Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

V Avignonu měla premiéru hra o posledních hodinách střelce z Toulouse, který zabíjel před židovskou školou

14. 7. 2017, -jg- |  Kultura

PAŘÍŽ – Francouzští židovští lídři, ale také příbuzní obětí Mohammeda Meraha, islamisty, který před pěti lety zabil před židovskou školou v Toulouse rabína, jeho dva syny, dívku a tři francouzské policisty, protestují proti uvedení divadelní hry na prestižním divadelním festivalu v Avignonu. Hra „Miluji smrt tak, jako vy život (Moi, la mort je l’aime comme vous aimez la vie)“ z pera francouzsko-alžírského autora Mohameda Kecimiho, která měla na avignonském festivalu premiéru minulý týden, zachycuje poslední tři hodiny Merahova života. Ariel Goldmann, místopředseda CRIF, skupiny zaštiťující židovské obce ve Francii, nazval hru „ostudou a hanbou“. V prohlášení, které vydal spolu s dalšími prominentními členy komunity ve středu 13. července, hru označil „kánonem ospravedlňování, jenž je jen falešně prezentován s alibi uměleckého vyjádření.“ Autor hry Kecimi tvrdí, že jeho hra je „cokoliv, jen ne ospravedlňování nebo rehabilitace Meraha.“ Spíš jde podle něj o „tázání se po porozumění monstru, které stvořila společnost“ a „genezi katastrofy.“

Hra je pro dva herce, jež od sebe odděluje jen tenká stěna. Má jít o rozhovor mezi Merahem a agentem protiteroristické jednotky, který je založen na skutečných přepisech rozhovorů Meraha s policisty během doby, kdy obklíčili skrývajícího se Meraha dva dny po útoku, tak, jak se v té době objevily v tisku. Merah byl pak zabit v přestřelce s policisty poté, co ztroskotala vyjednávání, která měla za cíl, aby se Merah pokojně vzdal.

V divadelní hře herec znázorňující Meraha například sdělí druhému herci, že si objednal pizzu se čtyřmi druhy sýrů poté, co před židovskou školou zabil děti.

Některé výtky vůči hře, jak je mimo jiné předestřela i Národní kancelář pro ostražitost proti antisemitismu, se týkaly například „banalizace“ Merahových činů a častých pokusů přičíst je raději souhře jeho osobních problémů a okolností, nežli ideologii, a vykreslit jej jako zranitelného člověka.

Extrakt z nahrávky rozhovoru M. Meraha s protiteroristickou jednotkou, 2012 (francouzsky)