Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

„Příští rok v Jeruzalémě!“ Hudební soutěž Eurovision vyhrála izraelská zpěvačka Netta

14. 5. 2018, -jg- |  Kultura

LISABON – Eurovision Song Contest, která se letos 12. května odehrála v portugalském Lisabonu, reprezentoval za Česko Mikolas Josef. Skončil na hezkém 6. místě. Jedničkou se stala Izraelka. „Díky vám, že jste podpořili jinakost a rozmanitost, miluju vás, miluju svoji zemi, příští rok v Jeruzalémě,“ vzkázala bezprostředně po vyhlášení výsledků pětadvacetiletá rodačka z Hod Ha-Šaron Netta Barzilai, nebo prostě Netta, s odkazem na to, že další ročník soutěže se odehrává v hlavním městě vítěze. Její vítězný song „Toy“ napsali tvůrci Doron Medalie a Stav Beger o ženském hnutí „Me too“ a Netta si myslí, že její písnička je o vzetí svého štěstí do vlastních rukou a přijetí jinakosti obecně. „Je to pro všechny, kdo bojovali s tím být sám sebou. Lidé jim říkali, že nejsou dost dobří, dost štíhlí, dost pěkní, nezpívají dost ve velkém. Byla jsem zpěvačka v kapele, co hrála na svatbách, a často jsem slýchávala nevěsty, jak se poté, co viděly moji fotku, do telefonu ptají: Nemáte jinou zpěvačku?“ sdělila v rozhovoru před soutěží stanici BBC.

„Uvědomila jsem si, že jsem hodně odlišná. A odlišní lidé nebývají často okolím přijímáni. Jsem tlustá. A hodněkrát mi říkali, ať se změním: Máš moc krátkou sukni, nos ji trochu delší. Jsi velmi divná, drž trochu dietu. Proč nosíš tak křiklavé barvy? Černá by ti mnohem víc lichotila,“ vyčítá Netta s tím, že zprvu si rady brala k srdci. Brzy ale přišla na to, že jejich dodržování jí více štěstí nepřineslo. „Proč se tolik zaobíráme tím, abychom byli nešťastní? Jsem zábavní popovou hvězdou, to je to, kdo jsem. A mnohým bylo opravdu zatěžko se s tím smířit. Myslím, že dělám službu mnoha lidem a že já a můj tým boříme jeden velký stereotyp,“ řekla.

Netta si získala nejen diváky Eurovize, ale i četné fanoušky v arabském světě, které jinak tato soutěž moc nezajímá. Na arabské facebookové stránce izraelského ministerstva zahraničí mělo její video více jak 1,5 milionu sledovatelů. „Není to typ hudby, který mám rád, ale ten song má vše pro to, aby se stal mezinárodním hitem,“ napsal tam Majd ze Saudské Arábie. Podle jedné Maročanky má Netta krásný hlas a měla by natočit píseň s marockými interprety. Další lidé nazvali skladbu „úžasnou“ a kombinující prvky západní, evropské a arabské muziky. Jemenský obyvatel popřál Nettě hodně štěstí, stejně jako zaměstnanec iráckého ministerstva vnitra Ahmed. Za to jej napadl jiný Ahmed, z Egypta: „Jsi muslim, ale tvé city jsou židovské. Nezasloužíš si jméno Ahmed,“ napsal. „Co má co muzika a soutěž dělat s náboženstvím?“ odepsal mu Iráčan.

Bojkot a fandící Arabové

Podle Jonatana Gonena, který na arabskou stránku dohlíží, Netta získala komentáře především od arabských žen, přičemž právě ony tvoří na stránce jen minimum návštěvníků. Šlo prý zejména o Maročanky. „Maroko je relativně otevřená a liberální země, takže mnoho tamních žen zřejmě našlo v té písničce něco osvobozujícího a napsaly o tom,“ řekl Gonen. „Zpěvačka má velmi silný, výrazný make-up. Skutečnost, že nosí velké kousky bižuterie a část písničky zpívá v orientálním aranžmá, kde zazní i hebrejské slangové výrazy, mohly vytvořit pocit, s nímž se mohli identifikovat ženští i mužští sledovatelé naší stránky,“ dodal Gonen.

Samozřejmě, že se našly i komentáře kritické k samotné zpěvačce, ale jako vždy i kritické až nenávistné vůči Izraeli. „Netta okupuje první místo, a také Palestinu,“ napsal uživatel Twitteru Joe O`Connor. „Kultivovaná moderní levice praví: Eurovize je o oslavě toho, co nás spojuje. Pak ale vyhraje Izrael a ona říká: Zas*ní izraelští bastardi, fuck you,“ napsal Mike Sinkovich. Stejně tak jako nezmínit Izrael a „levičáky“, neodolali někteří diskutující zmínce o současném šéfu britských Labouristů Jeremym Corbynovi a přívržencích jeho „kultu“. To na stránkách „We Support Jeremy Corbyn“ jeho příznivci zas diskutovali, zda příští rok Eurovizi v Jeruzalémě bojkotovat, či ne. „Izraelská kabuki slepice, která sloužila v IDF a zasadila se o ilegální okupaci Palestiny. Příští rok se už koukat nebudu. Izrael stejně událost jen zneužije pro svou propagandu, podobně jako nacisté Olympijských her v Berlíně. Věřila bych tomu, že nafingují teroristický útok, obviní z něj Hamás a pak prohlásí, že jde o útok na celou Evropu,“ napsala Corbynova podporovatelka Andrea Smith. Místní pobočka BDS se v Lisabonu rovněž vydala s palestinskými vlajkami před sídlo, kde soutěž probíhala.

Slepice a kulturní apropriace

Právě britské noviny jako The Times nebo Guardian se pokusily srovnat Nettu s islandskou zpěvačkou Bjork, slečnou od Myšáka Mikyho Minnie nebo japonskou hračkou Pikachu. Upozornili i na „slepičí zvuky“, které v jsou v titulcích songu zaznamenány jako „Brrip, ouch, heh.“ Kvůli nim vznikl na Twitteru hashtag #chickensong. Na Balkáně zas Nettu označili výrazem „kokodača“. Srbský deník Espreso napsal, jak mezi ostatními posílali zpěvačce vzkazy plné nenávisti a výhrůžek i lidé z Albánie, Bosny a Srbska – a to čistě kvůli jejímu původu. „Svobodu Palestině! Tlusťoško, vypakuj se. Nákazo jedna, jsi chorá, stejně jako celý tvůj zvrhlý národ,” byl jeden z nich.

Jiným fanouškům se zas nelíbilo, že si Netta podle nich přivlastňuje asijskou kulturu. „To představení bylo super rasistické. Doslovně nastylizovala svůj make-up tak, aby vypadala jako Asiatka,“ tweetnula HooiWanV. „Takže země, která není ani v Evropě, vyhraje s písničkou, která není ničím jiným než smutným vtipem a představením plným kulturního přivlastnění,“ napsala Ligi. Syrský uživatel Twitteru zas napsal, že v písni si Izraelci „kulturně přivlastnili palestinské bicí“, a celé představení dokazuje „že nemají žádnou svoji vlastní kulturu“.

V debatách mísících zábavní soutěž dohromady s politikou se ozývaly kritické hlasy, že Izrael se účastní Eurovize proto, že jde o evropský koloniální stát, jehož občané jsou jen okupanty přišlými z Evropy. Pravdou ovšem je, že se této soutěže smí zúčastnit každá země, jejíž veřejnoprávní, ale i komerční televizní a rozhlasové stanice splňují parametry a jsou členy Evropské vysílací unie. V minulosti to byly kromě Izraele třeba i Libye a Maroko, dnes Ázerbajdžán nebo Austrálie. Pomyslnou čáru přes rozpočet organizátorům soutěže na konci udělala sama Netta, a to svými slovy „příští rok v Jeruzalémě“, která si Židé říkají každý rok o pesachovém sederu. Izraelské rozhlasové stanici Kan se totiž podařilo opatřit si materiály organizátorů, u nichž mají všichni účastníci soutěže vedle své země původu napsáno i její hlavní město. U Izraele v nich však namísto názvu města stála poznámka: „nezmiňovat hlavní město, jen Izrael“. V Jeruzalémě se ale soutěž po vítězství izraelských performerů konala v minulosti už dvakrát. Roku 1979 a pak 1999.