Dnes je 21. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Náboženství

Zdanit církevní restituce? Čirý populismus. Federace židovských obcí vydala společné prohlášení

15. 12. 2018, -jg- |  Z domova

PRAHA – Pokud dojde ke zdanění církevních náhrad, nebude se Federace židovských obcí v ČR (FŽO) vázat dohodou se státem a otevře židovské restituce jako takové. Ve čtvrtečním (13. prosince) rozhovoru pro Hospodářské noviny to oznámil tajemník FŽO Tomáš Kraus. Zároveň podotkl, že jej také překvapil postoj prezidenta Miloše Zemana, jehož vláda na přelomu tisíciletí vstřícně přijala většinu požadavků židovské obce, zatímco nyní se prezident uchýlil k podpoře zdanění náhrad. Podle Krause současná vláda s plánem zdanit církevní restituce přišla z čirého populismu. Česká společnost je naladěna velmi proticírkevně a v zejména v případě katolické církve jde o „bombastickou částku, která je pro politiky příliš velkým dráždidlem“. FŽO vydala společně s Českou biskupskou konferencí a Ekumenickou radou církví v ČR ve středu 12. prosince k tématu prohlášení.

celý článek

Společné centrum tří náboženství nezůstane snem. Berlínský „House of One“ získal peníze na stavbu

13. 12. 2018, -rjw- |  Svět

BERLÍN – Spolková vláda uvolnila rozpočtu pro příští rok 10 milionů eur na stavbu modlitebního a vzdělávacího střediska v centru Berlína. Originální stavba spojující křesťanský kostel, mešitu a synagogu, bude stát na Petrském náměstí. Před 2. světovou válkou se zde nacházely kostely, jež padly za oběť bombardování. Jejich pozůstatky, odhalené při archeologickém průzkumu, budou součástí ústředního sálu. Iniciativa vzešla od protestantského sboru St. Petri-St. Marien, berlínské židovské obce ve spojení s Abraham Geiger Kollege a muslimské organizace Forum Dialog. Iniciátoři se ve své iniciativě výslovně hlásí k dědictví osvícenského filosofa G. E. Lessinga a jeho myšlenky sbratření křesťanství, islámu a judaismu, jak ji nastínil ve hře „Moudrý Nathan“.

celý článek

Židé z Alternativy pro Německo podporují zákaz košer masa v zemi

5. 12. 2018, -jg- |  Svět

BERLÍN – Členové tzv. „židovské sekce“ krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD) sdělili ve svém prohlášení, že podpoří zákaz košer masa v zemi, protože by to mohlo významně jejich straně politicky pomoci. Program AfD obsahoval zákaz produkce, dovozu i prodeje košer masa v Německu dlouho, stejně tak jako v případě halal masa. „Dovolení košer porážky je pro Židy v Německu důležité, ale nikoliv nezbytné k přežití,“ oznámila skupina s názvem „Židé v AfD“. Když letos v říjnu veřejně vyhlásila svůj vznik, ostatní německé židovské skupiny ji odsoudily. Stejně tak izraelský prezident Reuven Rivlin minulý čtvrtek 29. listopadu v rozhovoru pro americkou stranici CNN řekl, že krajně pravicová hnutí, která podporují židovský stát, jsou „zcela nekompatibilní“ s jeho hodnotami.

celý článek

Izrael: Vrchní rabinát po šesti letech zveřejnil seznam rabínů v diaspoře, jež uznává

27. 11. 2018, -jg- |  Náboženství

JERUZALÉM – Po bezmála šestiletém procesu plném meetingů, slyšení v Knesetu i před izraelským Nejvyšším soudem, zveřejnil vrchní izraelský rabinát seznam diasporních rabínů, kteří mohou podle této instituce dohlížet na židovské konverze či rozvody. Dva seznamy rabínských soudů v diaspoře způsobilých podle izraelského vrchního rabinátu k rozvodům a konverzím, byly zveřejněny v hebrejštině na vládních webových stránkách v minulých dnech. Na třetí seznam rabínů, kteří mohou dle rabinátu vykonávat svatby, se zatím ještě čeká. Pokud chce diasporní Žid, nebo ten, jehož rodiče nebyli oddáni v rámci izraelského vrchního rabinátu, uzavřít sňatek v Izraeli, musí prokázat, že je židovského původu. Takový důkaz poskytuje obvykle jeho místní rabín, který vydává rovněž potvrzení o konverzi či rozvodu. A pro takové případy je leckdy znalost toho, kdo se na „košer“ seznamu nachází, důležitá. Doteď byl seznam neveřejný, případně rabinát popíral, že by vůbec existoval.

celý článek

Rada evropských rabínů uzavřela s vrchním izraelským rabinátem dohodu ohledně uznávání konverzí

27. 11. 2018, -jg- |  Náboženství

JERUZALÉM – Izraelský vrchní rabinát a Rada evropských rabínů (CER), což je hlavní organizace sružující ortodoxní rabíny a asi 700 synagog v Evropě, spolu nedávno uzavřely dohodu ohledně uznávání konverzí. Podle ní nebudou izraelští rabíni z vrchního rabinátu vykonávat konverze v Evropě, zatímco evropští rabíni nebudou na oplátku uznávat ortodoxní konverze, které byly provedeny v Izraeli mimo státem sponzorovanou síť rabinátu. Rozhodnutí by se týkalo např. iniciativy izraelských rabínů Giur ka-halacha/Tzohar, která ohrožuje monopol rabinátu na konverze, svatby i kašrut, ale i například konverzí provedených u věhlasného rabínského soudu Nissima Karelitze v Bnei Braku. Úředník izraelského rabinátu novinám Jerusalem Post existenci takové dohody potvrdil, ale s tím, že se nejedná o dohodu „quid pro quo“, ale spíše o vzájemné přijímání pravidel.

celý článek

Křesťané a Židé se v Česku spojí na festivalu proti násilí a útlaku vykonávaném ve jménu náboženství

23. 11. 2018, -tz, jg- |  Z domova

PRAHA – Vůbec poprvé proběhne dne 28. listopadu v České republice Červená středa (#RedWednesday), celostátní kampaň na podporu pronásledovaných pro víru a svobodu. Červeným světlem budou letos poprvé nasvíceny některé veřejné budovy, chystají se přednášky, modlitby, happeningy v různých částech ČR. Hlavní program proběhne v Praze a jeho součástí bude například unikátní křesťansko-židovská modlitba za pronásledované z důvodu víry a svědomí, která proběhne za účasti rabína Rona Hoffberga z USA, kardinála Dominika Duky a předsedy Ekumenické rady církví Daniela Ženatého. Průvod s červenými svíčkami se pak odebere od Karolína kolem červeně nasvíceného katolického kostela sv. Havla, husitského kostela sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí a Staronové synagogy.

celý článek

Izrael: Zemřelý muslim dostal „azyl“ na židovském hřbitově

23. 11. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Ala’a Karaš zemřel při dopravní nehodě na dálnici č. 90. Vzhledem k podezření, že v minulosti prodal nemovitost ve východním Jeruzalémě Židům, mu byl odepřen pohřeb na muslimském hřbitově. Otázku „kam s ním?“ vyřešil aškenázský vrchní rabín Jeruzaléma rozhodnutím, že zesnulý bude pohřben ve zvláštní části židovského hřbitova na Har ha-menuchot. Karaš zemřel při tragické srážce autobusu s nákladním autem, k níž došlo začátkem listopadu došlo na dálnici 90. Nehodu nepřežilo šest lidí. Zatímco pět bylo krátce nato pohřbeno, tělo Ala’a Karaše čekalo stále v márnici. Když jeho příbuzní přinesli nosítka s mrtvým ke vchodu do mešity Al Aksá k pohřebním obřadům, skupina mladíků z východního Jeruzaléma jim zabránila ve vstupu. Podle svědků prý došlo i na pěstní potyčku.

celý článek

Na výročí Křišťálové noci byla znovuotevřena synagoga v Kaliningradu

10. 11. 2018, -rjw- |  Svět

KRÁLOVEC – Kaliningradská synagoga, která padla za oběť řádění Křišťálové noci byla přesně 80 let po tragických událostech slavnostně znovuotevřena. Jedná se o co možná nejpřesnější kopii architektonicky pozoruhodné stavby. Událost je mementem nejen pro kaliningradskou židovskou komunitu, která je mj. i centrem haskaly a rodištěm filosofa Immanuela Kanta. V noci z 9. na 10. listopadu 1938 se po území celé Třetí říše konal velký, státem iniciovaný pogrom, který vstoupil do dějin jako Křišťálová noc. V jednotlivých obcích se shromáždily příslušníci SA a spolu s dalšími příznivci nacistického režimu začali brutálně útočit na soukromé i veřejné budovy, které bylo možno označil jako „židovské“: byty a obchody, podniky, spolkové domy, především ale synagogy byly rozbíjeny, drancovány a někdy zapalovány davem, vyjadřujícím „spontánní hněv“.

celý článek

Vrchní aškenázský rabín Izraele údajně odmítl označit místo tragédie v Pittsburghu za synagogu. Je totiž liberálního směru

30. 10. 2018, -rjw- |  Náboženství

JERUZALÉM – Zpráva, že vrchní aškenázský rabín David Lau odmítl označit pittsburskou synagogu „Tree of Life“, v níž došlo v sobotu k antisemitsky motivovanému krveprolití, za synagogu, se rozšířila médii 28. října v neděli, den po útoku. To vyvolalo pobouřenou reakci těch, kdo výrok vnímají jako urážku památky zavražděných. Krátce poté se rozhořela diskuse o tom, co rabín Lau skutečně řekl. Dotýká se to totiž citlivého rozporu mezi pojetím judaismu v Izraeli a v diaspoře. A co rabín Lau ve skutečnosti řekl? V neděli rabín Lau poskytl rozhovor ortodoxnímu periodiku „Makor rišon“. Jednou z otázek bylo, zda považuje konzervativní synagogu „Tree of Life“ skutečně za synagogu. „Ti Židé byli zavražděni na místě, které pro vraha bylo místem s jasným židovským symbolem, místem se svitky Tóry, modlitebními šály, knihami, lidé tam chodili, aby se přiblížili k Bohu,“ odpověděl rabín Lau.

celý článek

Kniha židovských modliteb Marilyn Monroe je k mání v dražbě. Hvězda k judaismu konvertovala roku 1956

25. 10. 2018, -jg- |  Svět

WASHINGTON – Letos v listopadu může jeden z fanoušků Marilyn Monroe vydražit sidur, čili židovskou modlitební knihu, která slavné hvězdě patřila. Marilyn konvertovala k judaismu roku 1956, krátce před svým sňatkem s americko-židovským spisovatelem Arthurem Millerem, avšak ne pouze účelově pro potřeby sňatku, jak se mohlo na první pohled zdát. Zápisky, které si Marilyn do siduru s obálkou v krémově barvě, jenž byl vydán roku 1922 ve Vídni, dělala, svědčí spíše o opaku. Ačkoliv se pár po pěti letech manželství rozvedl, Monroe tehdy prohlásila, že se opustit svou novou víru nechystá. To ostatně potvrdil i rabín Robert Goldburg z reformní obce Mishkan Israel v New Heawen ve státě Connecticut, který na proces konverze dohlížel a pár oddal. Sdělil, že i jemu Marilyn Monroe řekla, že pro ni stále platí její závazek být Židovkou. Vzhledem ke stavu siduru, jenž je plný poznámek „napsaných patrně Marilyninou rukou“ a jehož hřbet se již pomalu rozpadá, to vypadá, že jej blonďatá hvězda stříbrného plátna používala.

celý článek
Zobrazit starší zprávy