Dnes je 27. 2. 2020
Zpravodajství
O projektu

Letošní Chanuka přinese první židovskou princeznu od Disneyho

21. 9. 2019, -rjw- |  Kultura

NEW YORK – O svátku Chanuka se na Disney Channel v seriálu Elena z Avaloru prvně objeví židovská princezna. Hlas jí propůjčí Jamie Lynn Siglerová. Prosincový díl Eleny z Avaloru bude mít chanukové téma. Šestnáctiletou Elenu, vládkyni kouzelného království, navštíví židovská princezna. Bližší informace fanoušci seriálu zatím nemají, a tak jsou ponecháni v napjaté zvědavosti, jak bude princezna vypadat a co bude chanukovou zápletkou příběhu. Víme však, kdo jí propůjčí hlas: Jamie Lynn Siglerová, newyorská rodačka sefardsko-aškenázského původu. Dodejme, že její matka se narodila na Kubě a k židovství konvertovala až před svatbou. Za „svou“ ji tak mohou považovat nejen židovští diváci, ale i ti, kdo pocházejí z latinskoamerického prostředí. A ztotožňování diváků s herci na základě jejich osobních příběhů má při jejich obsazování do rolí v USA mnohem větší váhu než v evropských zemích.

Siglerová je zároveň vnímána jako proizraelská herečka: když tuto zemi navštívila v rámci projektu Birtright Israel (2008), prohlásila, že je to „jedno z nejkrásnějších a nejinspirativnějších míst, kde v životě byla“ a že jí návštěva „umožnila lépe porozumět židovskému dědictví“.

Disneyovská produkce sice vytváří hrdiny z různých kulturních okruhů, nicméně židovské postavičky v ní téměř chybí. Chanuková princeznička má tuto mezeru částečně zaplnit. Firma za sebou ostatně stále vleče nepodložená obvinění svého zakladatele z antisemitských postojů, která dosud přežívají ve všeobecném povědomí.

Literární kritička Jessica Russak-Hoffmanová k tomu uvedla obavu, že se epizoda ponese v duchu: „Jsou Vánoce, ale tahle holčička slaví Chanuku“. Židovské děti v USA i jejich rodiče se už těší, protože vidět v mainstreamovém dětském seriálu „našince“, to je prostě něco…