Dnes je 19. 4. 2018
Zpravodajství
O projektu

Výroční cenu Jad Vašem získala kniha mapující holocaust v Polsku

10. 12. 2014, -jg- |  Nové knihy

JERUZALÉM – Ocenění památníku obětem holocaustu Jad Vašem pro rok 2014 dostal za svůj výzkum a knihu dokumentující chování polských občanů, kteří se za druhé světové války podíleli na lokalizování a zabíjení Židů v Polsku, Jan Grabowski, profesor historie na univerzitě v kanadské Ottawě. Cena byla předána v Jad Vašem v Jeruzalémě v pondělí 8. prosince. Komise shledala knihu „Hunt for the Jews“ (Hon na Židy), která poprvé vyšla v polštině roku 2011, průlomovou co do svého přístupu a metodologie a ocenila její přínos k lepšímu porozumění mnohovrstevnatosti fenoménu holocaust.

Kniha vycházející z badatelské práce Jana Grabowského s plným názvem „Hunt for the Jews: Betrayal and Murder in German-occupied Poland“, která vyšla v nakladatelství Indiana University Press, vychází z německých, polských a židovských materiálů a zaměřuje se na osudy jednotlivých Židů. V polském jazyce vyšla už v roce 2011 a v Polsku rozpoutala živou debatu i v mainstreamových médiích.

„Řemeslo Grabowského práce je exemplární a ukazuje, že pečlivé čtení archivních materiálů umožňuje detailní rekonstrukci osobního života (a smrti) Židů na útěku,“ napsala do svého vyjádření komise Jad Vašem složená ze sedmi mezinárodních akademiků. Zvláštního uznání se letos dostalo knihám Roberta Rozetta „Conscripted Slaves“ (Povolaní otroci) a Davida Silberklanga „Gates of Tears“ (Brány slz).