Dnes je 21. 4. 2019
Zpravodajství
O projektu

„Krásné“ i „nemravné“: Stále víc ultraortodoxních žen nosí dlouhovlasé paruky. Setkávají se za to s kritikou

12. 9. 2018, -rjw- |  Náboženství

NEW YORK – Čím dál víc vdaných ultraortodoxních žen v USA nosí dlouhovlasé paruky (šejtl). Nová móda však vyvolává kontroverze: okolí je někdy považuje za projev „necudnosti“ – a jde tu samozřejmě nejen o náboženství a tradice, ale také o sociální sítě, obchod s vlasy a o práva žen. Deník NY Post minulý týden upozornil na kontroverze, které vyvolává móda dlouhých paruk s vlasy až po pás. Zasáhla především charedi středoškolačky a vysokoškolačky s vlastním zaměstnáním, které v mnoha ohledech žijí moderním životem, odmítají se však vzdát svých tradic. Bývají veřejně činné jako podnikatelky, právničky nebo sociální pracovnice a svým chováním posouvají nepsané normy. Některé jsou výraznými tvářemi místních komunit, jako Esther Adina Sashová, kandidátka za Demokratickou stranu v brooklynském distriktu Flatbush, má dlouhovlasé šejtly jako součást image na Instagramu (@flatbushgirl). A má téměř 40 tisíc sledujících.

Ačkoli je Sashová matka dvou dětí a na veřejnosti by si nevyhrnula rukáv nad loket, pro některé sousedy je „děvka“. Na svých stránkách a v mailu občas dostává hejty: „Jdi se utopit do rybníka – máš špatný vliv na mladé dívky!“ zněl jeden z nich.

K pořízení dlouhé paruky používá mnoho žen internet. Ne všechny chtějí být viděny, jak vstupují do prodejny. Brooklynská parukářka Galit Laviová od svých klientek slýchá doporučení, ať kamenný krám zavře, než se dostane do problémů. Ty mohou mít různou podobu, od bojkotu po útok na obchod. Loni dostali brooklynští výrobci dlouhých paruk výhružný mail s obviněním, že „se snaží, aby ženy vypadaly jako prostitutky“.

Dlouhá paruka, zrušení smlouvy na byt

Místní noviny „Voice od Lakewood“ vydaly koncem srpna (s. 110) výzvu proti této módě. Ta je podle autorů „důsledkem vnějších sil“. Vytváří prostředí, v němž se Šechina, Boží přítomnost, necítí dobře, a proto se odlučuje od společenství Izraele.

Řada charedi žen nosí dlouhé paruky, jen když jsou mimo svoji komunitu. Někde, kde je nikdo nezná. „Když vás v místní pizzerii uvidí v dlouhovlasé paruce, bude se o tom mluvit. Lidi kvůli tomu půjdou za vedením školy nebo synagogy a budou vám telefonovat.“ V oblasti Lakehood už podle NY Post došlo kvůli dlouhé paruce i na zrušení rozjednané koupi bytu v novostavbě. Majitelé měli obavy, že by se před domem mohly srocovat pohoršení sousedé, což by snížilo cenu ostatních bytů.

Jak má vypadat paruka vdané ženy?

Podle tradičního pojetí aškenázských ultraortodoxních komunit patří dlouhé vlasy svobodným dívkám. Po svatbě si je musí novomanželka ostříhat, nebo dokonce oholit. Znamením vdané ženy je šátek, podobně jako tomu bývalo ještě začátkem minulého století na českém venkově. Cudná charedi (ultraortodoxní) žena ale neskrývá pod šátkem dlouhé vlasy pro svého manžela podobně jako amiška nebo muslimka – dlouhovlasost je podle některých rabínských autorit příliš nebezpečná. Uváděné důvody jsou různé: je to marnivost odvádějící ženu od péče o domov, při náhodném spatření může pokoušet druhé muže k cizoložství, manžela zbytečně odvádí od studia Tóry, atd. Šejtl je kompromis: Žena má zakrytou hlavu, přesto vypadá „vlasatě“.

Ačkoli tradice nemá oporu v Hebrejské bibli ani v Talmudu, v některých komunitách zůstává důležitým ukazatelem zbožnosti konkrétní ženy, její rodiny a potažmo i společenství jako celku. O tom, jak má vypadat „cudná“ paruka, se v samotných charedi kruzích vedou diskuse: délka, barva, úprava i materiál mohou být hodnoceny jako více či méně „cudné“.