Sport

ŘÍM – Italská fotbalová federace rozhodla, že před každým fotbalovým zápasem v Itálii bude odteď čtena na stadionu v reproduktorech pasáž z Deníku Anne Frankové. Stalo se tak poté, co fanoušci klubu Lazio – jednoho ze dvou největších týmů v Římě – v neděli zahrnuli římský Olympjský stadion nálepkami Anne Frankové v dresu týmu soupeře a graffiti popírajícími holocaust. Jde tak o poslední z řady antisemitských incidentů, který se týká Lazia, ale i další evropských fotbalových klubů. Rozhodnutí držet minutu ticha a číst na všech profesionálních, amatérských i mládežnických zápasech napříč Itálií úryvek z deníku Anne Frankové, holandské Židovky, která byla roku 1945 usmrcena v Bergen-Belsenu ve věku 15 let, oznámil v úterý 24. října úřadující italský minstr sportu Luca Lotti. Předseda klubu Lazio, Claudio Lotito, ještě před ministrovým oznámením položil květinový věnec na uctění památky obětí holocaustu před římskou hlavní synagogu.

celý článek

Na džudistickém turnaji v Abú Zabí se nesmí objevit izraelská vlajka ani zaznít izraelská hymna

17. 10. 2017, -mk- |  Sport

ABÚ ZABÍ – Na mezinárodním grandslamovém turnaji v džudu, pořádaném ve Spojených arabských emirátech, smějí sice zápasit izraelští reprezentanti, nesmí si však obléknout své tradiční modré dresy se zkratkou ISR (Izrael) a v případě jejich vítězství ani nebude hrát Ha-Tikva, izraelská státní hymna. Rozhodnutí organizátorů turnaje, který má proběhnout 26.-28. října, kritizovala izraelská vláda. „Požadavek, aby se sportovci objevili bez národních symbolů, je v rozporu s mandátem mezinárodních sportovních asociací, jejichž cílem je oddělení politiky od sportu. Je povinností každé země, která má tu čest hostit mezinárodní soutěž, aby umožnila soutěžícím sportovcům reprezentovat důstojně svou zemi a zajistila jejich bezpečnost,“ napsala izraelská ministryně kultury a sportu Miri Regevová v dopise předsedovi Mezinárodní olympijského výboru Thomasi Bachovi. Spojené arabské emiráty, které podobně jako většina muslimských zemí nemají s Izraelem žádné diplomatické styky, zatím na věc nereagovaly.

celý článek

Izrael slaví vítězství v baseballu nad Jižní Koreou

7. 3. 2017, -rjw- |  Sport

SOUL – Izraelský národní baseballový tým dosáhl v pondělí 6. března historického vítězství. V Soulu porazil hostující tým Jižní Koreje 2:1. Stalo se tak hned při první kvalifikaci do tohoto turnaje, k překvapení všech – a možná nejvíc samotných členů reprezentace. Izrael je totiž jedním z nejníže hodnocených týmů a na World Baseball Classic se dostal až na druhý pokus (v roce 2013 byl odmítnut). Vítězství bylo provázené notnou dávkou sarkastického humoru, od vítězných hráčů i fanoušků. „Nikdo, říkám nikdo, neporazí Židy!“ křičel z lavičky Cody Decker (3. metař) a fanoušci se chechtali. Věděli proč. Složení týmu má jednu zajímavost: Z 29 hráčů mají jen 3 izraelské občanství, zbytek může Izrael reprezentovat díky právu návratu, nebo nárok na občanství získali díky manželství. Drtivou převahu tak mají v týmu američtí Židé, hrající v modrobílém dresu. Někteří z nich, jako Ty Kelly, chodili do křesťanských škol a ne všichni se domluví hebrejsky. Pravidla hry však jejich účast umožňují a většina hráčů vnímá účast na reprezentaci jako výraz podpory nejen Izraeli, ale i židovským komunitám v USA, čelícím vlně nového antisemitismu.

celý článek

Izraelský národní tým se poprvé kvalifikoval do světového baseballového poháru

26. 9. 2016, -mk- |  Sport

NEW YORK – S přesvědčivým skóre 9:1 se izraelský národní výběr nejlepších hráčů baseballu kvalifikoval do soutěže World Baseball Classic, která je v současnosti nejprestižnější a nejvýznamnější baseballovou soutěží národních týmů. Izrael si postup zajistil v neděli (25.9.) díky své výhře nad týmem Velké Británie a v pátek (23.9.) nad týmem Brazilců. S nejlepšími mužstvy světa se tak utká 7.-70. března během šampionátu, který bude probíhat v Jižní Koreji. Ve skupině s Izraelem nastoupí ještě hráči Číny, Jižní Koreje a Nizozemí. Pohár World Baseball Classic, organizovaný Mezinárodní baseballovou federací, je pořádán od roku 2006 každé čtyři roky a modelem mu bylo mistrovství světa ve fotbale. Na rozdíl od předešlých soutěží – Světového poháru v baseballu, který se naposledy konal v roce 2011, a olympijského turnaje v baseballu, naposledy konaného v roce 2008 – umožňuje World Baseball Classic účast nejlepších profesionálů, včetně hráčů severoamerické baseballové ligy. Izraelským sportovcům se až doposud nepodařilo se do soutěže kvalifikovat. Nejblíže tomu byli v roce 2012, kdy jim k úspěšné kvalifikaci scházela jediná výhra.

celý článek

Paralympiáda v Riu: Bojkot izraelského týmu Alžírskem i první medaile

12. 9. 2016, -jg- |  Sport

RIO DE JANEIRO – Poté, co v neděli 11. září získala izraelská veslařka Moran Samuelová na paralympiádě v brazilském Riu bronzovou a vůbec první letošní paralympijskou medaili pro Izrael, mezinárodní paralympijský výbor (IPC) se rozhodl vyšetřovat alžírský národní gólbalový tým, který patrně přiletěl na své první utkání záměrně pozdě, aby se nemusel utkat s Izraelci. Alžírsko se z vynechání utkání, které izraelskému týmu automaticky zajistilo výhru 10:0, omluvilo kvůli zmeškání navazujícího letu z Polska do Brazílie, kterým měli letět v pondělí 5. září. „Cestuji po světě celkem dost a vím, že když zmeškáte navazující let, obvykle dostanete možnost letět následujícím spojením během dalších 24 hodin. Myslím, že i kdyby pluli z Polska do Brazílie lodí, museli by to stihnout,“ komentoval incident Craig Spence, mluvčí IPC. Alžírský tým přistál v Brazílii v neděli 11. září, o téměř týden později, a hned si zažádal o účast v následujícíh zápasech proti Japonsku a domácímu brazilskému týmu. Izraelští gólbalisté zatím namísto zápasu před stovkami diváků, kteří se přišli na utkání podívat, trénovali.

celý článek

Z první olympijské medaile pro Jordánsko se radovali i v izraelském městě Abú Ghoš

24. 8. 2016, -mk, jg- |  Sport

ABÚ GHOŠ/AMMÁN – První olympijskou medaili v historii získal Jordánsku taekwondista s kořeny ve vesnici Abú Ghoš nedaleko Jeruzaléma. Ve vesnici, obývané dnes izraelskými Araby a proslulé mimo jiné vynikajícím hummusem, či svým neutrálním postojem ve válce o izraelskou nezávislost, se měl podle části zdrojů v roce 1996 sám narodit a jeho rodiče se krátce poté měli přestěhovat do Jordánska, podle jiných se zde narodili jeho prarodiče, kteří odsud přesídlili do Jordánska před několika desetiletími. Dvacetiletý Ahmad Abúghauš, outsider soutěže mužů v disciplíně taekwondo v kategorii do 68 kilogramů, získal zlatou medaili ve finálovém souboji s Rusem Alexejem Denisenkem, nositelem bronzu z minulých OH v Londýně a favoritem utkání, jehož v duelu překvapivě porazil 10:6. „Pro Abú Ghoš je to velká čest,“ řekl zpravodajskému serveru Ynet jeden z místních obyvatel, který potvrdil, že ve vesnici žijí Ahmadovi příbuzní a jordánští členové rodiny je jezdí pravidelně navštěvovat.

celý článek

Další medaile pro Izrael v Riu: Po prohraném zápase odmítl egyptský džudista podat ruku izraelskému protějšku

12. 8. 2016, -jg- |  Sport

RIO DE JANEIRO – Po incidentu s libanonským týmem, který odmítl sdílet autobus s izraelskou delegací a saudské sportovkyni, která vynechala zápas, aby se nemusela utkat s izraelskou protivnicí, egyptský džudista v kategorii muži nad 100 kg Islam El Shehaby po pátečním (12.8.) prohraném zápase s Izraelcem Orim Sassonem odmítl po utkání podat svému protějšku nabídnutou ruku. Odmítl rovněž i povinnou úklonu na konci zápasu. Pro džudo je typické, že se po utkání oba zápasníci navzájem ukloní a potřesou si rukou – na důkaz respektu. El Shehaby zůstal během úklony stát vzpřímeně, a když mu Sasson podával ruku, demonstrativně se k němu otočil zády. Při odchodu ze sportovní arény jej rozhodčí vyzval, aby se vrátil do jejího středu a úklonu zopakoval, avšak poté byl hlasitě vypískán z arény rozzlobenými El Shehabyho fanoušky. Egyptská média označila El Shehabyho chování za kompromis. Prý mohl zápas s Izraelcem také zcela odmítnout. Později týž den porazil Or Sasson Kubánce Alexe Garciu Mendozu a zajistil tak Izraeli druhou bronzovou olympijskou medaili.

celý článek
Zobrazit starší zprávy