Dnes je 8. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Izraelskou cenu za literaturu obdržel sefardský básník Erez Biton

30. 3. 2015, -jg- |  Kultura

JERUZALÉM – Izraelskou cenu za literaturu letos převezme Erez Biton. Stane se tak vůbec prvním oceněným v historii udílení této ceny, který je mizrachi, tedy orientálního původu. Třiasedmdesátiletý básník se narodil v Alžírsku a je od dětství nevidomý. Podle komise, která ocenění udílí, je pět Bitonových básnických sbírek „ztělesněním odvahy i citlivosti a sahá hluboko do širokého spektra osobních a kolektivních zkušeností vztahujících se k bolesti z migrace, zapuštění kořenů v nové zemi a znovuustavení identity mizrachim jako nedílné součásti celkového obrazu Izraele“. Ministerstvo školství oznámilo tuto zprávu v neděli 29. března.

Mezi nejznámější Bitonova díla patří básnické sbírky: Mincha marokait (1976 – Marocký dárek), Sefer ha-nana (1979 – Kniha máty), Cipor bejn javašot (1989 – Ptáček mezi kontinenty) a Timbisert, cipor marokait (2009 – Timbisert, marocký pták).

Komisi pro udílení Izraelské ceny předsedal Avner Holzman, vedoucí katedry literatury na univerzitě Tel Aviv, Chagit Halperinová, profesorka hebrejské literatury na univerzitě Tel Aviv a spisovatelka Gail Harevenová. Letošní udílení Izraelské ceny se neslo ve jménu skandálu poté, co se izraelský premiér Benjamin Netanjahu pokusil zasáhnout do složení její posuzovací komise, což vedlo k postupnému odstoupení celé poroty.