Dnes je 9. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Podle čtrnácti izraelských rabínů se letošní pesachový seder může odehrát i jako videokonference

25. 3. 2020, -jg- |  Náboženství

JERUZALÉM – Čtrnáct komunitních a městských rabínů v Izraeli podepsalo ve středu výnos dovolující propojit rodiny o pesachovém sederu pomocí online aplikací. Přelomové rozhodnutí vzešlo od sefardských ortodoxních rabínů převážně z marocké komunity, a následovalo po nabídce jistého filantropa darovat starším občanům, kteří jsou kvůli pandemii koronaviru izolovaní doma, počítače, aby se o svátcích mohli propojit s rodinnými příslušníky. Rozhodnutí je ovšem podmíněno zapnutím online programu již před setměním, kdy svátek začíná, a vypnutím po jeho skončení. Doplňuje jej i upozornění, že jde jen o výjimku platnou pro současný nouzový stav, a nikoliv pro kdykoliv jindy. Rozhodnutí bylo kritizováno mnohými náboženskými autoritami s tím, že užití elektřiny o židovském svátku by mělo být vyhrazeno pro situace jako je záchrana lidského života.

„Stejně tak, jako je možné, aby pacient, který není v kritickém stavu, obdržel medicínu o šabatu, aby se z nemoci vyléči, zde jde o stejný případ,“ sdělili pod výnosem podepsaní rabíni s tím, že znovuvyprávět pesachovou hagadu lze i skrze program Zoom nebo jinou aplikaci, která umožňuje videokonferenční hovory. Podle těchto rabínských autorit takového využití techniky napomůže naplnění micvy, aby rodiny mohly oslavit začátek svátku Pesach spolu.

Pod z hlediska izraelské ortodoxie přelomovým rozhodnutím jsou podepsáni například Elijahu Abergel, někdejší předseda jeruzalémského rabínského soudu, nebo Ejal Vered z jeruzalémské ješivy Machon Meir. Vrchní aškenazský rabín Izraele David Lau tento dekret kritizoval a označil jej za „nezodpovědný a nadmíru směšný“. Pro armádní rádio pak ve středu ráno dodal, že takové rozhodnutí vychází „z nedostatku jen minimálního chápání halachických předpisů“.

Rabín Seth Farber, který v Izraeli představuje křídlo moderní ortodoxie a vede organizaci Itim, která si klade za cíl usnadnit Izraelcům život v potýkání se s izraelským rabinátem, který má na mnoho životních úkonů v zemi monopol, listu Times of Israel naopak sdělil: „Ukazuje to na halachické vůdcovství ve výjimečných časech a na to, že halacha ctí život.“