Dnes je 17. 11. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Sport

Izraelci zabodovali na Grand Slam v judu. Ve Spojených Arabských Emirátech zazněla Hatikva

29. 10. 2018, -rjw- |  Sport

ABÚ ZABÍ – V Abú Zabí, hlavním městě Spojených arabských emirátů (SAE), zazněla už podruhé Hatikva. Izraelec Peter Paltchik vyhrál Grand Slam Mezinárodní judistické asociace (kategorie do 100 kg). Poprvé zněla izraelská hymna v neděli 28. října, kdy zlatou medaili získal Sagi Muki. Ačkoli Izrael nemá se SAE oficiální diplomatické vztahy, sledovala soutěž na místě izraelská ministryně kultury a sportu Miri Regevová. Po incidentu v roce 2017, kdy v SAE nesměli izraelští sportovci soutěžit „z bezpečnostních důvodů“, zbavila Mezinárodní judistická federace SAE i Tunisko možnosti hostit světové závody. V srpnu obě země slíbily, že také izraelští sportovci budou smět soutěžit pod svou národní vlajkou, a tak opět získaly hostitelské právo. Ministryně Miri Regevová projednává s Mezinárodní judistickou federací možnost, že by se příští vrcholová soutěž konala v Izraeli.

celý článek

FIFA na rok suspendovala šéfa palestinského fotbalu za podněcování k násilí proti Messimu

27. 8. 2018, -jg- |  Sport

CURYCH – Mezinárodní federace fotbalových asociací FIFA na rok suspendovala šéfa palestinské fotbalové asociace Džibríla Radžúba za to, že před časem kvůli přátelskému zápasu mezi Izraelem a Argentinou stál za výhrůžkami proti hvězdě argentinského mužstva Lionelu Messimu. Rozhodnutí učinila v pátek 24. srpna etická komise FIFA ve Švýcarsku a zároveň uložila Radžúbovi, který dlouhodobě proti Izraeli v rámci federace vystupoval, k pokutě ve výši 20 300 dolarů. V červnu Radžúb nabádal fotbalové fanoušky, aby spálili fotky a dresy Messiho a hráčů argentinského národního fotbalového týmu v případě, že by se ukázali za přátelském zápase s Izraelci v Jeruzalémě. To zhodnotila komise FIFA, jíž Radžúb v loňském roce opakovaně předkládal žádosti o sankce proti Izraeli, jako podněcování k násilí. Argentinci se nakonec zápasu s Izraelem vzdali, což hnutí za bojkot Izraele (BDS) považuje za jedno ze svých hlavních vítězství.

celý článek

Kolín: Na memoriálu Hany Greenfieldové se bude v Labi u Kmochova ostrova plavat po víc jak 80 letech

31. 7. 2018, -jg- |  Z domova

KOLÍN – V řece Labi ve městě Kolín se po víc jak 80 letech setkají plavci. Jde o plavání uspořádané na památku Hany Greenfieldové, kolínské rodačky a jedné z mála přeživších holocaust, a také všechny ostatní, co spolu kdysi chodívali plavat do Labe – což bylo ostatně až do 30. let oblíbenou kratochvílí mnoha obyvatel Kolína. I když se s postupující industrializací a znečištěním řeka stala nebezpečnou, v posledních 20 letech prošla změnami a nyní je v ní voda čistá pro labutě, rybáře i plavce. Na akci, která se koná v neděli 26. srpna od 10 hodin na Kmochově ostrově, jsou pozváni jak Kolíňané, tak plavci z celého světa. Stačí se jen zaregistrovat. „Pokud víme, bude tento plavecký memoriál první příležitostí, kdy si kdokoliv z Kolína zaplave v Labi po více jak osmdesáti letech, a také poprvé, co se židovští i nežidovští obyvatelé setkají při aktivitě, která byla v historii města Kolína běžnou záležitostí,“ uvádí jedna z organizátorek Jane Drapkinová, jinak nadšená outdoorová plavkyně a členka liberální synagogy Northwood and Pinner, která dnes používá původní Tóru z Kolína.

celý článek

Sedmiletá školačka je evropskou šampionkou v šachu. Světové soutěže se zúčastnit nemůže, protože je Izraelka

25. 7. 2018, -jg- |  Sport

TUNIS/JERUZALÉM – Liel Levitanová je sedmiletá školačka z Haify a už je evropskou šampionkou v šachu. Na světový šampionát mládeže, který se bude konat příští rok v Tunisku, se ovšem podívat nemůže. Je totiž izraelská Židovka a tak nemá na účast na soutěži v Tunisku nárok. Není to však zdaleka poprvé, co se Izraelci nemohli účastnit mezinárodních soutěží nebo na nich byli omezování kvůli své národnosti. Děje se to především, pokud se soutěž odehrává v nějaké jiné blízkovýchodní zemi nebo se izraelský tým či jednotlivec má utkat s jiným blízkovýchodním protivníkem. Co se týká šachistů, Izraelci byli minulý rok vyloučeni z účasti na světovém šampionátu v bleskovém a rapid šachu v Saudské Arábii. „Všem bylo tak jasné, že se vynikající izraelští hráči nebudou moci účastnit,“ sdělil izraelský šachista Lior Aisenberg. Proto teď pořádá Alternativní světový šampionát v šachu doma v Izraeli, jehož se zúčastní i sedmiletá Liel. Pozvánky na něj byly rozeslány hráčům po celém světě, včetně arabského.

celý článek

Diego Maradona podpořil v Moskvě Mahmúda Abbáse

20. 7. 2018, -rjw- |  Sport

MOSKVA – Bývalý argentinský reprezentant a pro mnohé „největší fotbalista všech dob“ se na finále Světového poháru FIFA v Moskvě objal s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem. „Yo soy de corazón palestino – Mé srdce je palestinské,“ řekl k tomu. Fotografii objetí postoval na svém Instagramu, který má 3 miliony fanoušků. „Tento muž chce mír v Palestině. Pan prezident Abbás má zemi a má na ni právo,“ napsal do komentu, který získal před 105 000 lajků. Video z krátkého setkání se začalo virálně šířit zvláště v arabském světě. Prezident Abbás přijel do Moskvy na pozvání ruského prezidenta Vladimira Putina, s nímž diskutoval otázky izraelsko-palestinských vztahů. Obě setkání jsou pro Mahmúda Abbáse vítanou podporou – když byl na jaře hospitalizován se zápalem plic, objevily se hlasité spekulace o jeho možné rezignaci. Zatímco schůzka s V. Putinem je určitou protiváhou opakovaných jednání Putin-Netanjahu, Maradonovo objetí mu dodává popularitu u široké veřejnosti.

celý článek

Chabad zve židovské fanoušky MS ve fotbale na „královskou hostinu“

18. 6. 2018, -rjw- |  Svět

MOSKVA – Jedete na fotbalové mistrovství světa do Ruska? Když zavoláte do místního centra Chabadu, dostanete košer jídlo zadarmo. Ve zvláštních zařízeních nedaleko stadionů bude k dispozici teplé jídlo, připojení k internetu a pravidelné společné modlitby. Podporovatelem akce je Ami Feikovsky, bývalý profesionální fotbalista a nynější rabín týmu Beitar Tel Aviv, který pod vlivem Chabadu přijal náboženský způsob života již v roce 1985. Na soutěž se do Ruska sjedou tisíce Izraelců a další tisíce Židů z celého světa. K dispozici jim budou desítky rabínů z hnutí Chabad. Toto hnutí, vycházející z lubavičského chasidismu, je silně (v rámci židovského společenství) misijním směrem současného judaismu. Nová aktivita opět potvrzuje dobrou schopnost Chabadu vystihnout vhodné situace pro oslovení velkého množství lidí a zajistit svým akcím účinnou PR.

celý článek

Strach o Messiho: Po výhrůžkách hráčům i jejich rodinám Argentina zrušila přátelské fotbalové utkání s Izraelem

6. 6. 2018, -jg- |  Sport

BUENOS AIRES – Kvůli výhrůžkám fotbalovému mužstvu, s hvězdným útočníkem Lionelem Messim v čele, argentinská reprezentace zrušila přípravný fotbalový zápas s Izraelem. „Neradi oznamujeme, že zápas byl zrušen kvůli provokacím a výhrůžkám na adresu Lionela Messiho, které logicky vyvolaly obavy u spoluhráčů,“ oznámila v úterý 5. června. Podle argentinského ministra zahraničí Faurieho byli hráči reprezentující jeho zemi na vážkách, zda v Izraeli hrát, a to kvůli nepokojím na izraelských hranicích, ale i palestinské nátlakové kampani. Poukázal na demonstrace před tréninkovým zařízením mužstva v Barceloně, na nichž protestující vyvěšovali červenou barvou potřísněné dresy argentinských fotbalistů. Protestující později prohlašovali, že takto upravené dresy měly být narážkou na údajné izraelské zločiny, a nikoliv výhrůžkou fotbalistům. Zápas se měl uskutečnit v sobotu 9. června na jeruzalémském Teddy stadionu. Už v neděli však apeloval šéf palestinského fotbalu Džibríl Radžúb na Messiho, aby s Izraelci v Jeruzalémě nehrál a vyzval jeho fanoušky, aby spálili své dresy s Messiho jménem, pokud to udělá.

celý článek

Izraelští šachisté nedostali víza na turnaj v Saudské Arábii. Požadují kompenzaci

29. 12. 2017, -mk- |  Sport

RIJÁD – Ačkoli se Saudská Arábie při uchazečství o to stát se hostitelskou zemí světového šampionátu v bleskovém a rapid šachu zavázala dodržet pravidlo Mezinárodní šachové federace (FIDE), že žádnému hráči nebude znemožněno soutěžit, izraelští šachisté mohou na účast v turnaji zapomenout. Země jim totiž odmítla vydat vstupní víza. Stejný problém se zprvu týkal i hráčů z Íránu a Kataru, ti však po intervenci FIDE víza získali. Izraelští šachisté nikoli, na Twitteru se pouze objevil komentář mluvčí saudského velvyslanectví v USA, že Rijád „s jistou konkrétní zemí nemá diplomatické styky a této politické linie se drží“. Izrael nyní od Saudů požaduje peněžitou kompenzaci finančních a profesionálních ztrát pro sedm hráčů, kteří se na účast v turnaji chystali.

celý článek

Předseda džudistické federace Spojených arabských emirátů se omluvil za zápasníka, který nepodal ruku Izraelci

3. 11. 2017, -mk- |  Sport

ABÚ ZABÍ – Na turnaji v džudu konaném ve Spojených arabských emirátech, jehož se sice izraelští sportovci mohli zúčastnit, avšak zakázáno měli užívání jakýchkoli symbolů židovského státu, došlo ještě k dalšímu skandálu. Reprezentant Spojených arabských emirátů Rašad Almašdžari odmítl po prohraném zápase podat ruku svému izraelskému protivníkovi Toharovi Butbulovi. Představitelé džudistické federace Spojených arabských emirátů, její předseda Muhammad Bin Thalúb Al-Darei a další vysoce postavený funkcionář Aref al-Awani, se posléze za tento incident omluvili předsedovi izraelské džudistické federace Mošemu Pontemu. Předseda Mezinárodní džudistické federace Marius Vizer označil omluvu za „gesto odvahy“ a uvedl, že izraelskému týmu se na turnaji dostalo „důstojného zacházení“.

celý článek

Izraelští džudisté vyhráli v Abú Zabí zlato i bronz. Hymnu i vlajku jim však odepřeli

26. 10. 2017, -jg- |  Sport

ABÚ ZABÍ – Grandslamový turnaj, který se konal 26. až 28. října ve Spojených arabských emirátech, už má své vítěze. Z Izraelců se na zlaté příčce v kategorii do 66 kg umístil Tal Flicker a bronz si ve své kategorii do 52 kg odnesla Gili Cohenová. Avšak ani na předávání medailí pořadatel nedovolil, aby na počest vítězů zazněla izraelská hymna. Mezi ostatními vlajkami nevlála ta izraelská, bez níž se po celou dobu turnaje museli izraelští sportovci obejít. Když tedy ohlašovatel na stadionu oznamoval zahrání národních skladeb jednotlivých států, v případě izraelských vítězů své „a nyní zazní národní hymna..“ hned s ironií v hlase opravil na „hymna mezinárodní federace juda“. Ti, kdo znají slova izraelské národní hymny Ha-Tikva, však na videozáznamech mohou vidět, jak si ji na stupni vítězů Tal Flicker prozpěvuje. Dvojité vítězství izraelského národního týmu tak jen podtrhlo diskriminační podmínky, které organizátoři v Abú Zabí na izraelské sportovce uvalili ještě před soutěží, ve snaze je od účasti odradit.

celý článek
Zobrazit starší zprávy