Dnes je 9. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Tunisko ocenilo židovského spisovatele za román o vyhnání Židů z Egypta

21. 12. 2015, -jg- |  Kultura

TUNIS – Porota tuniské literární ceny Goncourtův seznam: Výběr Tuniska se minulou středu 16. prosince rozhodla ocenit francouzského židovského spisovatele Tobieho Nathana za jeho knihu s názvem „Země, jež se ti podobá” (Ce pays qui te ressemble, 2015). Román pojednává o životě a vyhnání egyptských Židů a byl vydán letos ve francouzštině. Nathan je vůbec prvním laureátem tohoto tuniského ocenění, které bylo založeno rovněž letos, jako místní verze slavné francouzské Goncourtovy ceny, která se každoročně uděluje od roku 1903. Tobie Nathan se narodil roku 1948 v Káhiře židovským rodičům italského původu, rodina však musela roku 1957 ze země uprchnout. Další Nathanova kniha vyjde příští rok v arabštině a autor je s ní pozván jako čestný host za Francii na tuniský knižní festival, jež se uskuteční v březnu.

Založit v Tunisku místní literární cenu pomohli prominentní členové francouzské Goncourtovy akademie v Paříži, kteří se letos v říjnu do Tuniska vypravili a pomohli i s výběrem kandidátů. Poslední čtyři kandidáti, kteří byli pozváni do Francouzského institutu v hlavním městě Tunis, byli vybráni na základě 176 hlasů literárních odborníků a studentů z celkem 12 tuniských odborných institucí.

Tobie Nathan je emeritní profesorem psychopatologie na francouzské univerzitě Paris VIII a předním představitelem oboru etnopsychologie. V současnosti se věnuje práci v centru, které založil roku 1993 na pomoc migrantům. Po deset let, do roku 2012, byl francouzským diplomatem v Africe i kulturním atašé v Izraeli. V jednom z rozhovorů připodobnil události v Egyptě roku 1956 k německé Křišťálové noci. „Lidé šli do všech židovských obchodů a vyrabovali je. Některé deportace Židů ze země se odehrály s vojenskou pomocí, jen přišli a sdělili, že jste deportováni. Jiní, kteří už nemohli pracovat nebo se pořádně najíst a rozhodli se odejít sami, obdrželi do pasu razítko s nápisem »odjezd bez návratu«,“ řekl.