Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

Krakovská výstava „Tváří v tvář“ ukazuje Osvětim očima vězňů

13. 7. 2017, -mk- |  Kultura

KRAKOV – Výstava, která byla zahájena v krakovském domě Kamienica Szolayskich 7. července a návštěvníci si ji mohou prohlédnout až do 20. září, nese název „Tváří v tvář: umění v Osvětimi“. Mezi exponáty jsou kresby a umělecká díla, která zde vytvořili samotní vězni koncentračního tábora Osvětim-Březinka, a to jak potají, tak i oficiálně na žádost nacistických vůdců. Objevuje se tu tak například malovaný portrét romské vězenkyně od československé Židovky Diny Gottliebové, který si u ní objednal osvětimský „lékař“ Josef Mengele. Ta i díky tomuto úkolu nakonec přežila a zemřela v roce 2009 ve Spojených státech jako úspěšná výtvarnice Dina Babbitt. K nahlédnutí jsou zde i kresby neznámého autora z takzvaného „osvětimského skicáku“, kde jsou zachyceny každodenní výjevy z provozu vyhlazovacího tábora. Ten byl nalezen po válce ukrytý v lahvi v jednom z baráků v Březince a dnes je veřejnosti přístupný vůbec poprvé.

Výstavu otvírá dvojitý autoportrét Petera Edela, německého židovského malíře, na němž se objevuje on sám před válkou a poté jako vězeň v Osvětimi. Vedle kresby je napsán fiktivní dialog, který vede jeho někdejší předválečné já s jeho já současným, vyhladovělým, zestárlým stínem člověka: „Kdo je to? – Ty. – Já? – Ano!“

Peter Edel byl berlínský výtvarník, narozený v roce 1921. Ve dvaadvaceti letech byl deportován do Osvětimi a stal se vězněm s číslem 164145. Později byl přemístěn do Sachsenhausenu a následně do Mauthausenu. V lágrech kreslil silně expresivní kresby spoluvězňů a výjevů z tábora. Válku přežil a zemřel v Berlíně roku 1983.

Výstavu „Tváří v tvář“ pořádá krakovské národní muzeum, které jí chce připomenout sedmdesát let existence osvětimského muzea. Agneszka Sieradzka, kurátorka výstavy, řekla novinářům, že vystavená díla „nám pomáhají vidět Osvětim tak, jak ji viděli a prožívali vězňové“. „Stojíme tak tváří v tvář vězněným,“ dodala.