Dnes je 26. 5. 2017
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Nové knihy

Cena za židovskou literaturu byla v New Yorku udělena i románu o českém přeživším holocaust

6. 5. 2017, -jg- |  Nové knihy

NEW YORK – Knižní cenu Samiho Rohra, kterou každoročně za židovskou literaturu udílí Jewish Book Council (JBC), obdržela ve středu 3. května v Židovském muzeu v New Yorku spolu se sto tisíci dolary Idra Noveyová. Mladá americká básnířka a literární překladatelka, která žije v Brooklynu, ve svém debutu s názvem „Způsoby, jak zmizet“ (Ways to disappear) popisuje překladatelovo pátrání po zmizelém spisovateli v dnešní Brazílii. Druhý za vítězkou a s oceněním ve výši 18 tisíc dolarů se umístil Daniel Torday s románem „Poslední let Poxla Westa“ (The Last Flight of Poxl West). Jde o příběh vyprávěný jednak Elim Goldsteinem, náctiletým chlapcem z amerického Bostonu, a jednak Eliho strýcem Poxlem Westem, jenž sepsal a vydal své (samozřejmě fiktivní) paměti. Ve svých memoárech strýc vypráví, jak za druhé světové války uprchl z Československa a přes Nizozemí se dostal do Anglie, kde se připojil britskému vojenskému letectvu. Synovec Eli jej tak považuje za statečného židovského hrdinu. Román, který je Tordayovou prvotinou, vyšel již před dvěma lety a v českém překladu jej vydalo nakladatelství Omega. Roku 2015 se mu dostalo i ocenění National Jewish Book Award za beletrii, které uděluje rovněž JBC.

celý článek

Jediný český antikvariát, specializovaný na judaika, ukončil svou činnost

30. 4. 2017, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Antikvariát Judaica, jediný svého druhu v České republice, po 26 letech ukončuje svou činnost. Důvodem jsou rostoucí ceny nájmů na Starém městě v Praze, spojené s klesajícími tržbami. „Židovská obec Praha, která je majitelem nemovitosti, se k nám chovala celé roky velmi vstřícně,“ sdělil pro Ztis.cz Martin Krajíček, který obchod vedl od roku 1991. „Nicméně abychom zde mohli zůstat, musela by nám snížit nájemné. To na představenstvu neprošlo.“ S uzavřením kamenného obchodu skončí také e-shop, prodejní a výdejní místo českožidovských časopisů Roš Chodeš a Maskil. Judaica v Široké ulici tak následuje osud knihkupectví Fišer v sousední Kaprově ulici a majitel předpokládá, že stejný osud stihne později i ta poslední zbylá knihkupectví v centru Prahy.

celý článek

Zrada se zrnky pravdy: Amos Oz ve svém novém románu zkoumá cenu za vznik izraelského státu

8. 3. 2017, Magdalena Křížová pro Respekt.cz |  Nové knihy

Co když nebyl Jidáš Iškariotský zrádcem Ježíše, ale jediným, kdo opravdu uvěřil v jeho božství? Jediným, kdo nepochyboval, že jeho učitel na kříži nezemře, nýbrž z něj sestoupí a tímto zázrakem strhne srdce všech lidí? Nebyl paradoxně Jidáš, vnímaný po celé křesťanské dějiny jako archetyp proradného a hamižného Žida, prvním a jediným opravdovým křesťanem, který však víru ztratil a ze zoufalství se oběsil? Amos Oz, v jehož novém románu Jidáš tyto otázky zaznívají, si už několik desetiletí drží status nejúspěšnějšího izraelského spisovatele současnosti. Dokázal přiblížit složitou realitu tamní společnosti (román Černá skříňka) i atmosféru vzniku státu (autobiografický Příběh o lásce a tmě) a stejně tak je znám svým veřejným působením, kdy se coby přední levicový intelektuál staví na stranu izraelsko-palestinského dialogu. Přestože na rozdíl od mladších, radikálnějších kolegů přímo neodmítá sionismus s jeho myšlenkou židovského národního státu, je jeho hlas v současné vypjaté situaci vnímán značně kontroverzně. A snad právě proto, že byl sám nejednou označen za odpadlíka, sáhl Oz po motivu zrady – podobně jako ve své novele Panter ve sklepě.

celý článek

V češtině vyšla renesanční kronika pražského židovského učence Davida Ganse

27. 4. 2016, -jg- |  Nové knihy

PRAHA – Významné dílo starší hebrejské historiografie představuje kronika „Ratolest Davidova“ (hebr. Cemach David) pražského židovského učence Davida Ganse, která spatřila světlo světa roku 1592. Vůbec její první ucelený překlad, o nějž se do češtiny postarala Jiřina Šedinová, vydalo až letos v dubnu nakladatelství Academia. První svazek celkem dvoudílné kroniky pojednává o židovských dějinách, představuje Jehudu ben Löwa alias Maharala, Mordechaje Maisela a další židovské postavy rudolfinské Prahy. Ve druhém dílu kroniky pak najdeme popis událostí obecných dějin, avšak sepsaný tak, aby čtenáře i upoutal a pobavil. David ben Šlomo Gans, který byl roku 1613 pochován na starém židovském hřbitově v Praze, byl prvním židovským historikem ve střední Evropě v období humanismu. Jeho monografie s názvem „David Gans – Pražský renesanční židovský historik“ vyšla ve stejném nakladatelství a její autorkou je opět Jiřina Šedinová.

celý článek

V češtině vyšel Deník Rivky Lipszycové, čtrnáctileté Židovky z Lodže

25. 3. 2016, -tm, jg- |  Nové knihy

PRAHA – Čtrnáctiletá Rivka Lipszycová byla v lodžském ghettu již třetím rokem, když si začala psát deník. V té době byli oba její rodiče po smrti a židovská dívka se tak sama vyrovnávala s krutými podmínkami jednoho z nejizolovanějších a nejdéle fungujících ghett, které bylo založeno nacisty v dubnu 1940. Její ručně psaný deník se po válce našel u rozbořeného krematoria v Osvětimi-Březince. Nalezla jej jedna z lékařek Rudé armády, která jej odvezla do Ruska. Objeven byl však až v její pozůstalosti v roce 1992 a vydán až v USA, kam jej přivezli její příbuzní, kteří do Spojených států z Ruska emigrovali. Rivčiny zápisky z let 1943 a 1944 vyšly v angličtině v USA v roce 2014 a nyní je v českém překladu prezentovalo nakladatelství Práh.

celý článek

Litva chce vydat knihu s tisícovkou jmen Litevců, kteří se s nacisty podíleli na vyvražďování Židů

7. 2. 2016, -jg- |  Nové knihy

VILNIUS – Kontroverzní knihu, která by jmenovala tisícovku místních kolaborantů s nacismem a spolupachatelů při vyvražďování Židů, chce vydat státní muzeum v Litvě. Ředitelka litevského Výzkumného centra pro genocidu a odpor při muzeu ve Vilniusu Terese Birute Barauskaiteová to oznámila minulé úterý 2. února poté, co letos v lednu vyšla kniha, která odhaluje litevskou spolupráci s nacisty během druhé světové války. Spoluautory knihy „Mūsiškiai“, litevsky „Naši“, jsou lovec nacistů z Wiesenthalova centra Efraim Zuroff a Ruta Vanagaiteová, litevská autorka, která objevila, že mnozí členové její rodiny byli zapleteni do spoluúčasti na holocaustu. Z celkového počtu 220 tisíc litevských Židů jich zahynulo během šoa 95 %, často rukou místních kolaborantů. Ti jsou některými Litevci dodnes oslavováni jako hrdinové kvůli jejich opozici vůči vlivu Ruska v Litvě.

celý článek

Izraelský román se ve světě postaral o palcové titulky. Nedostal se na seznam doporučené četby pro izraelské středoškoláky

3. 1. 2016, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Zatímco ve čtvrtek 31. prosince večer světová zpravodajská média informovala hlavně o novoročních oslavách a hrozbě teroristických útoků na nich, dostala se do popředí agenturního zpravodajství i zpráva o tom, že izraelské ministerstvo školství nezačlenilo knihu Dorit Rabinjanové „Živý plot“ do seznamu doporučené literatury pro studenty středních škol. Román totiž vypráví milostný příběh izraelské židovské tlumočnice s Palestincem, který je v izraelském vězení, a ministerští odborníci knihu označili za „nevhodnou pro četbu na středních školách.“ Od středečního odmítnutí ministerstva zahrnout román do seznamu doporučených knih se však po něm masivně zdvihla poptávka. Jedno z největších izraelských knihkupectví Comet sfarim hlásí na všech pobočkách téměř vyprodáno a nakladatelství Am Oved chce vydat dotisk.

celý článek

Tunisko ocenilo židovského spisovatele za román o vyhnání Židů z Egypta

21. 12. 2015, -jg- |  Kultura

TUNIS – Porota tuniské literární ceny Goncourtův seznam: Výběr Tuniska se minulou středu 16. prosince rozhodla ocenit francouzského židovského spisovatele Tobieho Nathana za jeho knihu s názvem „Země, jež se ti podobá” (Ce pays qui te ressemble, 2015). Román pojednává o životě a vyhnání egyptských Židů a byl vydán letos ve francouzštině. Nathan je vůbec prvním laureátem tohoto tuniského ocenění, které bylo založeno rovněž letos, jako místní verze slavné francouzské Goncourtovy ceny, která se každoročně uděluje od roku 1903. Tobie Nathan se narodil roku 1948 v Káhiře židovským rodičům italského původu, rodina však musela roku 1957 ze země uprchnout. Další Nathanova kniha vyjde příští rok v arabštině a autor je s ní pozván jako čestný host za Francii na tuniský knižní festival, jež se uskuteční v březnu.

celý článek

Kápo z Tel Avivu: Když Židé stáli před izraelským soudem za kolaboraci s nacisty

20. 12. 2015, -jg- |  Nové knihy

TEL AVIV – Neobyčejné soudní procesy s Židy, kteří byli v 50. letech v Izraeli zatčeni za kolaboraci s nacisty, představuje nově vydaná kniha s názvem „Kápo z Allenbyho ulice” (Kapo on Allenby). Izraelský historik Itamar Levin v ní popisuje méně známé příběhy lidí, kteří byli v Izraeli, kam se po válce přistěhovali, souzeni za pomoc nacistům. Fenomén Židů stojících před soudem za spolupodíl na holocaustu je výjimečný a bezprecedentní. Zákon dovolující trestně stíhat nacistické kolaboranty prošel v Knesetu roku 1950 a podle dobového tisku bylo na základě tohoto paragrafu obviněno celkem 120 Izraelců. V sedmi případech se jednalo o křesťany, zbytek byli Židé. Po většině z těchto obvinění však soud nenásledoval a dodnes se uchovaly spisy jen 23 žalob. Devět z nich skončilo s osvobozujícím rozsudkem a čtrnáct odsouzením, přičemž průměrný trest byl 17 měsíců ve vězení.

celý článek

Ohlédnutí za Světem knihy 2015: Výběr knih s izraelskou a židovskou tematikou

21. 5. 2015, -jg- |  Nové knihy

PRAHA – Letošní mezinárodní knižní veletrh Svět knihy skončil v sobotu 17. května. My vám nyní nabízíme malé ohlédnutí za ním v podobě knih s židovskou nebo izraelskou tematikou, které vyšly v uplynulém roce. Jedná se však jen o výběr titulů místních nakladatelů, které vyšly v češtině. Je libo překlady izraelských románů, literaturu faktu, deníky, cestopisy nebo knihy z pera českých autorů? Jak je vidět z následujícího vzorku, tuzemský knižní trh je na judaika nesmírně bohatý.

celý článek
Zobrazit starší zprávy