Dnes je 19. 4. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Náboženství

Projekt „Open Synagoue in Krnov“ ukončen: Krnovskou synagogou opět zní židovská bohoslužba

5. 4. 2018, - P. A. Tesař, red -  |  Z domova

KRNOV – Ojedinělý mezinárodní projekt příhraniční spolupráce, který probíhal ve slezském Krnově po tři roky, byl na konci prosince 2017 ukončen. Jeho výsledkem je počátek obnovy pravidelné reformní židovské bohoslužby v synagoze v Krnově, která začala krátce po otevření opravené synagogy, o šabatu 14. června 2014 – poprvé od roku 1938. Vize obnovy židovské bohoslužby v budově krnovského „Tempelu“, jak se říkalo reformním synagogám ještě za Rakousko-Uherska, stála už na počátku projektu a díky tomu, že Federace židovských obcí zařadila synagogu do programu „Deset hvězd“, se ji podařilo zrekonstruovat během pouhých tří let. Jako jedna z mála synagog v pohraničí nebyla krnovská synagoga během nacistického „říšského pogromu“ v listopadu 1938 zcela zničena, a tak se mohla v roce 2014 znovu slavnostně otevřít. Projekt „Open synagogue in Krnov“ byl společně organizován z české strany spolkem Krnovská synagoga a z polské strany progresivní židovskou komunitou Beit Kraków. Dotací třetiny celkových nákladů se na projektu podílel holandský Jewish Humanitarian Fund se sídlem v Hague.

celý článek

Liga proti hanobení (ADL) i vrchní rabín Británie protestují proti výroku rabiho Josefa, přirovnávajícího černochy k „opicím"

25. 3. 2018, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Vrchní sefardský rabín Izraele Jicchak Josef vzbudil opět vlnu ostré kritiky, když na náboženské hodině před svými žáky přirovnal lidi černé barvy pleti k „opicím“. Během výkladu požehnání nad roztodivností stvoření, které se má odříkávat při spatření podivných jevů, uvedl rabi Josef, že toto odříkání se má říkat i při spatření „černocha“, pakliže ovšem jsou oba jeho rodiče běloši a „narodil se jim takovýhle opičák“. Proti rasistickému vyznění tohoto kázání se ostře ohradila jak americká Liga proti hanobení (ADL), tak i vrchní rabín Británie Ephraim Mirvis, který dokonce požádal v dopise vrchní rabinát o vysvětlení. Není to poprvé, co pobouřil rabi Josef izraelskou i světovou židovskou veřejnost svými názory a výroky. V minulosti například tvrdil, že sekulární ženy se chovají „jako zvířata“, protože se oblékají „necudně“. Nedávno zase zpochybnil legitimitu sekulárních, tedy jiných než rabínských, soudů v Izraeli. „Sekulární soudci, kteří znesvěcují šabat, nejsou s to podávat svědectví a tím spíše soudní rozhodnutí,“ pronesl.

celý článek

Vepřové ze zkumavky je pro Židy košer, a to i s mlékem, říká izraelský rabín

23. 3. 2018, -jg- |  Náboženství

JERUZALÉM – Podle Juvala Cherlowa, prominentního izraelského rabína, by geneticky naklonované maso z prasat vytvořené v laboratoři mohlo být pro Židy košer – a to i v kombinaci s mléčnými výrobky, jejichž konzumaci spolu s masem pravidla kašrutu nepovolují. Ve středečním rozhovoru pro izraelskou televizi Cherlow řekl, že naklonované maso nepodléhá týmž pravidlům jako běžné maso. Výrobou v laboratoři prý ztrácí svou zvířecí „identitu“. Cherlow přitom spíše hovořil o mase, jež je vyrobeno uměle v laboratoři z buněk prasete a nikoliv o mase z živého naklonovaného zvířete. Cherlow se už před konferencí Bar-Ilanovy univerzity s názvem „Věda a halacha“ zastával rabínského přijetí klonovaného masa, které podle něj „ může být řešením pro zastavení hladovění lidí, prevence znečištění životního prostředí či utrpení zvířat“ na jatkách a ve velkochovech.

celý článek

Skupina izraelských rabínů bude konkurovat vrchnímu rabinátu v monopolu na kašrut, uvedla vlastní certifikaci

27. 2. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelská rabínská organizace Tzohar, která je známá spíše tím, že pomáhá s byrokracií u ultraortodoxního izraleského vrchního rabinátu Židům, kteří chtějí uzavřít sňatek v Izraeli, oznámila v pondělí 26. února, že uvádí v provoz nový vlastní úřad pro dohled nad kašrutem. Tak vytvoří konkurenci právě Vrchnímu rabinátu Izraele, který má dosud na rozhodování o tom, co je košer a není, monopol. „Nenahradí to dosavadní strukturu, ale jistě ji to vylepší,“ řekl v pondělí 26. února v Tel Avivu rabín Tzoharu Rafi Feuerstein. „Konkurence zlepší služby a sníží ceny,“ dodal. Neortodoxní a sekuární židovští Izraelci, ale i ortodoxní skupiny jako Tzohar, již dlouho volají po změně náboženských úřadů v Izraeli tak, aby odpovídaly potřebám široké veřejnosti v zemi. Podle mnoha majitelů restaurací monopol rabinátu na kašrut vedl ke korupci a otevřenému nepřátelství mezi majiteli pohostinských zařízení a supervizory kašrutu, mašgiachy. V odpovědi na to začaly některé podniky užívat soukromý dohled nad kašrutem (hašgacha pratit).

celý článek

Islandský návrh na zákaz obřízky podpořilo pět set místních lékařů

27. 2. 2018, -mk- |  Svět

REJKJAVÍK – Stovky islandských lékařů podpořily svým podpisem petici, která se staví za úplný zákaz chlapecké obřízky na Islandu, pokud k ní nejsou medicínské důvody. Petice „potenciální rizika chlapecké obřízky převyšují možné její výhody, kterých není mnoho“ se také odvolávala na Helsinskou deklaraci Světové lékařské asociace, konkrétně na etické principy v ní zmíněné. Svou podporu navrhovanému islandskému zákonu připojilo také několik předních belgických lékařů, píše server JTA. Pokud Island novou legislativu schválí, bude první evropskou zemí, kde platí plný zákaz obřízky chlapců. Ačkoli se proti obřízce s odvoláním na práva dětí postavili takzvaní dětští ombudsmani ve všech severských zemích – Finsku, Švédsku, Norsku, Dánsku i na Islandu –, nikde zatím podobný zákon neplatí. Nejblíže k jeho schválení má kromě Islandu také Dánsko, kde vznikla nedávno veřejná petice k jeho navržení, a pokud nasbírá sto tisíc podpisů, což se jeví jako zcela reálné, bude o něm muset hlasovat zdejší parlament.

celý článek

Církve v Jeruzalémě protestují proti změnám v zákonech, uzavřely Chrám Božího hrobu

26. 2. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Lídři katolické, řecké pravoslavné a arménské církve, jež spravují Chrám Božího hrobu, v neděli 25. února oznámili, že chrám bude až do odvolání uzavřen. Důvodem je protest proti nové izraelské daňové legislativě a plánovanému zákonu o vyvlastnění, jež nazvali bezprecedentním útokem na křesťanství ve Svaté zemi. Po protestu odložil izraelský vládní výbor posouzení návrhu zákona, jenž by státu umožnil za finanční náhradu vyvlastnit půdu v Jeruzalémě, kterou církve v minulých letech prodaly soukromým firmám obchodujícím s nemovitostmi, o týden. Důvodem navrhované novely má být ochrana vlastníků bytů či domů, kterým by noví vlastníci pozemků nemuseli prodloužit nájem na pozemek, na němž jejich domy či byty stojí. Církev je v Jeruzalémě největším vlastníkem půdy a kritici zákona namítají, že tak stát ztíží c9rkvi najít kupce pro půdu, která je jejím majetkem. Tyto prodeje přitom pomáhají pokrýt náklady na chod církevních náboženských institucí. Protest se také týká zrušení výjimky jeruzalémské radnice, kdy komerční nemovitosti ve městě, které jsou majetkem církví, neplatily daně.

celý článek

Evropská unie progresivního judaismu reagovala na článek o polském bejt dinu v Krakově

22. 2. 2018, -jg- |  Náboženství

PRAHA – Na začátku měsíce jsme na Ztis.cz informovali o prvním polském poválečném rabínském soudu, bejt dinu, který prvně zasedal na sklonku loňského roku, krátce před svátkem Chanuka, v Krakově. Polský bejt din byl ustaven pod záštitou Centra progresivního judaismu v Krakově, aby sloužil jak místní židovské komunitě, tak Židům v regionu a potažmo v celé střední Evropě. Podle představitelů židovského progresivního hnutí však tento rabínský soud není samotným hnutím zaštítěn a tudíž jeho rozhodnutí neuznává. „Článek z 2. února 2018, informující o bet dinu v Krakově, obsahoval řadu nepřesných informací. Centrum progresivního judaismu v Krakově není členem Evropské unie progresivního judaismu (EUPJ). Vyjmenovaní rabíni, kteří bejt din tvořili, nemají podle EUPJ způsobilost k sezvání bejt dinu. Proto nemohou být zmíněné gijurim z Krakova uznány pro členství v židovské obci. EUPJ organizuje už po mnohá léta oficiální, nikoliv soukromé, batej din v Polsku, Česku a v jiných evropských zemích. Toho si byli v článku zmínění rabíni vědomi,“ sdělil za EUJP rabín dr. Andrew Goldstein.

celý článek

Island, země zákazu košer masa i možná i obřízky, získá prvního rabína ve své moderní historii

12. 2. 2018, -jg- |  Náboženství

REJKJAVÍK – Hnutí lubavičských chasidů Chabad se rozhodlo poslat jednoho svého rabína s manželkou na Island. Země, která má asi 250 Židů, je zde zakázána rituální košer porážka a zakrátko možná i obřízka, neměla žádného zde usazeného rabína a aktivní židovskou obec od roku 1918, kdy získala nezávislost na Dánském království. Rejkjavík je tak jedno z mála evropských hlavních měst bez rabína. Sedmadvacetiletý Avi Feldman z Brooklynu se v něm se svou ve Švédsku narozenou chotí Mushky a dvěma společnými dcerami usadí pravděpodobně už na Pesach. Rozhodnutí bylo oznámeno zanedlouho poté, co čtyři parlamentní strany na Islandu navrhly legislativu, jež postaví obřízku u neplnoletých chlapců z nemedicínského důvodu mimo zákon a klade ji dokonce na stejnou roveň jako obřízku ženskou – praktiku, která je rozšířená u některých afrických muslimských komunit. „Doufáme, že se nám podaří přinést povědomí o důležitosti a relevanci brit mila místním lidem a zvláště pak zákonodárcům,“ řekl Feldman.

celý článek

Island chce jako první země na světě zakázat obřízku

7. 2. 2018, -mk- |  Svět

REJKJAVÍK – Ostrovní evropský stát se zanedbatelnou židovskou i muslimskou menšinou se chystá schválit zákon zakazující chlapeckou obřízku. Pokud by kdokoli nechal z rituálních důvodů obřezat své dítě, jeho čin by podléhal trestu až šest let odnětí svobody; až od dosažení věku patnácti let se mohou o obřízce jako znamení náboženské příslušnosti rozhodnout dospívající sami. Půlmilionový Island nemá ani vlastního rabína, kauzu však berou do svých rukou vrchní rabín Dánska Jariv Melchior a jeho bratr, rabín v norském Oslu Joav Melchior. Ti tvrdí, že zákaz obřízky na Islandu by měl sice aktuální vliv na minimální počet lidí, mohl by však v evropském prostředí vytvořit nebezpečný precedens. Vybízejí židovskou komunitu, aby prostřednictvím diplomatických zastupitelstev vyvíjeli tlak na Island a zajistily, aby se z tohoto zákona v případě jeho schválení nestal nebezpečný precedens. Island by byl podle nich první zemí, která by chlapeckou obřízku zákonem zcela zakázala.

celý článek

V polském Krakově bude zasedat stálý rabínský soud s působností pro střední Evropu, první od skončení války

2. 2. 2018, -jg- |  Náboženství

KRAKOV – Poprvé od konce druhé světové války se Polsko dočkalo svého stálého rabínského soudu, bejt dinu. Historický okamžik se odehrál v závěru loňského roku, těsně před svátkem Chanuka. Polský bejt din byl ustaven pod záštitou Centra pro progresivní judaismus v Krakově, aby sloužil jak místní židovské komunitě, tak Židům v regionu a potažmo v celé střední Evropě. Sestaven je z rabínů, kteří buď věnovali polské židovské komunitě leta svého pracovního života, anebo je k Polsku váží rodinné kořeny. Izraelský rabín Boaz Pash vykonával v letech 2006 až 2012 funkci vrchního rabína Krakova, rabínka Tanya Segal se stala první rabínkou v Polsku a progresivní židovské obci Beit Krakow slouží posledních 10 let a rabínka Mira Raz z Izraele má svou rodinnou historii s Polskem tragicky spjatou a polštinu si pamatuje jako jazyk, jímž doma hovořili její rodiče. Rabínský soud rozhoduje např. o konverzích, rozvodech a dalších záležitostech týkajících se židovského náboženského práva, halachy. Prvně tento polský bejt din zasedal dne 11. prosince 2017, aby rozhodl ve věci 10 konverzí.

celý článek
Zobrazit starší zprávy