Dnes je 26. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Moderní ortodoxie hraničí s reformním judaismem, tvrdí izraelský ministr vnitra Deri

23. 8. 2017, -jg- |  Náboženství

JERUZALÉM – Šéf ultraortodoxní sefardské parlamentní strany Šas a současný ministr vnitra Arje Deri nazval část moderní ortodoxie „na hranici s reformními“ – přičemž výraz „reformní” je v jeho kruzích považován za urážku. „Dokonce i u pletených jarmulek, jak mnozí vědí, jsou velké komunity, a to především v cetrální části země, které jsou již na hranici s reformními,“ řekl Deri nedávno na charedi rabínské konferenci Benoam. Její část odvysílala v pondělí 21. srpna izraelská stanice Aruc 2. „Je pravda, že je zde více jarmulek, než v amerických reformních synagogách. Vypadá to jinak, je to více izraelské, ale stále je to na hranici s reformou,“ pokračoval Deri. Pletenými jarmulkami přitom mínil náboženské sionisty a členy moderní ortodoxie, kteří mají tendenci vyznávat méně izolující se formu židovské ortodoxie, než charedim, a současně namísto černých sametových nosí převážně háčkované kipy.

Tzv. pletené kipy jsou rovněž v současnosti kritičtí ke kontrole vrchního rabinátu nad svatbami a konverzemi v zemi a také méně podporují výjimky z armádní služby pro studenty ješiv a vysoké dávky pro ně a jejich početné rodiny. Deri rovněž napadl rabínskou skupinu Tzohar, která se v minulosti o reformu izraelského vrchního rabinátu snažila a nyní v Izraeli provozuje vlastní síť rabínských soudů. „Společně, spoluprací s reformními, protože vědí, že jejich cílem je zničit vrchní rabinát, jen těží z ostatních, kteří kritizovali rabinát a hledali na něm chyby,“ řekl Deri. „Oni dělají všecko zadarmo, srdečně a shovívavě, ale my všichni známe pravdu,“ stěžoval si dále Deri, přičemž narazil na skutečnost, že rabíni Tzohar nepožadují poplatky za svatební obřad.

Svatbu zadarmo

Organizace Tzohar odpověděla na Deriho slova jen lakonicky: „Věci byly řečeny a člověk, který je pronesl, není hoden naší odpovědi.“ Televize však citovala další zdroj spjatý se skupinou Tzohar, který řekl: „Tento usvědčený zločinec, který je dokonce nyní znovu podezřelý z páchání trestných činů, je posledním člověkem, který může kázat morálku velké skupině rabínů, kteří chtějí vyčistit špínu, kterou za sebou zanechali Deri a jeho kamarádi.“

Deri později svou řeč obhajoval v článku, který napsal pro zpravodajský web Aruc 7. Jeho slova prý směřovala k židovským komunitám, které se označují jako liberální. A mnozí z důležitých rabínských vůdců náboženského sionismu se prý o nich vyjádřili ještě hůře, než Deri sám. „Jen jsem řekl, že ty komunity, které samy sebe prezentují jako zbožné, se v mnoha případech pouštějí na liberální cesty, kde se v mnoha případech střetávají s halachou a naší tradicí,“ napsal. „Tyto věci jsem řekl jen z hluboké starosti o zachování židovské tradice,“ a dodal, že nemá proti náboženskému sionismu nic a jen se snaží sjednotit Židy.