Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

Litva chce vydat knihu s tisícovkou jmen Litevců, kteří se s nacisty podíleli na vyvražďování Židů

7. 2. 2016, -jg- |  Nové knihy

VILNIUS – Kontroverzní knihu, která by jmenovala tisícovku místních kolaborantů s nacismem a spolupachatelů při vyvražďování Židů, chce vydat státní muzeum v Litvě. Ředitelka litevského Výzkumného centra pro genocidu a odpor při muzeu ve Vilniusu Terese Birute Barauskaiteová to oznámila minulé úterý 2. února poté, co letos v lednu vyšla kniha, která odhaluje litevskou spolupráci s nacisty během druhé světové války. Spoluautory knihy „Mūsiškiai“, litevsky „Naši“, jsou lovec nacistů z Wiesenthalova centra Efraim Zuroff a Ruta Vanagaiteová, litevská autorka, která objevila, že mnozí členové její rodiny byli zapleteni do spoluúčasti na holocaustu. Z celkového počtu 220 tisíc litevských Židů jich zahynulo během šoa 95 %, často rukou místních kolaborantů. Ti jsou některými Litevci dodnes oslavováni jako hrdinové kvůli jejich opozici vůči vlivu Ruska v Litvě.

Muzeum dalo roku 2012 litevské vládě seznam s 2055 jmény kolaborantů s nacisty, avšak podle Vanagaiteové nikdy nebyl ani náznak, že by tito lidé a jejich skutky mohli být v Litvě vyšetřováni. Seznam byl krátce zveřejněn na webových stránkách, ale po 24 hodinách byl stažen. Nyní ředitelka Barauskaiteová sdělila, že poté, co tento seznam probrala se zástupci vlády a po tříletém dodatečném výzkumu badatelé muzea sestavili seznam s přibližně tisícovkou jmen.

Kniha Zuroffa a Vanagaiteové, která vyšla letos v lednu, byla sestavena na základě jejich cesty, kterou podnikli minulé léto po Litvě, přičemž vyspovídávali místní obyvatele, kteří byly svědky vraždění Židů. Náklad knihy v počtu 2500 výtisků byl od dne vydání 26. ledna rozebrán během dvou dní. „V Litvě byla tvrdá neochota k retrospektivnímu pohledu na dobu holocaustu, která proběhla jinde v Evropě,“ sdělil Zuroff. „Tato kniha je jedním z náznaků, že se tato situace mění.“