Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Nová scéna Národního divadla uvede kanadskou inscenaci věnovanou židovské malířce Charlotte Salomon

25. 2. 2019, -tz, jg- |  Kultura

PRAHA – Na pouhé dva večery na začátku července zavítá do Prahy kanadské divadlo Theaturtle, které zde uvede novou inscenaci Charlotte: Tříbarevná hra se zpěvy. Na Nové scéně Národního divadla představí příběh mladé talentované židovské malířky Charlotte Salomon, která stejně jako nespočet dalších nepřežila koncentrační tábor v Osvětimi. Budoucím generacím však zanechala strhující dílo, jež vytvořila ve francouzském exilu – dramatizovanou autobiografii v téměř osmi stech obrazech s názvem Leben oder Theater? (Život, nebo divadlo?). Dílo i silný příběh mladé umělkyně se staly inspirací mezinárodního tvůrčího týmu: českého skladatele Aleše Březiny, britské scénografky a režisérky Pamely Howard a kanadského libretisty a herce Alona Nashmana. Vznikl tak komorní operní muzikál pro sedm zpěváků a čtyři instrumentalisty, v němž je ve vzácné harmonii zachována rovnováha slova, obrazu a hudby.

„Život, nebo divadlo?“ tak nazvala Charlotte Salomon, mladá berlínská umělkyně židovského původu, sérii bezmála osmi set kvašů doprovázených texty a hudebními odkazy. Vytvořila je ve Francii, kam ji rodiče poslali v naději, že zde bude v bezpečí, v letech 1941 – 1942. Deportaci do Osvětimi se však nevyhnula, ale ještě předtím stihla předat šestadvacetiletá Charlotte celé své dílo místnímu lékaři se slovy: „Dobře se o ně starejte… Je to celý můj život.“ Cyklus děl, který se jako zázrakem celý dochoval a dnes je součástí sbírek Židovského historického muzea Amsterdam, zachytil vnitřní život dospívající mladé ženy v době nástupu nacismu, navíc poznamenaný stínem několika sebevražd v rodině. Získal si pozornost médií, historiků i veřejnosti a již vícekrát byl umělecky ztvárněn.

Autorský tým v tomto případě však poprvé použil tu formu, kterou jeho mladá autorka před bezmála 80 lety zamýšlela: Charlotte: Tříbarevná hra se zpěvy je singspiel, tedy tvar, v němž mají hudba, zpěv, slovo, pohyb a výtvarná složka stejně důležitou roli. Renomovaný kanadský herec Alon Nashman ve svém libretu dokázal mistrně navodit atmosféru absurdity, popsat klopotné dospívání a předčasnou lásku, které formovaly Charlottino mládí, stejně jako její horečnatou aktivitu ve francouzském exilu. Scénografka a režisérka Pamela Howard vykresluje divadlo, stejně jako to ve svém ohromujícím díle dělala sama Charlotte ve třech barvách: červené, žluté a modré. Díky sugestivní práci s barvou a světlem se na jevišti divákům Charlottin svět zpřítomňuje přímo před očima. „Autobiografické dílo Charlotte Salomonové na jevišti exploduje v jásavý tříbarevný ohňostroj,“ napsal britský Jewish Ranaissance.

Tříbarevný ohňostroj

„Jsem velmi rád, že se toto dílo u nás představí. Ten příběh je neuvěřitelně silný, najdeme v něm hledání a tápání dospívající dívky a ženy, a taky rodinné tragédie, radosti života i blížící se čiré zlo. Je tam řada hudebních stylů, jejichž významy se ale různě posouvají a samozřejmě jsou okamžiky, kdy tou nejsilnější hudbou je ticho,” říká autor hudby Aleš Březina. Stejně důležitý podíl na výjimečném emocionálním vyznění představení má práce libretisty Alona Nashmana i výtvarné řešení a režie Pamely Howard, která dokázala zhmotnit svět Charlottiných obrazů přímo před očima diváků. Pamela Howard je u nás známá hlavně díky svému působení na Pražském Quadriennale. Klíčových je i jedenáct performerů, zpěváků a hudebníků z žánru opery a alternativní hudební scény. „To nám umožnilo jako prvním dodržet při zpracování Charlottina příběhu tu formu, kterou mu ve svém díle dala – totiž singspielu,“ dodává Alon Nashman.

Charlotte: Tříbarevná hra se zpěvy bude uvedena na Nové scéně Národního divadla 1. a 2. července. Inscenace bude mít premiéru v červnu v Amsterdamu, následně bude uvedena na festivalu Jaffa v Tel Avivu. Po pražském uvedení zamíří také na Národní festival Smetanova Litomyšl. Představení budou uváděná v angličtině s českými titulky.