Dnes je 21. 11. 2019
Zpravodajství
O projektu

Festival Los Conversos připomene osudy španělských Židů po roce 1492

27. 6. 2018, -rjw- |  Kultura

HERVAS – Léto je dobou festivalů, mezi nimi nechybí ani festivaly v bývalých židovských čtvrtích, probíhající na různých místech Evropy. V západošpanělském městě Hervas začne příští týden čtyřdenní festival Los Conversos. Ten již od roku 1997 každoročně připomíná kulturu španělských Židů a jejich osudy po roce 1492. Ve stejném roce, kdy Kolumbus objevil Ameriku, vyšlo i nařízení, že všichni Židé a muslimové musí buď přestoupit na křesťanství, nebo opustit zemi. Jako conversos pak byli označováni potomci těch, kdo se rozhodli setrvat (a často přitom judaismus praktikovali potají). Při letošním festivalu bude mít premiéru hra „Černá duše“ (Alma negra, 2016), od Miguela Gómeze Andrey (zvaného „Gol“ *1960). Tento autor her, komiksů a historických románů se dlouhodobě zaměřuje na kontroverzní témata španělských dějin jako dobývání Mexika, španělskou občanskou válku a situaci muslimů a Židů při sjednocování Španělska v 15. století. Pro město Hervas už napsal tragikomedii „Templářovo prokletí“ (2015-16).

„Černá duše“ se hlásí k detektivně-historickému stylu Umberta Eca; vyšetřovatelem holmesovsky hledajícím pravdu je dominikánský mnich Prudentio, o němž během hry vyjde najevo, že je marrano – pokřtěný Žid.

Hervas má jednu z nejlépe dochovaných židovských čtvrtí Španělska, dnes však bez Židů. Pro čtyřtisícové městečko na severu provincie Cáceres je festival jednou z hlavních společenských událostí roku. Obvykle sem přiláká přes dva tisíce návštěvníků ze Španělska i zahraničí. Festival potrvá od 5. do 8. července.