Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

V prvním židovském transportu do Osvětimi byly jen slovenské dívky. O nich teď napsala americká autorka

2. 1. 2020, -jg- |  Nové knihy

BRATISLAVA – Se začátkem nového roku vstoupila na internetový knižní trh novinka americké autorky, týkající se však dějin Slovenska. Anglický titul „999: The Extraordinary Young Women of the First Official Jewish Transport to Auschwitz“ má na svědomí historička a spisovatelka Heather Dune Macadamová. Autorka v něm rekonstruuje příběhy desítky přeživších židovských žen, které byly mezi téměř tisícovkou těch, co byly dne 25. března 1942 posbírány po městech a vesnicích východního Slovenska a z Popradu odvezeny na téměř jistou smrt do Osvětimi. (Nacisté plánovali transportovat 999 dívek, ale Macadamová v archivech Jad vašem zjistila, že jich bylo 997.) Fakta prvního oficiálního židovského transportu do Osvětimi-Březinky jsou dosud málo známá. Jednalo se o mladé, neprovdané dívky, mnohdy ještě náctileté, které opustily své rodiny s tím, že pojedou na tři měsíce pracovat pro vládu Slovenského státu do Polska.

Jejich vláda však ve skutečnosti ještě zaplatila za každou z nich 500 říšských marek nacistům, aby si je vzali na otrockou práci. Z 999 dívek jich přežilo jen pár. Macadamová píše, že mnoho z těchto dívek si na cestu vzalo to nejlepší oblečení a těšilo se na dobrodružství. Nemohlo je ani napadnout, že v Osvětimi budou vytahovat mrtvá těla z krematorií nebo holýma rukama strhávat a rozebírat budovy na místě, kde zakrátko vznikne nejrozlehlejší nacistický vyhlazovací tábor.

„Nikde se nezmiňuje, že první židovský transport se vlastně skládal výlučně z mladých dívek,“ řekla listu The Times of Israel Macadamová (60), která střídavě žije v USA a Velké Británii. „Některé z nich byly ještě teenagerky a některým bylo jen 15 let. Proč se toto ignorovalo?“ dodala s tím, že tato kniha má přispět k jejich památce.

Roku 2012, na 70. výročí prvního transportu, se Macadamová na Slovensko vypravila. V té době ještě nebyla se seznamem 997 slovenských Židovek z prvního transportu hotova a pracovala v USC Shoah Foundation na identifikování 22 jmen přeživších i nepřeživších dívek. Vedle pomníku na nádraží v Popradu, odkud transport vyjel, zanechala seznam s 22 jmény a dopisem, který pro ni napsal tehdejší vrchní rabín Velké Británie Jonathan Sacks. Na to se Macadamové ozvali slovenští příbuzní Adély Grossové z Humenného. Do té doby neměli 70 let ponětí, jaký byl její osud.

Autorka čerpá z rozsáhlých rozhovorů s přeživšími ženami, jejich příbuznými, rozhovorů s dalšími historiky a svědky událostí. Hlavním příběhem knihy je příběh sester Ley a Edith Friedmanových rovněž z Humenného. Do transportu se dostaly když jim bylo 19 a 17 let. Dnes pětadevadesátiletá Edith, která žije v Torontu, Macadamové poskytla rozsáhlé rozhovory zachycené na video. Přestože má trvalé následky kvůli tuberkuloze, Edith holocaust přežila, kdežto starší Lea ne. „Edith trpí vinou přeživších, protože Lea zemřela a ona ne. Je bioložka a přemýšlí, zda je v její DNA něco, co jí umožnilo přežít, kdežto její starší a silnější sestra nemohla. Zároveň bylo pro mne důležité vykreslit tyto dívky jako skutečné trojrozměrné lidi. Editina upřímná reakce v době Leiny smrti spočívala v tom, že sama byla ráda, že ještě žije,“ řekla Macadamová. Podle knihy plánuje autorka i dokumentární snímek, který by měl spatřit světlo světa na jaře 2020.

O povaze prvního oficiálního židovského transportu do Osvětimi se Macadamová dověděla od Reny Kornreichové, která v něm společně se svou sestrou Dankou byla a obě jej přežily. Pocházely z polského města Tylicz a odtud jejich rodina uprchla do v té době podle svého mínění bezpečnějšího Slovenska. Kornreichovou Macadamová potkala roku 1992 a o tři roky později ze setkání vzešla poměrně dobře přijatá vzpomínková kniha o holocaustu „Renin slib: Příběh sester v Osvětimi“ (Rena’s Promise: A Story of Sisters in Auschwitz, 1995). Znovu vydána s upraveným obsahem byla roku 2015 a stala se jedním z prvních záznamů o životě žen v nacistických koncentračních táborech. Slovensky vyšla v nakladatelství Motýľ roku 2018 pod názvem Sestrin sľub.