Dnes je 19. 4. 2018
Zpravodajství
O projektu

Izraelská spisovatelka Cruja Šalevová získala prestižní francouzskou cenu

6. 11. 2014, -jg- |  Kultura

PAŘÍŽ – Současná izraelská spisovatelka Cruja Šalevová obdržela v pondělí 3. listopadu cenu Prix Femina Étranger. Francouzské literární ocenění je jedno z nejprestižnějších v Evropě a každoročně se uděluje od roku 1904. Šalevová cenu dostala za svůj román “Co zbývá ze života”, který byl publikován v roce 2011 v nakladatelství Keter. Stala se tak už druhým izraelským autorem, který ji dostal. Prix Femina byla v roce 1988 udělena rovněž Amosu Ozovi za román Černá skříňka, který vyšel i v češtině.

Letošní francouzské ocenění pro cizojazyčnou literaturu získala izraelka Cruja Šalevová za svůj román „Co zbývá ze života“, který prvně vyšel v roce 2011 a byl přeložen do mnoha světových jazyků, například angličtiny, italštiny, nizozemštiny, rumunštiny, polštiny a dalších. Kniha vyšla poprvé v izraelském nakladatelství Keter v roce 2011 a jedná se již o Šalevové páté dílo. Pojednává o vztazích v Izraeli napříč několika generacemi. Šalevová se však letos dělí o francouzské ocenění s haitskou autorkou Yanick Lahens.

Cruja Šalevová pochází z kibucu v Galileji na severu Izraele, kde se roku 1959 narodila. Nyní žije v Jeruzalémě, kde byla v roce 2004 zraněna při teroristickém útoku. Vedla své děti ze školky a přitom procházela kolem autobusu, který se vzňal, když se v něm odpálil sebevražedný atentátník. V současnosti je Šalevová podle médií jedinou izraelskou spisovatelkou, která se živí jen svým psaním. Její knihy jsou překládány do 21 světových jazyků. V češtině to byl v roce 2007 román „Milostný život“, který vyšel v nakladatelství Eroika v překladu Mariany Švecové a Lenky Bukovské.

Cena Prix Femina je považována za jedno z nejdůležitějších ocenění pro cizojazyčnou literaturu jak ve Francii, tak v celé Evropě. Poprvé byla udělena roku 1904 v reakci na Goncourtovu cenu, kterou do té doby neobdržela žádná žena. Porota Prix Femina je složena pouze z žen, ačkoliv jejím laureátem být nutně žena nemusí. V kategorii cizojazyčné literatury se uděluje od roku 1985 a už ji obdrželi mezi jinými i John Maxwell Coetzee, Ian McEwan, Javier Marías, Julian Barnes nebo izraelský prozaik Amos Oz. Oz byl na cenu nominován v roce 1988 za svůj román Černá skříňka, který vyšel v roce 2010 v českém překladu Jiřiny Šedinové.