Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

Mezinárodní Man Bookerovu cenu získal izraelský prozaik David Grossman

20. 6. 2017, -red- |  Kultura

LONDÝN/JERUZALÉM – Světoznámý izraelský prozaik David Grossman, který je známý i českým čtenářům, získal letos prestižní britské ocenění, Man Bookerovu cenu v mezinárodní kategorii. Ta mu byla udělena za jeho poslední román „Vejde kůň do baru“, který se točí kolem jediného večera a hlavního hrdiny, který je komik a účinkuje na pódiu v žánru stand-up vystoupení. Mezi nominovanými byl letos také Grossmanův krajan, izraelský spisovatel Amos Oz. České překlady třiašedesátiletého Grossmana, žijícího klasika izraelské literatury, zahrnují jeho kritikou vysoce oceňovaný postmoderně vystavěný román „Viz: láska“, který se velmi neobvyklým způsobem vyrovnává s tematikou holocaustu a v Česku byl jedním z prvních vydaných titulů přeložených z hebrejštiny, novela určená pro dospívající mládež „Mít s kým běžet“ anebo jeho nedávný román „Žena utíká před zprávou“, považovaný za jeden z vrcholů Grossmanovy tvorby. Kniha „Vejde kůň do baru“ vyšla už ve čtrnácti jazycích, mimo jiné i ve slovenštině. Na své české vydání doposud čeká.

Oceněný román se odehrává během jediného večera při vystoupení ústřední postavy, stand-up komika Dovale Greensteina. Zachycuje často vulgární či jinak drsný humor jeho vystoupení a současně s tím se pomocí retrospektiv hrouží do příběhu jeho života a vrací se k hrozivému rozhodnutí, které v minulosti učinil.

„David Grossman se tímto svým románem pustil do velice riskantního a ambiciózního počinu a zvládl to famózně. Kniha Přijde kůň do baru vrhá světlo na dopady zármutku bez jediné stopy po sentimentalitě. Ústřední postava je problematická osoba plná charakterových nedostatků, avšak plně si získá čtenářovo srdce. Ohromila nás Grossmanova ochota k odvážným stylistickým i emocionálním krokům: v tomto vrcholném příkladu spisovatelského umění se každá věta počítá a každé slovo má svou váhu,“ sdělila porota Man Bookerovy ceny v odůvodnění svého rozhodnutí.

David Grossman se narodil v Jeruzalémě roku 1954 a už v dětství byl rozhlasovou hvězdou stanice Kol Jisrael. Od osmdesátých let si vydobyl postavení předního izraelského prozaika – už svou prvotinou Úsměv jehněte (1983), tematizující postavení Arabů na Západním břehu Jordánu, se současně politicky přihlásil k levici, hledající dialog a smír s palestinskou stranou. Jeho následující román Viz: Láska (1986, česky 1996) zpracovává tematiku holocaustu a druhé generace přeživších experimentální formou – polovina knihy má podobu encyklopedie fiktivního světa. V dalších knihách vykresluje Jeruzalém svého dětství (Pravidla vnitřní gramatiky, 1991) a současnosti (Mít s kým běžet, 2000, česky 2010) či se zabýval problematikou války a rodičů, kteří v ní ztratili své děti (Žena prchající před zprávou, 2008, česky 2013). Píše také eseje a knihy pro děti (český výbor Pohádky pro Itamara a Rút, 2011).

Man Bookerova cena se udílí od roku 1969 autorům z Velké Británie či ze zemí bývalých britských kolonií, je považována za jakési dvojče podobně prestižní americké Pulitzerovy ceny. Od roku 2004 existuje také Mezinárodní Man Bookerova cena, kterou například v roce 2011 ji získal za celoživotní dílo americký židovský spisovatel Philip Roth.