Dnes je 20. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Sport

Malajsie vyloučí izraelské sportovce ze všech svých sportovních akcí

18. 1. 2019, -rjw- |  Sport

KUALA LUMPUR – Kolem účasti izraelských paralympických sportovců na světovém poháru v plavání je konečně jasno. Bohužel, znamená to špatnou zprávu pro ně i všechny izraelské sportovce. Malajský premiér Mahathir Mohamad ve středu 16. ledna prohlásil, že jeho země napříště znemožní ve svých soutěžích účast všem izraelským sportovcům. Malajská vláda oznámila, že jedná z „humanitárních důvodů“ a v zájmu „boje za utlačované“. Izraelské ministerstvo zahraničí vydalo téhož dne prohlášení, že je to „hanebné a zcela proti duchu olympijské myšlenky.“ To je asi všechno, co teď může pro své tělesně postižené sportovce ve vztahu k Malajsii udělat. Izraelské paralympijské asociace i státní úřady teď mají před sebou důležitější úkol. Výsledky soutěže budou mít zásadní vliv na účast při letní paralympiádě v Tokiu 2020, půjde o to, jak vyjednat svým sportovcům rovné podmínky.

celý článek

Bude světový para-pohár v plavání bez Izraelců? Malajsie zatím neudělila víza

9. 1. 2019, -rjw- |  Sport

KUALA LUMPUR – Izraelští paralympijští plavci zatím netuší, zda jim Malajsie umožní účast na Světovém paralympijském poháru v plavání. Ten se má konat v Kuchingu během července, za účasti více než 600 plavců z celého světa. Výsledky soutěže budou mít zásadní vliv na účast při letní paralympiádě v Tokiu 2020. Izraelský paralympijský výbor již dva měsíce usiluje o získání víz pro účastníky. Zatím bez reakce z malajské strany, a to v době, kdy některé arabské a muslimské země otevírají dveře izraelským sportovcům a nechávají při jejich vítězství zaznít izraelskou hymnu Hatikvu. Umírněná Malajsie však váhá a není jasné proč. Může to souviset s postojem premiéra Mahathira Bin Mohammada, který v listopadu zkritizoval rozhodnutí Austrálie, uznat Západní Jeruzalém (nikoli tzn. „sjednocený Jeruzalém“) za hlavní město Izraele.

celý článek

Izraelci zabodovali na Grand Slam v judu. Ve Spojených Arabských Emirátech zazněla Hatikva

29. 10. 2018, -rjw- |  Sport

ABÚ ZABÍ – V Abú Zabí, hlavním městě Spojených arabských emirátů (SAE), zazněla už podruhé Hatikva. Izraelec Peter Paltchik vyhrál Grand Slam Mezinárodní judistické asociace (kategorie do 100 kg). Poprvé zněla izraelská hymna v neděli 28. října, kdy zlatou medaili získal Sagi Muki. Ačkoli Izrael nemá se SAE oficiální diplomatické vztahy, sledovala soutěž na místě izraelská ministryně kultury a sportu Miri Regevová. Po incidentu v roce 2017, kdy v SAE nesměli izraelští sportovci soutěžit „z bezpečnostních důvodů“, zbavila Mezinárodní judistická federace SAE i Tunisko možnosti hostit světové závody. V srpnu obě země slíbily, že také izraelští sportovci budou smět soutěžit pod svou národní vlajkou, a tak opět získaly hostitelské právo. Ministryně Miri Regevová projednává s Mezinárodní judistickou federací možnost, že by se příští vrcholová soutěž konala v Izraeli.

celý článek

FIFA na rok suspendovala šéfa palestinského fotbalu za podněcování k násilí proti Messimu

27. 8. 2018, -jg- |  Sport

CURYCH – Mezinárodní federace fotbalových asociací FIFA na rok suspendovala šéfa palestinské fotbalové asociace Džibríla Radžúba za to, že před časem kvůli přátelskému zápasu mezi Izraelem a Argentinou stál za výhrůžkami proti hvězdě argentinského mužstva Lionelu Messimu. Rozhodnutí učinila v pátek 24. srpna etická komise FIFA ve Švýcarsku a zároveň uložila Radžúbovi, který dlouhodobě proti Izraeli v rámci federace vystupoval, k pokutě ve výši 20 300 dolarů. V červnu Radžúb nabádal fotbalové fanoušky, aby spálili fotky a dresy Messiho a hráčů argentinského národního fotbalového týmu v případě, že by se ukázali za přátelském zápase s Izraelci v Jeruzalémě. To zhodnotila komise FIFA, jíž Radžúb v loňském roce opakovaně předkládal žádosti o sankce proti Izraeli, jako podněcování k násilí. Argentinci se nakonec zápasu s Izraelem vzdali, což hnutí za bojkot Izraele (BDS) považuje za jedno ze svých hlavních vítězství.

celý článek

Kolín: Na memoriálu Hany Greenfieldové se bude v Labi u Kmochova ostrova plavat po víc jak 80 letech

31. 7. 2018, -jg- |  Z domova

KOLÍN – V řece Labi ve městě Kolín se po víc jak 80 letech setkají plavci. Jde o plavání uspořádané na památku Hany Greenfieldové, kolínské rodačky a jedné z mála přeživších holocaust, a také všechny ostatní, co spolu kdysi chodívali plavat do Labe – což bylo ostatně až do 30. let oblíbenou kratochvílí mnoha obyvatel Kolína. I když se s postupující industrializací a znečištěním řeka stala nebezpečnou, v posledních 20 letech prošla změnami a nyní je v ní voda čistá pro labutě, rybáře i plavce. Na akci, která se koná v neděli 26. srpna od 10 hodin na Kmochově ostrově, jsou pozváni jak Kolíňané, tak plavci z celého světa. Stačí se jen zaregistrovat. „Pokud víme, bude tento plavecký memoriál první příležitostí, kdy si kdokoliv z Kolína zaplave v Labi po více jak osmdesáti letech, a také poprvé, co se židovští i nežidovští obyvatelé setkají při aktivitě, která byla v historii města Kolína běžnou záležitostí,“ uvádí jedna z organizátorek Jane Drapkinová, jinak nadšená outdoorová plavkyně a členka liberální synagogy Northwood and Pinner, která dnes používá původní Tóru z Kolína.

celý článek

Sedmiletá školačka je evropskou šampionkou v šachu. Světové soutěže se zúčastnit nemůže, protože je Izraelka

25. 7. 2018, -jg- |  Sport

TUNIS/JERUZALÉM – Liel Levitanová je sedmiletá školačka z Haify a už je evropskou šampionkou v šachu. Na světový šampionát mládeže, který se bude konat příští rok v Tunisku, se ovšem podívat nemůže. Je totiž izraelská Židovka a tak nemá na účast na soutěži v Tunisku nárok. Není to však zdaleka poprvé, co se Izraelci nemohli účastnit mezinárodních soutěží nebo na nich byli omezování kvůli své národnosti. Děje se to především, pokud se soutěž odehrává v nějaké jiné blízkovýchodní zemi nebo se izraelský tým či jednotlivec má utkat s jiným blízkovýchodním protivníkem. Co se týká šachistů, Izraelci byli minulý rok vyloučeni z účasti na světovém šampionátu v bleskovém a rapid šachu v Saudské Arábii. „Všem bylo tak jasné, že se vynikající izraelští hráči nebudou moci účastnit,“ sdělil izraelský šachista Lior Aisenberg. Proto teď pořádá Alternativní světový šampionát v šachu doma v Izraeli, jehož se zúčastní i sedmiletá Liel. Pozvánky na něj byly rozeslány hráčům po celém světě, včetně arabského.

celý článek

Diego Maradona podpořil v Moskvě Mahmúda Abbáse

20. 7. 2018, -rjw- |  Sport

MOSKVA – Bývalý argentinský reprezentant a pro mnohé „největší fotbalista všech dob“ se na finále Světového poháru FIFA v Moskvě objal s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem. „Yo soy de corazón palestino – Mé srdce je palestinské,“ řekl k tomu. Fotografii objetí postoval na svém Instagramu, který má 3 miliony fanoušků. „Tento muž chce mír v Palestině. Pan prezident Abbás má zemi a má na ni právo,“ napsal do komentu, který získal před 105 000 lajků. Video z krátkého setkání se začalo virálně šířit zvláště v arabském světě. Prezident Abbás přijel do Moskvy na pozvání ruského prezidenta Vladimira Putina, s nímž diskutoval otázky izraelsko-palestinských vztahů. Obě setkání jsou pro Mahmúda Abbáse vítanou podporou – když byl na jaře hospitalizován se zápalem plic, objevily se hlasité spekulace o jeho možné rezignaci. Zatímco schůzka s V. Putinem je určitou protiváhou opakovaných jednání Putin-Netanjahu, Maradonovo objetí mu dodává popularitu u široké veřejnosti.

celý článek

Chabad zve židovské fanoušky MS ve fotbale na „královskou hostinu“

18. 6. 2018, -rjw- |  Svět

MOSKVA – Jedete na fotbalové mistrovství světa do Ruska? Když zavoláte do místního centra Chabadu, dostanete košer jídlo zadarmo. Ve zvláštních zařízeních nedaleko stadionů bude k dispozici teplé jídlo, připojení k internetu a pravidelné společné modlitby. Podporovatelem akce je Ami Feikovsky, bývalý profesionální fotbalista a nynější rabín týmu Beitar Tel Aviv, který pod vlivem Chabadu přijal náboženský způsob života již v roce 1985. Na soutěž se do Ruska sjedou tisíce Izraelců a další tisíce Židů z celého světa. K dispozici jim budou desítky rabínů z hnutí Chabad. Toto hnutí, vycházející z lubavičského chasidismu, je silně (v rámci židovského společenství) misijním směrem současného judaismu. Nová aktivita opět potvrzuje dobrou schopnost Chabadu vystihnout vhodné situace pro oslovení velkého množství lidí a zajistit svým akcím účinnou PR.

celý článek

Strach o Messiho: Po výhrůžkách hráčům i jejich rodinám Argentina zrušila přátelské fotbalové utkání s Izraelem

6. 6. 2018, -jg- |  Sport

BUENOS AIRES – Kvůli výhrůžkám fotbalovému mužstvu, s hvězdným útočníkem Lionelem Messim v čele, argentinská reprezentace zrušila přípravný fotbalový zápas s Izraelem. „Neradi oznamujeme, že zápas byl zrušen kvůli provokacím a výhrůžkám na adresu Lionela Messiho, které logicky vyvolaly obavy u spoluhráčů,“ oznámila v úterý 5. června. Podle argentinského ministra zahraničí Faurieho byli hráči reprezentující jeho zemi na vážkách, zda v Izraeli hrát, a to kvůli nepokojím na izraelských hranicích, ale i palestinské nátlakové kampani. Poukázal na demonstrace před tréninkovým zařízením mužstva v Barceloně, na nichž protestující vyvěšovali červenou barvou potřísněné dresy argentinských fotbalistů. Protestující později prohlašovali, že takto upravené dresy měly být narážkou na údajné izraelské zločiny, a nikoliv výhrůžkou fotbalistům. Zápas se měl uskutečnit v sobotu 9. června na jeruzalémském Teddy stadionu. Už v neděli však apeloval šéf palestinského fotbalu Džibríl Radžúb na Messiho, aby s Izraelci v Jeruzalémě nehrál a vyzval jeho fanoušky, aby spálili své dresy s Messiho jménem, pokud to udělá.

celý článek

Izraelští šachisté nedostali víza na turnaj v Saudské Arábii. Požadují kompenzaci

29. 12. 2017, -mk- |  Sport

RIJÁD – Ačkoli se Saudská Arábie při uchazečství o to stát se hostitelskou zemí světového šampionátu v bleskovém a rapid šachu zavázala dodržet pravidlo Mezinárodní šachové federace (FIDE), že žádnému hráči nebude znemožněno soutěžit, izraelští šachisté mohou na účast v turnaji zapomenout. Země jim totiž odmítla vydat vstupní víza. Stejný problém se zprvu týkal i hráčů z Íránu a Kataru, ti však po intervenci FIDE víza získali. Izraelští šachisté nikoli, na Twitteru se pouze objevil komentář mluvčí saudského velvyslanectví v USA, že Rijád „s jistou konkrétní zemí nemá diplomatické styky a této politické linie se drží“. Izrael nyní od Saudů požaduje peněžitou kompenzaci finančních a profesionálních ztrát pro sedm hráčů, kteří se na účast v turnaji chystali.

celý článek
Zobrazit starší zprávy