Dnes je 6. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Zemřel izraelský spisovatel Amir Gutfreund, autor románu o druhé generaci přeživších šoa

29. 11. 2015, -mk- |  Kultura

HAIFA – Po souboji s rakovinou zemřel v pátek 27.11. ve svých dvaapadesáti letech izraelský spisovatel Amir Gutfreund, autor knihy Jídlo se nevyhazuje (Šoa šelanu) z roku 2003, známé i českým čtenářům. V románu založeném částečně i na autobiografických zkušenostech potomka dvou rodičů, přeživších holocaust, a na bohatém studiu historických pramenů, dokázal Gutfreund zachytit mnoho tváří tragické historie evropských Židů za druhé světové války, ale i traumatické dědictví a problematičnost toho, co se s oběťmi a pachateli největší genocidy v dějinách lidstva dělo po pádu nacismu. Tato Gutfreundova prvotina, která je přitom pro leckoho překvapivě psána humoristickým jazykem plným poetismů a slovní hravosti, se stala bestsellerem v Izraeli i v řadě dalších zemí. Gutfreundova manželka, s níž měl tři děti, podlehla téže zákeřné nemoci o čtyři roky dříve.

Amir Gutfreund se narodil v roce 1963 v Haifě dvěma rodičům, kteří přežili holocaust jako děti. Vystudoval aplikovanou matematiku na univerzitě Technion a později působil právě jako matematik v izraelské armádě, kde sloužil až do roku 2005. Svou románovou prvotinou Jídlo se nevyhazuje (v originále Náš holocaust, 2001, česky 2012) si získal okamžitě popularitu, kterou stvrdily i následující jeho knihy – Statky na pobřeží (2003), za něž obdržel prestižní literární Sapirovu cenu, Kvůli ní hrdinové létají (2008) anebo Souhvězdí Havrana (2013).

V Izraeli i v zahraničí zůstala jeho nejvýznamnější knihou právě jeho románová prvotina, ve které nahlíží na dějiny holocaustu z mnoha možných úhlů, z nichž každý byl již dříve promyšlen a analyzován v historických či esejistických publikacích, nikdy však nebyl v podobné úplnosti zpracován literární formou: ať už jde o téma banality zla, teologické tázání na zlo v lágrech, problém pachatelů a obětí, viny a trestu a především otázka toho, jak je možno se s dědictvím traumatu vypořádat v druhé generaci přeživších v zemi, kde je sice holocaust neustále připomínám na oficiální úrovni, avšak mladší generace vyrůstá především na národním mýtu zdůrazňujícím statečnost, hrdinství a boj za svobodu, takže navždy poznamenaní přeživší dožívají stranou zájmu společnosti.

K tématu holocaustu už se Gutfreund ve svých dalších knihách nevrátil. Všechny je však spojuje humor, specifický autorův jazyk a zájem o příběhy „malých lidí“ a sílu jejich lidství. Gutfreund před třemi lety navštívil také Prahu, a to u příležitosti českého vydání jeho knihy Jídlo se nevyhazuje nakladatelstvím Garamond.

S manželkou Netou, klinickou psycholožkou, a třemi dětmi žil Amir Gutfreund v komunitní vesnici Juvalim na severu Izraele, než byla před čtyřmi lety jeho ženě diagnostikována rakovina, jíž po nedlouhém boji podlehla. Stejnou diagnózu zjistili lékaři vloni také Gutfreundovi samotnému. „Smrt nemá nikdo v plánu,“ řekl tehdy spisovatel v novinovém rozhovoru, kde se poprvé svěřil se svou nemocí. Zemřel v pátek 27. listopadu v haifské Rambamově nemocnici.