Dnes je 28. 3. 2020
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Náboženství

Společně u počítače: Šabat a naděje v době koronavirové

27. 3. 2020, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Koronavirus citelně zasahuje do všech oblastí života, včetně náboženských zvyklostí. Z hlediska ortodoxní halachy zůstává aktivní používání elektrických zařízení během Šabatu nepřípustné a výjimky platí jen v ohrožení života. Progresivní židovská společenství přecházejí masivně na internetové sdílení (nejen) šabatových bohoslužeb. Česká komunita „Ec chajim“ bude tento pátek již podruhé přenášet bohoslužbu k uvítání Šabatu.

celý článek

Podle čtrnácti izraelských rabínů se letošní pesachový seder může odehrát i jako videokonference

25. 3. 2020, -jg- |  Náboženství

JERUZALÉM – Čtrnáct komunitních a městských rabínů v Izraeli podepsalo ve středu výnos dovolující propojit rodiny o pesachovém sederu pomocí online aplikací. Přelomové rozhodnutí vzešlo od sefardských ortodoxních rabínů převážně z marocké komunity, a následovalo po nabídce jistého filantropa darovat starším občanům, kteří jsou kvůli pandemii koronaviru izolovaní doma, počítače, aby se o svátcích mohli propojit s rodinnými příslušníky. Rozhodnutí je ovšem podmíněno zapnutím online programu již před setměním, kdy svátek začíná, a vypnutím po jeho skončení. Doplňuje jej i upozornění, že jde jen o výjimku platnou pro současný nouzový stav, a nikoliv pro kdykoliv jindy. Rozhodnutí bylo kritizováno mnohými náboženskými autoritami s tím, že užití elektřiny o židovském svátku by mělo být vyhrazeno pro situace jako je záchrana lidského života.

celý článek

Islandští Židé slavnostně obdrželi svůj první svitek Tóry. Dosud si jej komunita musela půjčovat

22. 2. 2020, -jg- |  Náboženství

REJKJAVÍK – Více jak rok poté, co Chabad otevřel na Islandu první stálou židovskou instituci, minulou neděli přivítala ostrovní země i svůj první svitek Tóry. Židovské obci v Rejkjavíku jej daroval Uri Krauss ze švýcarského Curychu. Napsat jej trvalo přes rok a poslední písmena svitku podle Chabadu dopsal ve čtvrtek 13. února na recepci ve své rezidenci Jeffrey Ross Gunter, americký velvyslanec na Islandu. V neděli pak členové židovské obce přenesli Tóru do synagogy centra Chabadu v islandském hlavním městě. Od roku 2018, kdy zde Chabad svou pobočku otevřel, zde měl k rituálním účelům v dispozici až dosud Tóru zapůjčenou.

celý článek

Frum v kšiltovce: Vítězkou půlmaratónu je ortodoxní žena z Izraele, matka pěti dětí

10. 2. 2020, rjw |  Sport

MIAMI – Ano, vidíte správně. I tak může vypadat ortodoxní židovská žena. Třicetiletá Beatie Deutschová zaběhla v neděli Miami Half Marathon s výsledkem 1:16:4 a získala zlato. Usiluje o kvalifikaci do izraelské reprezentace na Letní olympijské hry 2020 v Tokiu. Beatie (Bracha) Deutschová, která se do Izraele přestěhovala v roce 2008, je v izraelském ortodoxním prostředí výjimečným zjevem. Pravidelně trénuje ve sportovních kalhotách pod kolena a tričku pod lokty, jak nařizují ortodoxní pravidla cnijut (cudnosti). Také vlasy má zahalené – obvykle přiléhavým šátkem nebo kšiltovkou. Před rokem upoutala pozornost izraelské veřejnosti, když vytvořila nový místní rekord v Tiberiadském maratonu. V květnu loňského roku překvapila úspěchem v půlmaratonu v litevské Rize. Zřejmě se stala první ortodoxně zbožnou Židovkou ženou v dějinách, která zvítězila mezinárodní atletické soutěži.

celý článek

Egypt zrekonstruoval a znovuotevřel historickou synagogu v Alexandrii

12. 1. 2020, -jg- |  Svět

ALEXANDRIE – Po třech letech rekonstrukcí a restauračních prací byla v egyptské Alexandrii otevřena historická synagoga ze 14. století. Velká synagoga může pojmout až 700 věřících, protože Alexandrie byla kdysi domovem až 40 tisícové židovské komunity. Magda Harounová, předsedkyně dnes už miniaturní egyptské židovské obce, na slavnostním znovuoteření řekla: „Jsem velmi pyšná na to, co má země udělala, což symbolizuje žití pospolu. Dnes už není rozdíl mezi egyptským muslimem, křesťaněm a egyptskými Židy.“ Dnes je sedmašedesátiletá Harounová nejmladší z osmi zbývajících egyptských Židů. „Egyptští představitelé věří, že synagoga přitáhne turisty a také podpoří as-Sísího tvrzení, že země respektuje menšiny a jejich dědictví. Kdyby nebylo prezidenta as-Sísího, tohle by se nestalo. Hodně věcí se změnilo, co je u moci,“ sdělila osmdesátiletá Yolanda Mizrahiová, jejíž rodina žije ve Francii, Izraeli a Itálii. Doufá, že se její příbuzní přijedou na synagogu, kam chodívala jako dítě, podívat.

celý článek

Progresivní komunita Ec chajim Praha získala (staro)novou Tóru

27. 12. 2019, rjw |  Z domova

CHICAGO/PRAHA – Do ČR se vrací další svitek Tóry ze sbírky Memorial Scroll Trust (MST), jeden z mnoha svitků, pocházejících ze zrušených židovských obcí Čech a Moravy. Na bienále Unie reformního judaismu (Union for Reform Judaism) byl návrat svitku oficiálně ohlášen během sobotního šacharitu a obřadně vložen do rukou rabínského studenta Davida Maxy. Jde o jeden z 1800 svitků, zabavených nacisty a po roce 1948 převezených do prostor bývalé michelské synagogy. Roku 1963 oslovila společnost Artia Erica Estoricka, který do Prahy jezdil nakupovat obrazy pro londýnskou Grosvenor Gallery, s nabídkou prodeje starých svitků. Tak se stalo, že svitky přijel prozkoumat prof. Chimen Abramsky z University College v Londýně. Ten pomohl vytipovat exempláře, které byly nakonec zakoupeny.

celý článek

„Nebeská brána“: Nová synagoga ve Smyrně znamená naději

16. 12. 2019, rjw |  Svět

IZMIR/SMYRNA – První prosincová neděle přinesla židovské obci ve Smyrně začátek nové dějinné etapy: starou, zbořenou synagogu Şaar Aşamayim („Nebeská brána” či „Brána nebes”) nahradilo pětiposchoďové kulturně-náboženské centrum. Smyrna jako prastarý egejský přístav má také úctyhodnou židovskou historii. K tomu patří i několik synagog nedaleko tržiště Kemeralti. Jsou nenápadné, někdy až ošumělé, a jen v některých se konají pravidelně bohoslužby. Zavřená a poškozená je portugalská, na níž lpí „poskvrna“ přítomnosti falešného mesiáše Šabtaje Cvi a jeho přívrženců. V podobně smutném stavu jsou „Ec ha-chajim“ a „Chevra“. Funkční jsou „Bikur cholim“ a největším centrem je „Beit Israel“. Všechny stojí za to navštívit (získat povolení ke vstupu ovšem není vždy snadné).

celý článek

Tiffany Haddishová oslavila bat micva

4. 12. 2019, rjw |  Kultura

LOS ANGELES – Herečka Tiffany Haddishová oslavila u příležitosti 40. narozenin bat micva. Obřad vedla známá reformní rabínka Susan Silvermanová, sestra hereček Sarah a Laury Silvermanových. Oslava upozornila na dva fenomény současného judaismu: Zaprvé, že někteří lidé slaví bar a bat micva v dospělosti a zadruhé, že vzdor zažitým stereotypům, ne všichni Židé jsou běloši (a to nejen v USA a Izraeli).

celý článek

Mezináboženský dokument, odsuzující euthanázii, podepsali ve Vatikánu i izraelští rabíni

29. 10. 2019, -jg- |  Náboženství

ŘÍM – Izraelský vrchní rabinát se v pondělí 28. října připojil spolu s muslimskými a křesťanskými zástupci k podepsání dokumentu, který odsuzuje euthanázii a lékařem asistované dobrovolné ukončení života. Prohlášení bylo podepsáno ve Vatikánu za přítomnosti papeže Františka. Izraelský vrchní rabinát zde zastupovali dva rabíni a navíc se podepisování zúčastnil i rabín Abraham Steinberg, který má u vrchního rabinátu funkci představitele pro mezináboženský dialog a zároveň je také viceprezidentem izraelské Národní rady pro bioetiku. Americký rabín David Rosen, jenž je mezinárodním ředitelem pro mezináboženské záležitosti American Jewish Committee, se rovněž připojil svým podpisem. Asistovaná sebevražda je v současnosti v některých zemích legální. Jde například o Kanadu, Švýcarsko, Nizozemsko a některé státy USA.

celý článek

Zemřela jedna z největších „litvackých“ rabínských autorit, rabín Karelitz

24. 10. 2019, -rjw- |  Izrael

BNEJ BRAK – V požehnaném věku 93 let zesnul rabín Šmarijahu Josef Nisim Karelitz. Rabín Šmarijahu Josef Nisim Karelitz (1926-2019) se narodil v městečku Kosava v dnešním Bělorusku (tehdy náležejícím Polsku). Jeho strýcem z matčiny strany byl „Chazon iš“ – rabín Avrohom Ješaja Karelitz (1878-1953). Část rodiny včetně strýce a tehdy mladého Josefa Nisima emigrovala ještě před vznikem Izraele do mandátní Palestiny. Stalo se tak v souvislosti s komplikovaným přesunem slavné Poněvežské ješivy (zal. 1908), díky němuž přežila nejen řada učitelů a žáků, ale i část litvackého dědictví. Nisim Karelitz zde studoval i s dalším strýcem, Steiplerským gaonem – Jaakovem Jisraelem Kanievským (1899-1985). Sám pak vychoval tisíce žáků.

celý článek
Zobrazit starší zprávy