Dnes je 3. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Diasporní židovští lídři se bouří proti zákonu o konverzích. Ovlivní však především ortodoxii

29. 6. 2017, -jg- |  Náboženství

CHICAGO – Izraelští zákonodárci, kteří v Knesetu hlasovali pro zákon o konverzích, nebudou vítáni v Chicagu, řekl tamní židovský lídr. „Federace v Chicagu nebude hostit jediného člena Knesetu, který pro tuto legislativu hlasoval. Jediného. Bůh jim žehnej, ale nebudou v naší komunitě vítáni,“ řekl Steven Nasatir, předseda Židovského sjednoceného fondu (JUF) a federace metropole Chicago v úterý 27. června. Zákon, který byl navržen ministrem vnitra Arjem Deri z ultraortodoxní sefardské strany Šas, byl v neděli schválen ministry. V praxi by měl anulovat konverze, které proběhly v Izraeli pod záštitou reformního i konzervativního hnutí, stejně tak, jako konverze privátních ortodoxních bejt dinů. Nasatir, jehož federace za minulý rok nashromáždila 29 milionů amerických dolarů pro dobročinné účely především v Izraeli, podotkl, že by se nedivil, kdyby jej ostatní židovské federace následovaly. Společně s lídry židovských komunit v New Yorku, Clevelandu, Židovské agentury a Židovské federace severní Ameriky se sešel s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahu, aby probrali jak zákon o konverzích, tak zmrazení dohody o zoficiálnění egalitářské modlitební sekce u Zdi nářků.

Ve středu pak Nasatir společně s výkonným ředitelem židovského fondu a federace v Chicagu Michaelem Zaranskym znovu formulovali stanovisko chigagské komunity nad jejím rozhořčením ohledně zákona o konverzích a dohodě o Zdi nářků. „Když jsou city lidí zraněni, často reagují různě. Předpokládám, že se s tím částečně vyrovnáme, ale ne zcela. V časech, jako jsou dnes, je zapotřebí židovské sounáležitosti a spolupráce, ne vnitřního rozkolu. To je i důvod, proč byli naši lídři zaraženi, rozesmutněni a rozhořčeni nad dvěma důležitými rozhodnutími, která provedl kabinet premiéra Netanjahua,“ napsali. Dále také zdůraznili „bezpodmínečnou podporu Izraeli.“ „Naše láska pro Izrael je neotřesitelná … v časech veselí, nebezpečí i smutku se stát Izrael může spolehnout na podporu JUF, to se nikdy nezmění.“

Návrh zákona o konverzích, schválený ministry, musí zatím postoupit do Knesetu, kde musí projít třemi čteními.

Status quo a právo návratu

Ze středečních rozhovorů izraelské ministryně spravedlnosti Ajelet Šakedové s izraelskými reformními a konzervativními lídry, stejně tak jako s Davidem Stavem, zakladatelem sítě ortodoxních rabínských soudů Tzohar, které nepodléhají izraelskému vrchnímu rabinátu, vyplynulo, že nový zákon status jejich konverzí nijak nezmění. Tito konvertité budou nadále registrováni jako Židé na izraelském ministerstvu vnitra, ale ne na vrchním rabinátu. Rovněž jim nebude na základě konverze přiznáno právo návratu, což je například u obou progresivních hnutí v Izraeli už dlouhodobým status quo.

Někteří izraelští reformní lídři se s takovým vysvětlením spokojili, ale jejich diasporní protějškové tentokrát ne. Jedna věc je, že tento status quo je sice nefér, ale prý nutný k zachování židovské jednoty. Něco jiného už ale podle izraelských komentátorů je, pokud izraelský parlament poprvé uzná, že ultraortodoxií vedený izraelský vrchní rabinát nyní, a to i když ve velmi omezené míře, ovládá politiku základního příslibu, který stát Izrael dal světovému židovstvu – právo návratu. A ujištění, že Izrael patří také jim.