Dnes je 5. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Netflix zveřejnil pětidílný dokument o soudním procesu s „Ivanem Hrozným“, sadistickým dozorcem z Treblinky

5. 11. 2019, -jg- |  Kultura

PRAHA – V pondělí 4. listopadu měl na Netflixu premiéru pětidílný dokumentární seriál o soudním procesu s Johnem Ivanem Demjanjukem. Dělníka v továrně Ford z amerického Ohia, jenž byl v Izraeli během 80. let coby „Ivan Hrozný“ z Treblinky odsouzen k trestu smrti oběšením, izraelský Nejvyšší soud v 1993 zprostil obvinění, jelikož podle něj existovaly pochybnosti o pravé identitě amerického důchodce ukrajinského původu. Roku 2011 však byl odsouzen soudem v Německu, který podobné pochybnosti, jako izraelský soud, neměl. Dokument v angličtině s názvem „The Devil Next Door“ hovoří nejen o historii táborů pro vyhlazování Židů a nacistických pomocnících, kteří udržovali mašinerii v chodu, ale i o izraelském právním systému nebo o pravidlech imigrace do USA v poválečné době.

V dokumentu vystupují jak izraelští soudci z prvního soudu v Jeruzalémě, který shledal Demjanjuka vinným. Jde například o Daliu Dornerovou, která v letech 1993 až 2004 působila jako soudkyně Nejvyššího soudu a poté byla mj. předsedkyní izraelské volební komise.

Velký prostor se dostal během celých pěti dílů Demjanjukově obhajobě. Vystoupil zde Mark O’Connor, americký právník z Buffalo, jehož specializací bylo imigrační právo. Zazněla zde i zajímavost, že O’Connorův otec byl právníkem, který se během své mise v poválečném Německu zasloužil o to, aby mnoho nacistů a jejich pomocníků mohlo imigrovat do USA, kde by měli „pomoci v boji proti komunismu“. Demjanjukova rodina nicméně s obhájcem O’Connorem rozvázala roku 1987 spolupráci, podle jeho slov údajně proto, že nepochopili kulturu země, kde se soud odehrával, a tak si mysleli, že jej příliš prožidovský.

Obhajoby se napříště ujal izraelský právník, který dosud O’Connorovi jen pomáhal, Joram Sheftel. Kontroverzní izraelský právník, který byl kvůli své sveřepé obhajobě Demjanjuka izraelskou veřejností nenáviděn, je dnes znám svými mediálními výstupy, které zejména levicoví kritikové označují za krajně pravicové či dokonce rasistické. Nedávno při rozhovoru s izraelsko-arabskou moderátorkou Lucy Aharishovou prohlásil o prezidentu palestinské samosprávy „Abu Adolfu Mazenovi“, jak jej demonstrativně nazval, že je popíračem holocaustu a sympatizantem neonacistů.

John Ivan Demjanjuk zemřel roku 2012 ve svých 91 letech, během doby, kdy čekal se svým obhájcem na odvolání poté, co jej soud v Mnichově odsoudil za vraždu 28 tisíc Židů. Jak vysvětluje dokument, podle německého práva, které ctí presumpci neviny, tak zemřel jako nevinný člověk.