Dnes je 26. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Šéf Židovské agentury Šaransky: Krizi ohledně Zdi nářků vyřešíme, s důvěrou to bude horší

28. 6. 2017, -jg- |  Náboženství

JERUZALÉM – Ředitel Židovské agentury Natan Šaransky se domnívá, že krize mezi Izraelem a diasporním, převážně americkým, židovstvem ohledně Zdi nářků a konverzí, která byla tento týden přítomna ve většině izraelských médií, může být vyřešena. Avšak důvěra, vybudovaná mezi izraelskými politiky a konzervativními a reformními lídry, vzala za své. Šaransky rovněž poukázal na vysokou míru ignorance izraelských zákonodárců i veřejnosti, když přijde na neortodoxní směry judaismu. „Když jsem řekl členům vlády před rokem či dvěma, zda vědí, že 85 % členů AIPAC je buď reformních nebo konzervativních Židů, polovina z nich byla v šoku. Oni si opravdu mysleli, že to jsou podporovatelé BDS, blázni z Jstreet nebo Breaking the Silence, a toť vše.“ Stejně tak je podle Šaranského o náboženské afiliaci většiny diasporních Židů neznalá i velká část běžných Izraelců. „Je spousta skvělých Izraelců, sionistů milujících Židy, kteří se domnívají, že reformní hntutí je nějaká sekta, která rozkládá židovstvo v Americe zevnitř a teď se o totéž snaží zde. Na to jim říkám: Víte co? To je úplně totéž, co říkali antisemité v Rusku o Židech,“ dodal Šaransky.

Natan Šaransky se podle rozhovoru, který poskytl Times of Israel, rovněž nedomnívá, že by se Netanjahuova vládní koalice zhroutila ve chvíli, kdy by neustoupil požadavkům ultraortodoxních poslanců. Přesto se domnívá, že izraelský premiér úzce upřednostnil své koaliční zájmy oproti širším potřebám židovského lidu.

Na Netanjahuovo šokující rozhodnutí zmrazit leta vyjednávanou dohodu, díky níž by neortodoxní proudy judaismu dostaly uznanou, formální roli při spravování své permanentní části, která se nachází mírně na jihu od hlavního modlitebního prostranství Západní zdi, Šaransky sdělil, že nějaký „recept“ na to, aby se jednání mohla posunout kupředu, by se jistě našel. „Nemusíte to ani nazvat uznáním – ale musíte dovolit reformnímu a konzervativnímu hnutí, aby mohly spravovat místo, kde se modlí. To je minimální podmínka, kde mohou veškerá vyjednávání začít,“ dodal.

Ohledně nové legislativy, kterou ministři schválili v neděli a která by utvrdila ultraortodoxní monopol na konverze k judaismu v Izraeli, se Šaransky domnívá, že parlamentem neprojde. Podle svých kontaktů s ministry i poslanci Knesetu si Šaransky myslí, že Netanjahu nemá šanci uspět ve shromáždění dostatečného množství hlasů, jež by posvětily zákon v jeho současné formě.