Dnes je 22. 7. 2017
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Náboženství

Do médií unikla „černá listina“ diasporních rabínů, kterým nedůvěřuje izraelský vrchní rabinát

10. 7. 2017, -mk- |  Náboženství

JERUZALÉM – Aškenázský vrchní rabinát v Izraeli čelí skandálu: média mají k dispozici seznam asi 160 jmen rabínů ze čtyřiadvaceti zemí, jejichž dobrozdání ohledně židovského původů osob rabinát neuznává. Kromě představitelů konzervativního a reformního křídla judaismu se na něm objevují i jména rabínů ortodoxního směru, zejména těch, kteří v minulosti vyjádřili liberální názory. Dobrozdání ohledně židovského původu je přitom významné pro všechny přistěhovalce do Izraele, určuje totiž, kdo zde bude moci uzavřít sňatek či podstoupit další náboženské obřady, od obřízky po pohřeb. Kompletní seznam rozeslala světovým médiím organizace ITIM, která pomáhá Izraelcům poradit si s náboženskou byrokracií. Americký server JTA, poskytující zpravodajství ze židovského světa, zveřejnil jména 60 rabínů z USA, kteří na seznamu figurují – 16 z nich se hlásí k židovské ortodoxii. Vrchní izraelský rabín David Lau reagoval na únik seznamu rozhořčeně a prohlásil, že je dílem nižšího úředníka.

celý článek

Nedlouho po jihu, nyní i sever Belgie zakázal rituální porážku zvířat

4. 7. 2017, -jg- |  Svět

BRUSEL – Severobelgický region Vlámsko, nebo též Flandry, zakázal košer porážku hospodářských zvířat bez jejich předchozího omráčení. Rozhodnutí minulý týden jednomyslně prošlo bruselským parlamentem. Stalo se tak nedlouho poté, co parlament valonského regionu na jihu země odhlasoval stejné rozhodnutí letos v květnu. Nová legislativa má vejít v platnost od roku 2019 současně na severu i jihu Belgie. Polovina ze čtyřicetitisícové židovské populace Belgie žije v severním Vlámsku, zatímco zhruba 20 tisíc Židů žije i v přilehlém bruselském regionu. Jen několik stovek lidí čítá židovská komunita na jihu země, ve Valonsku. Zákaz košer porážky bez předchozího omráčení zvířete byl v Belgii na pořadu jednání už několik let. Košer jatka v Antverpách, hlavním městě vlámského regionu, přitom dodávají košer maso do mnoha židovských komunit po celé Evropě.

celý článek

Diasporní židovští lídři se bouří proti zákonu o konverzích. Ovlivní však především ortodoxii

29. 6. 2017, -jg- |  Náboženství

CHICAGO – Izraelští zákonodárci, kteří v Knesetu hlasovali pro zákon o konverzích, nebudou vítáni v Chicagu, řekl tamní židovský lídr. „Federace v Chicagu nebude hostit jediného člena Knesetu, který pro tuto legislativu hlasoval. Jediného. Bůh jim žehnej, ale nebudou v naší komunitě vítáni,“ řekl Steven Nasatir, předseda Židovského sjednoceného fondu (JUF) a federace metropole Chicago v úterý 27. června. Zákon, který byl navržen ministrem vnitra Arjem Deri z ultraortodoxní sefardské strany Šas, byl v neděli schválen ministry. V praxi by měl anulovat konverze, které proběhly v Izraeli pod záštitou reformního i konzervativního hnutí, stejně tak, jako konverze privátních ortodoxních bejt dinů. Nasatir, jehož federace za minulý rok nashromáždila 29 milionů amerických dolarů pro dobročinné účely především v Izraeli, podotkl, že by se nedivil, kdyby jej ostatní židovské federace následovaly. Společně s lídry židovských komunit v New Yorku, Clevelandu, Židovské agentury a Židovské federace severní Ameriky se sešel s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahu, aby probrali jak zákon o konverzích, tak zmrazení dohody o zoficiálnění egalitářské modlitební sekce u Zdi nářků.

celý článek

Šéf Židovské agentury Šaransky: Krizi ohledně Zdi nářků vyřešíme, s důvěrou to bude horší

28. 6. 2017, -jg- |  Náboženství

JERUZALÉM – Ředitel Židovské agentury Natan Šaransky se domnívá, že krize mezi Izraelem a diasporním, převážně americkým, židovstvem ohledně Zdi nářků a konverzí, která byla tento týden přítomna ve většině izraelských médií, může být vyřešena. Avšak důvěra, vybudovaná mezi izraelskými politiky a konzervativními a reformními lídry, vzala za své. Šaransky rovněž poukázal na vysokou míru ignorance izraelských zákonodárců i veřejnosti, když přijde na neortodoxní směry judaismu. „Když jsem řekl členům vlády před rokem či dvěma, zda vědí, že 85 % členů AIPAC je buď reformních nebo konzervativních Židů, polovina z nich byla v šoku. Oni si opravdu mysleli, že to jsou podporovatelé BDS, blázni z Jstreet nebo Breaking the Silence, a toť vše.“ Stejně tak je podle Šaranského o náboženské afiliaci většiny diasporních Židů neznalá i velká část běžných Izraelců. „Je spousta skvělých Izraelců, sionistů milujících Židy, kteří se domnívají, že reformní hntutí je nějaká sekta, která rozkládá židovstvo v Americe zevnitř a teď se o totéž snaží zde. Na to jim říkám: Víte co? To je úplně totéž, co říkali antisemité v Rusku o Židech,“ dodal Šaransky.

celý článek

Izraelská vláda ustoupila od kompromisu. Sekce pro egalitářskou bohoslužbu u Zdi nářků nebude

26. 6. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Vláda premiéra Netanjahua ve čtvrtek (22.6.) dospěla k tomu, že změní své rozhodnutí z ledna tohoto roku, které mělo nastolit kompromis mezi ortodoxními a liberálně-reformními proudy judaismu ohledně forem bohoslužby u Západní zdi v Jeruzalémě, známé též jako Zeď nářků. Aby nedocházelo ke konfliktům, měla být reformní egalitářské bohoslužbě u Zdi nářků vyhrazena část kolem Robinsonova oblouku na jihozápadním okraji prostranství. Obě ortodoxní strany vládní koalice, sefardský Šas i aškenázský Sjednocený judaismus Tóry, usilovaly o to dosažený kompromis zvrátit a pohrozily proto i odchodem z koalice. Rozhodnutí, které znamená návrat k předchozímu stavu, kdy v celém areálu kolem Zdi nářků platí dozor a pravidla ortodoxního izraelského rabinátu, zklamalo nejen představitele konzervativního a reformního hnutí, ale i předsedu Židovské agentury Natana Šaranského. Ten hledá kompromisní řešení pro nejposvátnější místo judaismu už několik let – v přesvědčení, že Zeď nářků nemá Židy rozdělovat, nýbrž spojovat.

celý článek

Do papežské „Akademie pro život“ poprvé v historii jmenováni dva rabíni

21. 6. 2017, -red- |  Náboženství

VATIKÁN – Avraham Steinberg z Izraele a Fernando Szlajen z Argentiny jsou dva historicky první rabíni, kteří byli jmenováni do vatikánské „Akademie pro život“ – instituce, již v roce 1994 založil papež Jan Pavel II. k „obraně lidského života a důstojnosti člověka“ a která se zaměřuje zejména na otázky bioetiky a jejího vztahu ke křesťanským hodnotám. Řeší otázky, jako jsou potraty, eutanazie, umělé oplodnění či genetické manipulace. Izraelský rabín Avraham Steinberg, nositel Izraelské státní ceny z roku 1999 za svou sedmisvazkovou Encyklopedii židovské lékařské etiky, a argentinský rabín Fernando Szlajen, ředitel kulturního oddělení židovské komunity AMIA v Buenos Aires a profesor na katedře filosofie a humanitních věd na univerzitě v Buenost Aires, byli jmenováni papežem Františkem spolu s padesátkou dalších nových členů akademie. Jen malou část z nich představovali reprezentanti katolických kleriků, naopak objevili se mezi nimi i zástupci sekulárních vědců.

celý článek

Rabínský soud z Bnej Braku odsoudil britského sefardského rabína za poznámku o homosexualitě

21. 6. 2017, -jg- |  Náboženství

LONDÝN – Jeden z nejprominentnějších ortodoxních rabínských soudů v židovském světě, bejt din v izraelském Bnej Braku, jemuž předsedá Nisim Karelitz, nazval v otevřeném dopise přednášky britského rabína Josepha Dwecka „kompletním kacířstvím“. Za svou poznámku o tom, že přijetí homosexuálů většinovou společností je „fantastickým pokrokem pro lidstvo“ byl Dweck hojně kritizován v minulých týdnech jak doma v Británii, tak rabíny v USA i Izraeli, odsoudili ho i jeho dva strýcové z manželčiny strany, izraelský vrchní sefardský rabín Jicchak Josef a David Josef. V neděli 18. června zveřejněném dopise, který je nadepsán „váženým rabínům a dajanům v Londýně a Manchesteru“ se dále píše, že „je jisté, že Dweck není způsobilý sloužit jako rabín nebo duchovní vůdce žádné židovské komunity.“ Už minulou středu oznámila londýnská komunita portugalských a španělských Židů, že rabín Dweck se rozhodl z jejího čela odstoupit, „což celou záležitost vyřeší.“

celý článek

20 tisíc ultraortodoxních Židů protestovalo v New Yorku proti narukování svých izraelských protějšků do IDF

12. 6. 2017, -jg- |  Svět

NEW YORK – Protisionistická židovská sekta satmarských chasidů se v Brooklynu připojila k probíhajícím protestům proti snaze začlenit ultraortodoxní Židy do vojenské služby v Izraeli. V Barclays Center se jich v neděli 11. června sešlo až 20 tisíc. (Samozřejmě pouze mužů.) Odpor proti legislativě, která umožňuje odvod ultraortodoxních židovských věřících na povinnou vojenskou službu do izraelské armády, přitom nazývají „izraelskou persekucí religiozních Židů v Izraeli.“ Podle rabína Davida Niedermana, který náleží k jedné ze skupin organizujících brooklynský protest, je povinné narukování ortodoxních Židů porušením náboženských svobod. „Jak rozhodla vláda už od roku 1948, existuje zde něco jako studenti ješiv a ti jsou z povinné vojenské služby vyjmuti,“ řekl. „Ale v posledních letech se snaží (izraelští politkové) tuto výjimku omezovat a v zásadě rekrutují (ultraortodoxní) proti jejich vůli. Když potom projeví svůj názor, jsou krutě biti,“ prozradil Niederman svůj náhled na věc.

celý článek

Extremisté z charedi židovské komunity napadli syna bývalého poslance, protože slouží v IDF

12. 6. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Poté, co v pátek 9. června extremisté z řad ultraortodoxních Židů napadli v IDF sloužícího syna bývalého poslance Dova Lipmana, který je sám ultraortodoxním Židem, Lipman se rozhodl začít s ostatními poslanci spolupracovat na lepší legislativě, která by ochránila izraelské vojáky před násilnostmi, které zejména v minulých týdnech proti uniformovaným vojákům IDF rozpoutala část ultraortodoxní, nebo též charedi, židovské komunity. Během předminulého týdne byly v jeruzalémské čtvrti Mea Šearim rozneseny letáky s nadpisem „halachické ustanovení“ zaměřené na ultraortodoxní vojáky, kteří narukovali do IDF. „Zabij první vojačku, co uvidíš. Zabij jakéhokoliv velitele, co tě drží v armádě silou,“ stálo v nich například. Další letáky slibovaly ultraortodoxním dětem odměnu ve výši 810 šekelů, pokud budou vojáky verbálně napadat. Není to poprvé, co se objevily plakáty či letáky zaměřené na ultraortodoxní mládež a vyzývající ji k násilí proti vojákům. Jejich zdroj nyní hledá policie.

celý článek

Přední britský sefardský ortodoxní rabín označil toleranci homosexuality ve společnosti za „fantastický pokrok“

7. 6. 2017, -jg- |  Náboženství

LONDÝN – Jeden z předních sefardských ortodoxních rabínů ve Velké Británii se postaral o mezinárodní rozruch poté, co označil společenský trend tolerance a přijetí homosexuality za „fantastický pokrok.“ Joseph Dweck, který v Londýně slouží jako vrchní rabín sefardské komunity španělských a portugalských Židů, nejstarší židovské kongregace v Británii, pronesl tato slova minulý měsíc. Následovala žádost ortodoxního rabína Golders Green, Aharona Bassouse, aby byl Dweck zbaven svého postu a petice amerického ortodoxního rabína Josefa Mizrachiho, která nazvala Dwecka „kacířem“, nasbírala 480 podpisů. Rovněž sefardský vrchní rabín Izraele Jicchak Josef ve svém dopise, který zveřejnil izraelský web Kikar ha-šabat, Dwecka odsoudil. „Jsem překvapen a nazloben nesmyslnými a heretickými slovy, která byla vyřčena o základech naší víry v naší Tóře,“ stálo v něm. Dweck má rabínskou smichu od Josefova otce, bývalého sefardského vrchního rabína Izraele Ovadji Josefa. Nezůstal však bez opory. Petici na jeho obranu podepsalo přes dva tisíce lidí.

celý článek
Zobrazit starší zprávy