Dnes je 19. 1. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Náboženství

Židovská obec v Ostravě podpořila konverzi osmi adeptů z regionu

10. 1. 2018, -tz- |  Z domova

OSTRAVA/KRAKOV – Židovská obec v Ostravě podpořila úspěšnou konverzi několika zájemců o židovství z Moravskoslezského kraje. Téměř čtyřletý proces výuky pod vedením izraelské rabínky Tanyi Segal působící v Polsku, byl završen 11. prosince 2017 rozhodnutím rabínského soudu (bejt din) v Krakově, jenž byl zřízen pod záštitou Centra progresivního judaismu v Krakově a progresivní židovskou komunitou Beit Krakow. Rabínský soud se skládal z rabínů, kteří působí nebo působili v Polsku nebo jejichž rodinné kořeny jsou s Polskem silně propojeny.

celý článek

Vánoční židovské tradice aneb: Proč Bůh chtěl, aby Židé v Americe jedli o Vánocích čínské jídlo

24. 12. 2017, -jg- |  Kultura

NEW YORK – Příběh židovských imigrantů z východu Evropy do Ameriky není jen o bagelech a gefilte fiš. Dnes už je to celkem rozšířený fakt, o němž vypráví třeba i hlavní hrdina románu Portnoyův komplex od Philipa Rotha: Američtí Židé jedí o Vánocích čínské jídlo. Příběh tohoto vánočního židovského zvyku se podle kulinárního serveru The Nosher začíná, stejně jako většina amerických židovských příběhů, na Lower East Side na Manhattanu. Právě tam, v manhattanských čtvrtích, vedle sebe žily skupiny východoevropských židovských přistěhovalců a imigrantů z Číny, přičemž zde tvořily dvě největší nekřesťanské skupiny – a tedy neslavící Vánoce. A zatímco je pravda, že čínské restaurace byly jako jediné pro židovské hosty na Štědrý den otevřené, a je pravda, že orientální kuchyně dávala východoevropským Židům „pocit kosmopolitnosti a sofistikovanosti“, jak píše pro Tablet Marc Tracey, dnes, když máme židovský rok 5778 a čínský rok 4715, chodí američtí Židé do čínských restaurací o vánočních svátcích stále a zcela záměrně. Příběh lásky, který se začal před sto lety na Lower East Side, pokračuje. Je libo kachnu na pekingský způsob?

celý článek

V brněnské vile Stiassni se po 80 letech znovu rozzářila světla na chanukovém svícnu

17. 12. 2017, -jg- |  Z domova

BRNO – Po osmdesáti letech se v brněnské vile Stiassni opět rozzářila chanuková světla. Čtvrtou svíci sem o letošním svátku Chanuka, který připadl na 12. až 19. prosince, přišli v pátek 15. prosince zapálit členové Židovské obce Brno a Spolku přátel vily Stiassni. Spolek si touto unikátní událostí připomněl i druhé výročí svého vzniku. Když členové továrnické rodiny Stiassni zapalovali v roce 1937 ve své domovské vile v Brně chanukový svícen, možná ani netušili, že to bude naposledy. „Již o rok později musela rodina dům i republiku opustit,“ sdělil Brněnskému deníku Zdeněk Musil, předseda Spolku přátek vily Stiassni. Funkcionalistickou vilu v Brně si podle návrh architekta Ernsta Wiesnera nechal roku 1929 postavit Alfred Stiassni s rodinou. Roku 1939 vilu zabavili nacisté a udělali z ní důstojnické kasino. Od roku 1952 připadla národnímu výboru pro reprezentační účely a do povědomí se dostala jako „vládní vila“. Nyní je od roku 2014 přístupná veřejnosti.

celý článek

Ultraordoxní Židé v Jeruzalémě protestují proti odvodům do armády

24. 10. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Stovky ultraortodoxních Židů v pondělí 23. října zablokovaly hlavní vjezd do Jeruzaléma z Tel Avivu a další místa hlavního města. Jednalo se o další z řady protestů proti povinným odvodům do armády, k nimž docházelo i minulý týden a během nichž bylo zatčeno 120 osob. V pondělí chtěli ultraortodoxní Židé demonstrovat přímo před budovou Knesetu, ale policie jim v tom zabránila, proto se přesunuli na jiná místa. Při rozhánění demonstrace policisté užili slzný plyn a zatkli deset protestujících. Kromě zablokování dálnice na kraji města demonstranti také rozbili okna autobusu a narušili jízdu městské tramvaje. Stupňující se napětí mezi ultraortodoxními Izraelci a policií ilustrují výhrůžky pořadatelů demonstrace, že „kroky namířené proti nám se stupňují a naše reakce tomu bude odpovídat“, a současně videozáběry z demonstrace minulý týden, které údajně ukazují užití nadměrné síly ze strany policie, například policistu, který se rozběhl do davu demonstrantů se zbraní v ruce a vyhrožoval jim, že bude střílet. Na pondělní demonstraci se skandovaly i hesla jako: „Raději zemřeme, než bychom narukovali.“

celý článek

Veteráni z šestidenní války přišli podpořit „ženy od Zdi nářků“, byli však z místa vykázáni

23. 10. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Spor o možnost rovnostářské bohoslužby u Zdi nářků – tedy bohoslužby, v níž si oproti zásadám židovské ortodoxie i ženy nasazují modlitební šál a řemínky a čtou z Tóry – opět vygradoval minulý týden v pátek (20.10.), kdy na Roš chodeš, tak jako každý měsíc, skupina známá jako „Ženy od Zdi nářku“ drží na prostranství nejposvátnějšího místa judaismu svůj obřad podle svých zvyklostí. Tentokrát je přišlo podpořit padesát veteránů šestidenní války, kteří v roce 1967 osobně v bojích pomáhali získat jeruzalémské Staré Město včetně Zdi nářků pod židovskou kontrolu. Příslušníci soukromé ochranky, najatí k dohlížení na dodržování pořádku správou Zdi nářků v čele s ortodoxním rabínem Šmuelem Rabinovičem, však veterány na místo nevpustili. „Zeď nářků v podobě, jak je nyní spravována, mě nijak nereprezentuje. Doufám, že Zeď nářků nebude už dlouho uzurpována extremistickou menšinou, která si ji nárokuje jako svůj majetek,“ řekl jeden z veteránů, Michael Lanir z 66. divize, jež přímo toto místo za šestidenní války osvobodila, během výměny názorů mezi veterány a příslušníky ultraortodoxního judaismu.

celý článek

Návrat svitku Tóry do Olomouce, aneb jak k tomu došlo

21. 10. 2017, Roman Gronský pro Chajejnu |  Z domova

OLOMOUC – Při pátrání po rodinných kořenech a osudech členů naší rodiny jsem v roce 2015 dostal z USA informaci, že nejen že dva svitky olomoucké Tóry přežily nacistické běsnění, ale že fyzicky existují v USA – jeden v New Jersey a druhý v Kalifornii. Jak je mnohým známo, byly za německé okupace svitky Tór z českých a moravských synagog sváženy z celého protektorátu Čechy a Morava do Ústředního židovského muzea v Praze. Zde byly pečlivě katalogizovány a shromažďovány. Protože šlo „jen o jakési role papíru“ neměly pro okupanty naštěstí žádnou materiální hodnotu. Když okupanti a později i komunisté pominuli jejich mnohem vyšší hodnotu duchovní, vydržely na zaprášených policích synagogy v Praze – Michli až do r. 1964. Tehdy z důvodu získání tvrdé zahraniční měny došlo k jejich prodeji československým státem prostřednictvím PZO Artia, kdy konvolut 1564 českých a moravských svitků včetně řady z nich i s původními pláštíky, odvezly dva nákladní automobily do Velké Británie.

celý článek

Tóra se vrací: Olomoučtí Židé oslaví návrat historického svitku do své obce

19. 10. 2017, -jg- |  Z domova

OLOMOUC – Po téměř 80 letech se v neděli 22. října do židovské obce v Olomouci vrátí historický svitek Tóry, který sloužil místním Židům při bohoslužbách už před válkou. Zhotoven byl už roku 1880. Jde zároveň o první do České republiky navrácenou Tóru, která spolu s dalším půl druhým tisícem českých a moravských svitků našla útočiště poté, co byla komunistickým režimem prodána „na západ“, v reformní synagoze v londýnském Westminsteru. Odtud byly pergamenové svitky Tóry, zrestaurované tak, aby se z nich při bohoslužbách dalo číst, zapůjčovány k liturgickým účelům do synagog po celém světě. Ta olomoucká do konzervativní synagogy Peninsula Sinai v kalifornském Foster City. Nyní tato obec vrací Tóru jako stálou zápůjčku do Olomouce. Aby však mohla sloužit olomouckým Židům i nyní, musel být pergamenový podklad Tóry zrestaurován a písmo obnoveno profesionálním písařem – soferem.

celý článek

Stav náboženských svobod neortodoxních židovských denominací v Izraeli je neuspokojivý, varuje ministerstvo zahraničí USA

30. 8. 2017, -mk- |  Náboženství

WASHINGTON – Ve své pravidelné zprávě věnované stavu náboženských svobod po celém světě se americké ministerstvo zahraničí věnovalo krátce také Izraeli. Zpráva psaná diplomatickým jazykem v mnohých aspektech oceňuje politiku Izraele vůči náboženským menšinám, kriticky se však staví k postavení jiných než ortodoxních směrů v judaismu. Podle zprávy američtí diplomaté v poslední době opakovaně izraelským představitelům zdůrazňovali „význam náboženského pluralismu a respektu k dalším proudům judaismu“, a to zejména v souvislosti s modlitbou u Západní zdi. Prostranství před tímto nejposvátnějším místem judaismu je pokládáno za svého druhu synagogu a je ve správě ultraortodoxního rabinátu Izraele. V posledních letech sílí politické snahy oficiálně získat do své správy část prostoru pro skupiny Židů, kteří vyznávají reformní ritus a například dovolují ženám nasazovat si modlitební řemínky a talit nebo veřejně číst ze svitků Tóry.

celý článek

Moderní ortodoxie hraničí s reformním judaismem, tvrdí izraelský ministr vnitra Deri

23. 8. 2017, -jg- |  Náboženství

JERUZALÉM – Šéf ultraortodoxní sefardské parlamentní strany Šas a současný ministr vnitra Arje Deri nazval část moderní ortodoxie „na hranici s reformními“ – přičemž výraz „reformní” je v jeho kruzích považován za urážku. „Dokonce i u pletených jarmulek, jak mnozí vědí, jsou velké komunity, a to především v cetrální části země, které jsou již na hranici s reformními,“ řekl Deri nedávno na charedi rabínské konferenci Benoam. Její část odvysílala v pondělí 21. srpna izraelská stanice Aruc 2. „Je pravda, že je zde více jarmulek, než v amerických reformních synagogách. Vypadá to jinak, je to více izraelské, ale stále je to na hranici s reformou,“ pokračoval Deri. Pletenými jarmulkami přitom mínil náboženské sionisty a členy moderní ortodoxie, kteří mají tendenci vyznávat méně izolující se formu židovské ortodoxie, než charedim, a současně namísto černých sametových nosí převážně háčkované kipy.

celý článek

Ultraortodoxní poslanci navrhli zákon, jenž zajistí, že dodávky elekřiny budou „košer“

7. 8. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Ultraortodoxní aškenazská židovská strana v Knesetu navrhla v neděli 6. srpna plán pro dodávku „košer elektřiny“ do izraelských obcí a městských čtvrtí s většinovou ortodoxní populací. Plán spočívá v umístění menších elektráren, které by dodávaly elektřinu těmto městům, ale o šabatu a svátcích by byly odpojeny od celostátní energetické sítě. Malá část ultraortodoxní populace se totiž necítí s připojením k celostátnímu rozvodu elektřiny o šabatu komfortně – i když ve svých domácnostech užívají zařízení pro přednastavitelné automatické zapínání a vypínání spotřebičů (šaon šabat), v elektrárnách a rozvodnách elektrické energie či zemního plynu mohou během šabatu pracovat Židé. Podle plánu by na nově zbudovaných elektrárnách měli pracovat jen Nežidé. Plán se týká měst Elad, Bnei Brak, Bejtar Ilit, Bejt Šemeš, Jeruzalém a Modiin Ilit.

celý článek
Zobrazit starší zprávy