Dnes je 12. 12. 2018
Zpravodajství
O projektu

Legendární soud s popíračem holocaustu bude zfilmován. Historičku Lipstadtovou si zahraje Hilary Swanková

15. 5. 2015, -jg- |  Kultura

ATLANTA – Nový film americké produkce o soudním procesu s britským historikem a popíračem holocaustu Davidem Irvingem, který u britského soudu zažaloval historičku Deborah Lipstadtovou, vznikne podle knižní předlohy. Knihu „Proces: Den u soudu s popíračem holocaustu“ vydala Lipstadtová roku 2005 a popisuje v ní soudní přelíčení z roku 2000, kdy ji Irving na základě její knihy o falšovatelích a popíračích holocaustu zažaloval za urážku na cti. Jelikož u britského soudu leží důkazní břemeno na žalovaném, musela Lipstadtová a její právníci jen na základě historických dokumentů dokázat, že se holocaust opravdu stal tak, jak se stal. Soudní proces, který tenkrát sledoval celý svět, Lipstadtová vyhrála. Ve filmu jí zahraje Hilary Swanková, role Irvinga se zhostí Tom Wilkinson.

„Je mi potěšením, že k tomu nakonec dochází,“ řekla o připravovaném filmu s názvem Popírání (Denial) Deborah Lipstadtová, profesorka moderních židovských dějin a dějin holocaustu na univerzitě Emory v americké Atlantě. „Jednalo se o tom už delší dobu, ale nikdy jsem si nedokázala představit, že by se to nakonec stalo,“ dodala.

Historičku, kterou na základě její knihy „Popírání holocaustu: Sílící útok na pravdu a paměť“ (česky vydalo roku 2001 nakladatelství Paseka), zažaloval britský historik David Irving, bude hrát dvojnásobná vítězka cen Akademie Hilary Swanková, její herecký protějšek ztvární Tom Wilkinson. Režisérem snímku bude Mick Jackson, oceněný nedávno cenou Emmy.

Scénář Davida Hareho, napsaný pode Lipstadtové knižní předlohy, líčí právní bitvu o historickou pravdu, která se odehrála před 15 lety mezi Lipstadtovou a Irvingem. V procesu, který vzbudil celosvětovou veřejnost, Lipstadtová dokázala, že a jak se holocaust odehrál a že Irving manipuloval a překrucoval fakta záměrně tak, aby holocaust popřel.