Dnes je 25. 4. 2018
Zpravodajství
O projektu

Chanuka nás bude letos provázet až do 1. ledna. Usmažte si tradiční sufganije

26. 12. 2016, -red.- |  Náboženství

Osmidenní svátek Chanuka, slavený od 25. dne hebrejského měsíce kislevu, má pobiblický původ a připomíná se při něm znovuzasvěcení jeruzalémského Chrámu po povstání vedeném bratry Makabejci proti helénistickým vládcům, kteří chtěli Židům vnutit pohanský kult. Protože se při tehdejších historických událostech odehrál zázrak s olejem, který vydržel svítit v Chrámu celých osm dní, než mohl být v souladu s náboženskými předpisy přichystán olej nový, patří k základním zvyklostem zapalovat každý den na zvláštním devítiramenném svícnu o jedno světlo více a také pojídat jídla smažená na oleji, typicky latkes neboli bramboráčky, pojídané v aškenázském prostředí často i nasladko, anebo koblihy. O jeden tradiční a redakcí Ztis.cz ověřený recept na chanukové koblížky plněné marmeládou se zde s vámi podělíme.
Redakce Židovského tiskového a informačního servisu přeje svým čtenářům příjemné chanukové svátky – חנוכה שמח

Na přípravu asi dvaceti koblih budeme potřebovat:

30 g droždí
0,5 litrů mléka
650 g hrubé mouky
50 g másla
4 žloutky
70 g moučkového cukru + další na obalování hotových koblih
3 lžíce rumu
marmeláda
2 litry slunečnicového oleje na smažení

Nejprve si připravíme kvásek – do středně velkého hrnku nalijeme část mléka, přidáme droždí a zahustíme několika lžícemi hrubé mouky. Poté utřeme žloutky s máslem a s moučkovým cukrem. Kvásek a utřené žloutky vlijeme do zbylé mouky, přidáme zbytek mléka, rum a vypracujeme těsto, které necháme alespoň půl hodiny v teple odležet.

Poté necháme v hrnci rozehřát všechen olej na fritování. Mezitím rozválíme těsto, aby bylo asi na 0,5 cm vysoké, a sklenicí z něj vykrajujeme kolečka. Na polovinu koleček dáme po lžičce marmelády (lépe tužší, nepříliš tekuté). Zbylými kolečky přiklopíme, zmáčkneme po okrajích, aby marmeláda nevytekla, a ještě jednou vykrojíme sklenicí, čímž obě kolečka k sobě pevně přilepíme.

Nakonec koblížky smažíme v rozpáleném oleji – je třeba ke smažení přistoupit rychle, jinak znovu nakynou a rozpadnou se. Sázíme je dovnitř vypouklou stranou dolů, a když vyplavou a jsou z jedné strany osmažené dozlatova, ještě je otočíme. Pokud je olej rozpálený na správnou teplotu, trvá osmažení z každé strany necelou minutu. Nakonec koblížky vylovíme, osušíme v papírových ubrouscích od tuku a vyválíme v moučkovém cukru. Dobrou chuť!