Dnes je 20. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

Byla ordinována první ortodoxní rabínka ve Velké Británii, mizrachi a exchasidka

15. 5. 2018, -rjw- |  Náboženství

LONDÝN – Dina Brawerová se 7. května 2018 (22 Ijaru 5788) stala první ženou ve Spojeném království, která obdržela ortodoxní rabínskou smichu. Po náležité zkoušce ji udělil rabín Daniel Sperber, profesor Talmudu na Bar-Ilanově univerzitě v Izraeli. Rabínka Brawerová, matka čtyř dětí, byla k závěrečné zkoušce připuštěna po čtyřech letech intenzivního studia na Yeshivat Maharat v New Yorku. Poslední rok absolvovala rabínskou stáž v komunitě Netivot Shalom v New Jersey. Od nynějška může oficiálně zodpovídat otázky židovského práva, vést svatební a pohřební obřady, poskytovat duchovní péči a vyučovat. Dina Brawerová se narodila v italském Miláně a její rodiče pocházejí z Maroka. Vzdor sefardskému původu byla vychovávána v tradicích lubavičského hnutí Chabad. K tomu se připojil její tatínek a byl vyslána jako šaliach (vyslanec) do Itálie. S malou Dinou začal brzy studovat Tóru. Také ji učil jidiš, aby mohla rozumět proslovům rabína Schneersona, vysílaným tehdy po telefonu.

Při studijním pobytu v newyorkském ústředí Chabadu poznala svého budoucího manžela, rabína Naftaliho Brawera. Po čtyřech letech a opuštění Chabadu se manželé přestěhovali do anglického Northwoodu, kde se její muž stal rabínem místní židovské obce.

V roce 2003 se během tříměsíčního pobytu v Izraeli blíže seznámila s ortodoxní jeruzalémskou synagogou Šira Chadaša, v níž se na bohoslužbách podílejí společně muži i ženy. Později se stala členkou Židovské ortodoxní feministické aliance (Jewish Orthodox Feminist Alliance – JOFA) a založila její britskou sekci.

Ortodoxní žena rabínkou?!

Zásadní motivaci měla už od dětství: Tehdy chtěla být šluchou – vyslankyní Chabadu a mít za hlavní povolání službu židovské komunitě, podobně jako její otec. „V Chabadu si šaliach a šlucha byli rovni. Důležitý nebyl titul, ale role. Pokud zde něco symbolizovalo jiný status, tak to, že jste se zcela oddali komunitě. Rebbe [Schneerson] mluvil k mužům i ženám. Na konferencích promlouval k oběma,“ vylíčila rabínka své zkušenosti v rozhovoru pro britský list The Jewish Chronicle.

„Dívky by se měly stát tím, čím chtějí být,“ dodala pro Jews News. „Můžete být vzdělaná, získat doktorát v jakémkoli oboru, ale když dojde na židovské náboženské vzdělání, jako by tu bylo nějaké omezení. Ve skutečnosti tu ale žádné omezení není.“ Yeshivat Maharat poskytuje od roku 2009 vzdělání ortodoxním kandidátkám rabínského úřadu. Smichu získalo zatím 19 absolventek.

Rabín Sperber v Londýně podepisuje Dině Brawerové smichu