Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Přeživší holocaust: Dodnes si nevzpomínám, jaké jsem měla hračky a jak vypadal náš byt

22. 1. 2016, -Post Bellum, jg- |  Oznámení a pozvánky

PRAHA – Poprvé Věru Meiselsovou, izraelskou básnířku a výtvarnici, která se narodila roku 1936 ve slovenském Prešově, zachránila během protižidovské razie křesťanská služebná Maryška, která ji schovala, když byla spolu se sestrou na návštěvě u prarodičů v Třebišově. Podruhé, ve dvaačtyčicátém roce, kdy už začaly trasporty na východ, je z vlaku s celou rodinou vytáhl muž, který arizoval jejich rodinnou dílnu a prohlásil je za hospodářsky nepostradatelné Židy. Když začalo v srpnu 1944 slovenské národní povstání, schovala se rodina Meiselsových v horách. Za několik týdnů jim však došlo jídlo a také pochybovali o možnosti zimu v horách přežít. Vydali se tak do nedaleké vesnice a tehdy už následovalo zatčení a koncentrák v Seredi. Odtud byli Věřin strýc a otec posláni do Ravensbrucku a Sachsenhausenu, Věra s maminkou a sestrou Alicí do Osvětimi. S blížící se Rudou armádou i koncem války však byl jejich vlak přesměrován do Terezína, kde se dožily osvobození. Vrátil se i otec Zoltán, většina širší rodiny však zahynula. Příběh paní Věry, ale i osudy dalších českých a slovenských Židů žijících v Izraeli, budou představeny veřejnosti na komentovaném promítání v neděli 24. ledna v pražském kině Ponrepo. Jen o tři dny později, 27. ledna, si připomeneme Mezinárodní den památky obětí holocaustu.

Nyní žije Věra Meiselsová v Izraeli, kde se po válce usídlila. „Do paměti se mi vryly různé momenty a obrazy, nemám z té doby uspořádané vzpomínky. Dnes už leccos vím, hlavně od sestry, která se však k holocaustu vrací velmi nerada. Nevzpomínám si například, jaké jsem měla hračky, jak vypadal náš byt nebo dětský pokoj,“ říká po letech Věra.

Právě loni v listopadu se čtyři dokumentaristé občanského sdružení Post Bellum a Ústavu pro studium totalitních režimů vydali do Izraele, aby zachytili vzpomínky českých a slovenských Židů. O to, jaké neobyčejné životní příběhy vyslechli, se jejich autoři podělí v neděli 24. ledna na komentovaném promítání ukázek z rozhovorů v pražském kině Ponrepo.

Videoukázka: “Dojít si sama na latrínu znamenalo v Osvětimi závan svobody.” V neděli 24. ledna od 20 hodin v kině Ponrepo uslyšíte o těchto drobných momentech radosti i o poválečných osudech těch, kteří holocaust přežili. Vstupné je zdarma.

Pozvánka na komentované promítání

Dojít si sama na latrínu znamenalo v Osvětimi závan svobody. V neděli večer v kině Ponrepo uslyšíte o těchto drobných momentech radosti i o poválečných osudech těch, kteří holokaust přežili.

Posted by Paměť národa on Friday, 22 January 2016