Dnes je 23. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

Ve věku 86 let zemřel Miloš Forman, režisér, který dobyl a ohromil Hollywood

14. 4. 2018, -jg- |  Kultura

WARREN – Není mnoho Čechů, o jejich úmrtí by informoval například americký deník New York Times. Ten přinesl v sobotu 14. dubna zprávu o páteční smrti oscarového režiséra Miloše Formana. Čáslavský rodák zemřel ve věku 86 let v Connecticutu ve Spojených státech, kam už jako mladý režisér na kontě s filmy jako „Hoří, má panenko“ nebo „Lásky jedné plavovlásky“ na konci 60. let po invazi vojsk varšavské smlouvy do Československa emigroval. Jen několik let poté natočil pěti Oscary oceněný film „Přelet nad kukaččím hnizdem“ s Jackem Nicholsonem v hlavní roli a Oscara za nejlepší režii dostal znovu za snímek o geniálním hudebním skladateli „Amadeus“, jehož natáčení roku 1984 v Česku bylo pro Formana příležitostí podívat se znovu domů. Forman podle NYT sám o sobě vágně při rozhovorech uváděl, že je nejspíš napůl židovského původu, ačkoliv oba jeho rodiče, kteří zahynuli v německých koncentrácích, byli členové protestantského sboru. Veřejnosti tuto záhadu odhalil až Jan Novák, americký spisovatel českého původu a autor Formanova životopisu „Turnaround: A memoir“, který vyšel roku 1994 v USA.

Krátce po natočení filmu „Černý Petr“, režisérovy prvotiny z roku 1963, se na Formana obrátila žena, která byla vězněna s jeho matkou v Osvětimi a vysvětlila mu, že je ve skutečnosti synem slavného pražského židovského architekta Otto Kohna, s nímž měla jeho matka aférku. Forman později svého biologického otce, který přežil holocaust a usadil se v Ekvádoru, vyhledal. Formanova matka Anna rozená Švábová a středoškolský učitel Rudolf Forman, o němž si dlouho myslel, že byl jeho otec, zatím válku nepřežili. Rudolf Forman byl zatčen gestapem pro své členství v odbojové skupině a matka Anna pro falešné udání v souvislosti s protinacistickými letáky. Oba zemřeli, otec v táboře Dora-Mittelbau a matka v Osvětimi-Březince. Miloš Forman a jeho dva starší bratři vyrůstali u příbuzných.

První chotí Miloše Formana byla herečka Jana Brejchová, manželství skončilo ještě roku 1962. Z druhého manželství s Věrou Křesadlovou, která po Formanově emigraci zůstala v Československu, po režisérovi zůstali dva synové, dvojčata Petr a Matěj Formanovi. K nim se po čase přidala další dvojčata, James a Andrew, ze svazku s o mnoho mladší Martinou Formanovou. S rodinou režisér žil ve městě Warren ve státě Connecticut. Jeho polovičním bratrem je Joseph Kohn (85), jeden z předních světových matematiků a profesor Princetonské univerzity, jehož rodina uprchla před nacisty z Prahy už roku 1938 přes Francii a Ekvádor do USA.