Dnes je 27. 2. 2020
Zpravodajství
O projektu

Island, země zákazu košer masa i možná i obřízky, získá prvního rabína ve své moderní historii

12. 2. 2018, -jg- |  Náboženství

REJKJAVÍK – Hnutí lubavičských chasidů Chabad se rozhodlo poslat jednoho svého rabína s manželkou na Island. Země, která má asi 250 Židů, je zde zakázána rituální košer porážka a zakrátko možná i obřízka, neměla žádného zde usazeného rabína a aktivní židovskou obec od roku 1918, kdy získala nezávislost na Dánském království. Rejkjavík je tak jedno z mála evropských hlavních měst bez rabína. Sedmadvacetiletý Avi Feldman z Brooklynu se v něm se svou ve Švédsku narozenou chotí Mushky a dvěma společnými dcerami usadí pravděpodobně už na Pesach. Rozhodnutí bylo oznámeno zanedlouho poté, co čtyři parlamentní strany na Islandu navrhly legislativu, jež postaví obřízku u neplnoletých chlapců z nemedicínského důvodu mimo zákon a klade ji dokonce na stejnou roveň jako obřízku ženskou – praktiku, která je rozšířená u některých afrických muslimských komunit. „Doufáme, že se nám podaří přinést povědomí o důležitosti a relevanci brit mila místním lidem a zvláště pak zákonodárcům,“ řekl Feldman.

Feldman s chotí navštívili Island už loni v prosinci, kdy zde uspořádali chanukovou oslavu. Manželský pár doufá, že se jim podaří ustavit vzdělávací systém výuky pro židovské děti, synagogu a mikvi. Zatím nic takového na tří set tisícovém Islandu nemají. Místní židovská komunita je složená převážně z amerických a izraelských expatů a pár místních Židů. Zatím se zde slavili židovské svátky bez rabínů, anebo s pomocí rabínů či studentů ješiv, kteří sem zavítali speciálně na sváteční dny. „I když je zde desetiletí panující zákaz rituální porážky, Island má více košer produktů, než by se mohlo zdát,“ řekl Feldman. „Je to proto, že země je závislá na exportu převážně z USA a Evropy, a tak můžete najít košer produkt s hechšerem ve své místní samoobsluze,“ vysvětlil.

Ve švédském Gothenburgu narozená Mushky Feldmanová chce podle svých slov „přinést světlo judaismu na jedno z nejtemnějších míst.“ Islandský Rejkjavík má totiž během zimních měsíců jen něco přes 4 hodiny světla denně. „Slunce tu vychází po 11 dopoledne, a tak uvidíme rozbřesk každý den,“ dodala. Oproti tomu v létě má Rejkjavík 18 hodin slunečního svitu během dne. Hnutí Chabad má odhadem 200 tisíc členů a 1400 zařízení ve 35 státech světa.