Dnes je 18. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Izrael: Vrchní rabinát po šesti letech zveřejnil seznam rabínů v diaspoře, jež uznává

27. 11. 2018, -jg- |  Náboženství

JERUZALÉM – Po bezmála šestiletém procesu plném meetingů, slyšení v Knesetu i před izraelským Nejvyšším soudem, zveřejnil vrchní izraelský rabinát seznam diasporních rabínů, kteří mohou podle této instituce dohlížet na židovské konverze či rozvody. Dva seznamy rabínských soudů v diaspoře způsobilých podle izraelského vrchního rabinátu k rozvodům a konverzím, byly zveřejněny v hebrejštině na vládních webových stránkách v minulých dnech. Na třetí seznam rabínů, kteří mohou dle rabinátu vykonávat svatby, se zatím ještě čeká. Pokud chce diasporní Žid, nebo ten, jehož rodiče nebyli oddáni v rámci izraelského vrchního rabinátu, uzavřít sňatek v Izraeli, musí prokázat, že je židovského původu. Takový důkaz poskytuje obvykle jeho místní rabín, který vydává rovněž potvrzení o konverzi či rozvodu. A pro takové případy je leckdy znalost toho, kdo se na „košer“ seznamu nachází, důležitá. Doteď byl seznam neveřejný, případně rabinát popíral, že by vůbec existoval.

Seznam zahrnuje jména pouze ortodoxních rabínů, protože vrchní izraelský rabinát žádné jiné směry neuznává. Na jeho zveřejnění má velkou zásluhu izraelská organizace ITIM, která napomáhá Izraelcům orientovat se v moři byrokracie při nejrůznějších situacích, které se týkají židovského života, jako jsou svatby, pohřby, obřízka či konverze. Seznamu uznaných rabínů se po několik let dožadovala a případně hrozila i soudní žalobou. Před dvěma lety zastupovala ITIM ženu, jejíž konverzi izraelský vrchní rabinát neuznal. Provedl ji však prominentní newyorský rabín Haskel Lookstein, ten, který dohlížel i na konverzi Ivanky Trumpové, dcery amerického prezidenta.

Současný seznam tak jméno rabína Looksteina obsahuje, nicméně neobsahuje Vaad ha-rabonim z Flatbush, rabínský soud z Brooklynu, který v minulých letech konvertoval tisíce jednotlivců. Vůbec většina rabínů, kteří na osmnáctistránkovém seznamu ke konverzím jsou, sídlí v USA. Jsou mezi nimi i takoví, kteří vůbec nejsou členové Rabínské rady Ameriky, hlavní organizace, která reprezentuje ortodoxní rabíny v zemi. Seznam uvádí jak jména jednotlivých uznaných rabínů z celého světa, tak i celých rabínských soudů. Co se evropských obcí týká, seznam zahrnuje rabínské soudy z Francie a Velké Británie, tři ze Švýcarska a po dvou z Itálie, Holandska, Ruska a Belgie. Česká republika zde nefiguruje a kromě po jednom beit dinu v Rakousku a Německu ani žádná z jejích sousedních zemí. Velmi podobně na tom je i seznam ohledně rozvodů, který má 16 stránek.