Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Letošní čtenářskou cenu Magnesia Litera získal bývalý zpravodaj z Izraele Jakub Szántó

9. 4. 2019, -jg- |  Nové knihy

PRAHA – Cenu čtenářů Magnesia Litera získal v neděli 7. dubna za svou knihu „Za oponou války“ (vydalo Argo) bývalý blízkovýchodní zpravodaj České televize v Izraeli Jakub Szántó. „Je to jedna z největších a nejpřekvapivějších věcí v mém životě,“ sdělil na adresu svého ocenění během poděkování těm, kteří jej podpořili. Jedná se o autorův knižní debut. Jak podtitul „zpravodajem nejen na Blízkém východě“ napovídá, kniha zdaleka není jen o Izraeli, ale i o konfliktech v Gruzii, Sýrii, Iráku, Jemenu, Somálsku, Ukrajině či Rusku. Původně byla Szántóova kniha na 18. ročníku udílení cen nominována v kategorii Litera za publicistiku. Zde se však vítězem stal Jacques Rupnik s titulem „Střední Evropa je jako pták s očima vzadu“. Knihou roku se pak stal román Radky Denemarkové „Hodiny z olova“.

Jakub Szántó (42) působil jako zahraniční zpravodaj na Blízkém východě pro veřejnoprávní ČT od července 2013 do léta 2018, kdy jej na postu vystřídal David Borek. Na oblast Blízkého východu a Afriky se zaměřoval už dříve. Zpravodajsky pokrýval například průběh druhé intifády a konflikty mezi Hamásem a Izraelem. Je laureátem Novinářské ceny a Ceny Ferdinanda Peroutky.

„Jak jsem zjistil v minulých dvaceti letech, dopouštím se v české debatě kacířství. Jako kacíř mám rád Izrael a přeju mu bezpečnost a prosperitu, ale přeju i Palestincům jejich stát, pokud možno co nejdřív, který bude žít asi ne v ideálním souladu, ale alespoň v chladném míru bok po boku s Izraelem,“ řekl o sobě v Otázkách DVTV. Na rozdíl od jiných Szántó považuje izraelsko-arabský konflikt nikoliv za náboženský, ale za národnostní, který se táhne zpět přibližně 150 let.