Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Americký herec odmítl pracovat s tvůrci seriálu Fauda, protože bojkot Izraele je podle něj zvlášť důležitý

15. 8. 2019, -jg- |  Kultura

WASHINGTON – Cenou Emmy oceněný americký herec David Clennon (76) napsal pro web TruthOut.org sloupek, v němž oznámil, že se nebude ucházet na castingu o roli v nově připravovaném seriálu Netflixu. Nechce totiž spolupracovat s jeho tvůrci, novinářem listu Times of Israel Avim Issacharoffem a hercem, scénáristou a bývalým členem speciálního izraelského komanda Duvdevan Liorem Razem, kteří jsou Izraelci a mají na svém kontě mimo jiné i v Česku známý seriál Fauda. Ten byl podle Clennona „kritizován za způsob, jakým zobrazuje Palestince, a tendenci omlouvat izraelské porušování lidských práv“. „Věřím, že akademický a kulturní bojkot Izraele má zvláštní důležitost a obdivuji profesory a umělce, kteří odmítli přednášet či účinkovat v Izraeli. Svým odmítnutím odepřeli Izraeli legitimitu a prestiž, o kterou ve světě usiluje,“ napsal herec v článku datovaném 7. srpna. Na jeho konci připustil, že „mé odmítnutí bude mít zanedbatelný dopad na tento nákladný a ambiciozní projekt“.

Nový seriálový projekt izraelští tvůrci Faudy připravují spolu s americkým scénáristickým duem Dawn Prestwichovou a Nicol Yorkinovou, které spoluvytvořily například seriál Melrose Place nebo Nemocnice Chicago Hope. Ponese název „Sycamore“ a online časopis o filmu Deadline jej popsal jako „příběh šťastně ženatého muže, jehož život se otočí o 180 stupňů, když je jeho žena zabita při autonehodě, z jejíhož místa řidič ujel“.

Clennon byl nejprve podle svých slov z účasti na castingu nadšený, poněvadž „role Martina Wexlera, seriálové postavy, která je popsána jako americký politik, žijící v New Yorku, přátelský, distingovaný, zkušený a nepolapitelný,“ jej zaujala, a také proto, že už přes rok neměl žádnou práci.

Streamovací videoslužba Netflix mezitím připravila další krátký seriál z izraelské dílny s názvem „The Spy“ (Špion), který bude mít na videoplatformě premiéru dne 6. září. Vypráví příběh Eliho Cohena, agenta Mossadu, který byl v květnu 1965, čtyři roky poté, co se úspěšně infiltroval do syrských politických špiček, oběšen v Damašku. Za jeho vytvořením stojí izraelský scénárista a režisér Gideon Raff a titulní roli ztvárnil komik Sasha Baron Cohen, alias Borat. Raff je mj. známý také svým seriálem „Ve jménu vlasti“ (hebr. Chatufim), podle nějž vznikla americká adaptace s názvem „Homeland“.

Seriál Fauda byl kvůli svému tématu izraelsko-palestinského konfliktu původně vysmívaný, pak si ale našel své fanoušky mezi Izraelci i Palestinci a nakonec po celém světě. Netflix proto připravil už jeho třetí řadu. Jde o izraelský seriál izraelských tvůrců, takže když se před čtyřmi lety vysílala jeho první řada, někteří Palestinci proti němu protestovali s tím, že prý označuje jako jediný zdroj konfliktu stranu palestinskou. Hnutí za bojkot Izraele BDS dokonce žádalo po Netflixu, aby seriál stáhl. Akční trhák pak aktivisté BDS popisovali jako „izraelskou válečnou propagandu“.

Ale seriál není ani černobílý, ani schematický, a tak si našel příznivce i na palestinské straně konfliktu. Postavy v něm jsou totiž hlavně lidé, s jejich rodinami, touhami a starostmi. Hrají v něm herci z řad izraelských Židů i Arabů a má hebrejskou i arabskou jazykovou verzi. Světová anglofonní média často psala, že jde o první izraelský seriál, který představuje palestinské postavy z okupovaného Západního břehu a z pásma Gazy, včetně teroristů a členů ozbrojeného křídla Hamásu, s hluboce lidským rozměrem.

„Na seriál jsem se podíval a zaznamenal jsem, že v něm chyběl jeden element narativu: Fauda nedává mezinárodnímu diváckému publiku historický kontext ohledně dobytí Palestiny, kterému palestinský lid stále odporuje za užití různých strategií a metod,“ napsal ve svém srpnovém sloupku herec Clennon, který podporuje BDS od roku 2014. „Začal jsem považovat Izrael za evropský, osadnicko-koloniální stát, který praktikuje apartheid, aby kontroloval původní domorodé obyvatelstvo, které vojensky dobyl. V tomto je Izrael podobný stavu dřívějšího apartheidu v Jihoafrické republice, kde bílí evropští kolonialisté dobyli domorodou černošskou africkou populaci a obsadili její půdu,“ vysvětlil svůj pohled na věc americký herec.