Dnes je 18. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Náboženství

Historické rozhodnutí: Ve Švýcarsku je karaitská kenasa

5. 11. 2020, -rjw- |  Svět

EGLISAU – Karaitská rada mudrců oficiálně uznala existenci a působení švýcarské kenasy (domu shromáždění a bohoslužeb) ve švýcarském Eglisau. Je to historické rozhodnutí. Toto menšinové hnutí v rámci judaismu dosud v německy hovořících zemích své modlitebny nemělo.

celý článek

Italské synagogy znovu otevřely. S mnoha opatřeními a sníženým počtem modlících

20. 5. 2020, -jg- |  Svět

ŘÍM – Synagogy, ale i kostely a další svatostánky v severní Itálii se v pondělí 18. května znovu otevřely. Stalo se tak po 10 týdnech karantény, která provázela výskyt hlavního ohniska koronaviru COVID-19 v Evropě. V Itálii zemřelo na nový typ koronaviru 32 tisíc lidí. V pondělí se otevřela hlavní synagoga v Miláně, jejíž provoz bude samozřejmě v souladu s předpisy, které sjednali vládní představitelé minulý týden. Následovaly synagogy v Římě a Florencii. Kromě náboženských míst znovu otevřeli své provozovny také kadeřníci, obchody a restaurace.

celý článek

Německá biskupská konference vydala dokument o kolaboraci katolických představitelů s Hitlerovým režimem

2. 5. 2020, -rjw- |  Svět

BERLÍN – Německá biskupská konference vydala u příležitosti 75. výročí konce 2. světové války dokument „Němečtí biskupové za 2. světové války“, v němž se vyrovnává s podílem některých představitelů německé katolické církve na 2. světové válce. Ačkoli média se soustřeďují především na „vyznání viny“, jak tento dokument často nazývají, text se opakovaně zaměřuje současnou situaci Evropy. A vybízí brát dřívější pokušení kolaborace s populismem a nacionalismem jako výstrahu pro dnešní jednání a rozhodnutí.

celý článek

Globální mezináboženská modlitba v době pandemie

27. 4. 2020, -rjw- |  Svět

JERUZALÉM – Představitelé hlavních západních monoteistických náboženství se sešli na střeše hotelu King David, odkud streamovali společnou modlitbu za konec koronavirové pandemie. Mezináboženské setkání se zároveň ostře postavilo vůči různým obviněním a konspiračním teoriím, šířícím se dnes po sociálních sítích.

celý článek

Pesach 2020: Izraelci oslaví první noc svátku svobody zákazem vycházení

7. 4. 2020, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Ve znamení zákazu vycházení se ponese letošní oslava svátku Pesach v Izraeli. Od středeční 15. hodiny odpolední do čtvrtečních sedmi hodin rána budou všechny obchody v zemi zavřeny a obyvatelé budou moci své domácnosti opustit nanejvýš na již několik dní platící vzdálenost 100 metrů. Spolu budou moci vyjít maximálně dva lidé z téže domácnosti. Fakticky to znamená, že první pesachový seder budou smět jednotlivé domácnosti, byť i jednočlenné, slavit pouze sami doma, bez tradičních návštěv rodin a přátel. Opatření mají za cíl snížit počet infikovaných koronavirem v zemi a předchází mu další opatření – zákaz cestování mezi jednotlivými městy a obcemi, v Jeruzalémě i mezi jednotlivými čtvrtěmi. Ten platí od úterního večera až do pátku šesti večer. Restrikce se netýkají arabských obcí, kde se Pesach neslaví.

celý článek

Kameny Západní zdi byly před Pesachem vyčištěny a odborně sanitovány

31. 3. 2020, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Stejně jako každý rok před svátkem Pesach, kameny Západní zdi, na něž během celého roku vztáhne ruku tisíce poutníků z Izraele i celého světa, byly vyčištěny a byla u nich provedena odborná sanitace speciálním prostředkem, aby ochránili i ty, kdo přijdou k tzv. Zdi nářků i teď. V úterý 31. března ráno pracovníci Nadace Západní zdi odstranili za pomoci jednorázových dřevěných nástrojů a hygienických rukavic papírky s modlitbami, které se ve štěrbinách mezi kameny zdi za posledního půlroku nashromáždily. Všechny byly opět shromážděny ve speciálních pytlích proto, aby mohly být pohřbeny spolu s dalšími posvátnými spisy v geníze na hřbitově na Olivové hoře. Jen od posledního svátku Roš ha-šana, židovského nového roku, bylo skrze webovou stránku nadace k Západní zdi doručeno na 18 tisíc modliteb od lidí z celého světa.

celý článek

Západní zeď vyčištěna

31. 3. 2020, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Během pravidelného odstraňování lístků s modlitbami a přáními ve skulinách Západní zdi došlo nyní i na důkladnou očistu kamenných bloků. Opatření má chránit ty, kteří k pozůstatkům někdejšího Chrámu přicházejí i vzdor doporučení rabínských autorit, aby se návštěv tohoto místa v době koronavirové pandemie zřekli…

celý článek

Společně u počítače: Šabat a naděje v době koronavirové

27. 3. 2020, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Koronavirus citelně zasahuje do všech oblastí života, včetně náboženských zvyklostí. Z hlediska ortodoxní halachy zůstává aktivní používání elektrických zařízení během Šabatu nepřípustné a výjimky platí jen v ohrožení života. Progresivní židovská společenství přecházejí masivně na internetové sdílení (nejen) šabatových bohoslužeb. Česká komunita „Ec chajim“ bude tento pátek již podruhé přenášet bohoslužbu k uvítání Šabatu.

celý článek

Podle čtrnácti izraelských rabínů se letošní pesachový seder může odehrát i jako videokonference

25. 3. 2020, -jg- |  Náboženství

JERUZALÉM – Čtrnáct komunitních a městských rabínů v Izraeli podepsalo ve středu výnos dovolující propojit rodiny o pesachovém sederu pomocí online aplikací. Přelomové rozhodnutí vzešlo od sefardských ortodoxních rabínů převážně z marocké komunity, a následovalo po nabídce jistého filantropa darovat starším občanům, kteří jsou kvůli pandemii koronaviru izolovaní doma, počítače, aby se o svátcích mohli propojit s rodinnými příslušníky. Rozhodnutí je ovšem podmíněno zapnutím online programu již před setměním, kdy svátek začíná, a vypnutím po jeho skončení. Doplňuje jej i upozornění, že jde jen o výjimku platnou pro současný nouzový stav, a nikoliv pro kdykoliv jindy. Rozhodnutí bylo kritizováno mnohými náboženskými autoritami s tím, že užití elektřiny o židovském svátku by mělo být vyhrazeno pro situace jako je záchrana lidského života.

celý článek

Islandští Židé slavnostně obdrželi svůj první svitek Tóry. Dosud si jej komunita musela půjčovat

22. 2. 2020, -jg- |  Náboženství

REJKJAVÍK – Více jak rok poté, co Chabad otevřel na Islandu první stálou židovskou instituci, minulou neděli přivítala ostrovní země i svůj první svitek Tóry. Židovské obci v Rejkjavíku jej daroval Uri Krauss ze švýcarského Curychu. Napsat jej trvalo přes rok a poslední písmena svitku podle Chabadu dopsal ve čtvrtek 13. února na recepci ve své rezidenci Jeffrey Ross Gunter, americký velvyslanec na Islandu. V neděli pak členové židovské obce přenesli Tóru do synagogy centra Chabadu v islandském hlavním městě. Od roku 2018, kdy zde Chabad svou pobočku otevřel, zde měl k rituálním účelům v dispozici až dosud Tóru zapůjčenou.

celý článek
Zobrazit starší zprávy