Dnes je 1. 11. 2020
Zpravodajství
O projektu

Cena za židovskou literaturu byla v New Yorku udělena i románu o českém přeživším holocaust

6. 5. 2017, -jg- |  Nové knihy

NEW YORK – Knižní cenu Samiho Rohra, kterou každoročně za židovskou literaturu udílí Jewish Book Council (JBC), obdržela ve středu 3. května v Židovském muzeu v New Yorku spolu se sto tisíci dolary Idra Noveyová. Mladá americká básnířka a literární překladatelka, která žije v Brooklynu, ve svém debutu s názvem „Způsoby, jak zmizet“ (Ways to disappear) popisuje překladatelovo pátrání po zmizelém spisovateli v dnešní Brazílii. Druhý za vítězkou a s oceněním ve výši 18 tisíc dolarů se umístil Daniel Torday s románem „Poslední let Poxla Westa“ (The Last Flight of Poxl West). Jde o příběh vyprávěný jednak Elim Goldsteinem, náctiletým chlapcem z amerického Bostonu, a jednak Eliho strýcem Poxlem Westem, jenž sepsal a vydal své (samozřejmě fiktivní) paměti. Ve svých memoárech strýc vypráví, jak za druhé světové války uprchl z Československa a přes Nizozemí se dostal do Anglie, kde se připojil britskému vojenskému letectvu. Synovec Eli jej tak považuje za statečného židovského hrdinu. Román, který je Tordayovou prvotinou, vyšel již před dvěma lety a v českém překladu jej vydalo nakladatelství Omega. Roku 2015 se mu dostalo i ocenění National Jewish Book Award za beletrii, které uděluje rovněž JBC.

Rohrova cena se každoročně udílí od roku 2007, střídavě za krásnou literaturu a literaturu faktu. Založil ji dnes už zesnulý byznysmen a filantrop Sami Rohr pro rozpoznání nových talentů, kteří ve svém díle formulují židovskou zkušenost a mají potenciál přispět k rozkvětu židovské litaratury.

Letošními dalšími oceněnými byl Paul Goldberg se svůj román „Židák“ (The Yid), Adam Ehrlich Sachs za „Zděděné choroby“ (Inherited disorders) a Rebecca Shiffová za sbírku povídek s anglickým názvem The Bed Moved.