Dnes je 12. 12. 2018
Zpravodajství
O projektu

Chystá se nový český film o Miladě Horákové. Zahraje ji izraelská herečka

3. 11. 2016, -jg- |  Kultura

PRAHA – Významnou českou političku, popravenou během vykonstruovaných soudních procesů v padesátých letech, si v novém českém filmu zahraje izraelská herečka. Režisér David Mrnka obsadil do role Milady Horákové rodačku z Tel Avivu Ajelet Zurerovou (47), mezinárodnímu publiku známou například z filmů Mnichov, Muž z oceli nebo Ben Hur. „Film Milada není dokument, ani jsme se o něj nesnažili. Nicméně obsahuje pasáže s přesnými citacemi: například Miladiny dopisy nebo její poslední řeč během soudního procesu. Jde o historický film založený na skutečném příběhu,“ prozdradil režisér Mrnka, který toto své dílo připravoval celých devět let. V roli soudkyně Ludmily Brožové se představí Aňa Geislerová, manžela Milady Horákové ztvární americký herec Robert Grant. Jazykem filmu bude angličtina, ale následně bude pořízena i česká verze. V českých kinech se diváci nového snímku dočkají na podzim 2017.

Mluvčí filmového projektu Simona Andělová prozradila, že se bude natáčet v autentických lokalitách, a to v Praze, v Terezíně, na Šumavě a také v Hradci Králové, odkud pocházel Miladin manžel Bohuslav Horák. Dcera manželů Horákových, Jana Horáková-Kánská, tvůrcům poskytla i dosud nezveřejněné fotografie, osobní dopisy a paměti svého otce. „Ambicí tvůrců je přiblížit dramatický osud Milady Horákové, který ve své době otřásl světem. Scénář není založen na popisu tehdejší politické situace v Československu. Na základě skutečných událostí a bez patosu vypráví osobní příběh hlavní protagonistky. Zaznamenává Miladiny ambice i pochybnosti, rozpolcenost mezi povinnostmi k vlasti a rodině, odhodlání žít v souladu se svým přesvědčením,” dodala Andělová.

Představitelka hlavní role, Ajelet Zurerová, je izraelskou herečkou, která se narodila v izraelském Tel Avivu. Po absolvování povinné vojenské služby se přestěhovala do Spojených států, aby zkusila své štěstí coby herečka v Hollywoodu. Kromě mnoha izraelských filmů a seriálů se objevila například ve snímku Stevena Spilbergera Mnichov, pojednávajícím o teroristickém útoku na izraelské olympijské atlety v Michově 1972, nebo historickém dramatu Ben Hur. K Československu má však i osobní pouto. Její matka byla coby pětileté dítě během druhé světové války po tři roky uschovávana před nacisty v jednom ze zdejších klášterů.