Dnes je 5. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Mezináboženský dokument, odsuzující euthanázii, podepsali ve Vatikánu i izraelští rabíni

29. 10. 2019, -jg- |  Náboženství

ŘÍM – Izraelský vrchní rabinát se v pondělí 28. října připojil spolu s muslimskými a křesťanskými zástupci k podepsání dokumentu, který odsuzuje euthanázii a lékařem asistované dobrovolné ukončení života. Prohlášení bylo podepsáno ve Vatikánu za přítomnosti papeže Františka. Izraelský vrchní rabinát zde zastupovali dva rabíni a navíc se podepisování zúčastnil i rabín Abraham Steinberg, který má u vrchního rabinátu funkci představitele pro mezináboženský dialog a zároveň je také viceprezidentem izraelské Národní rady pro bioetiku. Americký rabín David Rosen, jenž je mezinárodním ředitelem pro mezináboženské záležitosti American Jewish Committee, se rovněž připojil svým podpisem. Asistovaná sebevražda je v současnosti v některých zemích legální. Jde například o Kanadu, Švýcarsko, Nizozemsko a některé státy USA.

„Tři abrahamovská monoteistická náboženství sdílejí společné cíle a jsou v naprosté shodě ohledně přístupu k situacím ohledně ukončování života,“ stálo podle agentury AFP v podepisovaném prohlásení. „Euthanázie a lékařem asistovaná sebevražda jsou ze své podstaty, nábožensky i morálně, špatné a měly by být okamžitě a bez výjimek zakázány.“

Vrchní aškenazský rabín Izraele David Lau podpořil text prohlášení svým dopisem. „Je přísně zakázáno způsobit smrt jakémukoliv člověku, a to i když je v obtížné a konečné situaci,“ citoval z dopisu deník Times of Israel. „V některých případech je možné se bavit o neposkytování léčby k prodloužení života, ale neměla by býti prováděna žádná činnost, která by život ukrátila. Kdokoliv zabije umírajícího, zabíjí,“ napsal Lau.