Dnes je 15. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Albánský spisovatel oceněn izraelskou literární cenou

11. 2. 2015, -jg- |  Kultura

JERUZALÉM – Nejznámější albánský romanopisec a básník Ismail Kadare byl oceněn prestižním izraelským literárním oceněním, Jeruzalémskou cenou. Předání proběhlo na právě probíhajícím knižním veletrhu v Jeruzalémě (8. -12. února 2015), který se koná jednou za dva roky a patří k největším literárním událostem v Izraeli. Sedmadevadesátiletý Ismail Kadare, jehož díla vyjadřují a propagují myšlenku svobody člověka ve společnosti, byl navržen na Nobelovu cenu za literaturu tolikrát, že si mnozí myslí, že už ji skutečně dostal. Během jeruzalémského festivalu promluvil o ochraně, kterou v různých historických obdobích Židům poskytla jeho vlast.

Albánský autor, jenž je považován za jednoho z nejvýznamnějších žijících spisovatelů v Evropě, se narodil roku 1936 v albánských horách, v městečku Girokaster. Během let vlády komunistického režimu v Albánii si našel v soužití s tamějšími režimními autoritami jakýsi modus vivendi, avšak poté, co se jej rozhodli zneužít pro účely své propagandy, emigroval Kadare roku 1990 do Francie.

Kadare, jehož prvotina vyšla roku 1963, napsal před padesát románů, esejů a povídkových sbírek. Jeho díla byla přeložena do několika desítek jazyků. V češtině vyšel například román Krvavý duben (Odeon, 2007) pojednávající o krevní mstě v albánských horách na počátku 20. století, a dále pak novela s mytologickými prvky, které se dotýkají i českých zemí Kdo přivezl Doruntinu? (Dybbuk, 2011).