Dnes je 18. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Kultura

Festival pro židovskou čtvrť Boskovice startuje již dnes

28. 8. 2020, -tz- |  Z domova

BOSKOVICE – Koncerty, literární čtení, přednášky, filmová promítání, divadelní představení a dílny rozezní v rámci Festivalu pro židovskou čtvrť Boskovice ve dnech 28. – 30. srpna boskovické centrum. Jako každý se program zaměřuje také na židovskou historii a kulturu. Návštěvníci mohou zhlédnout v boskovické synagoze výstavu fotografky a filmařky Agnieszky Traczewske, která se ve své práci zabývá důležitými okamžiky polských a středoevropských dějin – např. dokument Obyčejný pochod o událostech z března 1968, Dworzec Gdański věnovaný židovské emigraci z Polska v roce 1968 a další.

celý článek

Esther Davidová a umění v indické karanténě

10. 6. 2020, -rjw- |  Svět

AHMADÁBÁD – Známá židovská spisovatelka Esther Davidová z domácí karantény pobídla umělecky zaměřené ženy ve svém městě, aby vyjádřily své pocity z pandemie a uzavření v domácnosti. Vytvořením skupiny na aplikaci WhatsApp mohou své projevy sdílet. Vznikla tak pozoruhodná sbírka uměleckých děl různého druhu, inspirující k tvorbě další…

celý článek

Lednicko-valtický hudební festival uvede ostravský klezmer prvně v břeclavské synagoze

14. 5. 2020, -tz- |  Z domova

LEDNICE – Ve dnech 3.–17. října 2020 se uskuteční 5. ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu, který opět propojí zajímavou hudební dramaturgii s architektonickými skvosty jižní Moravy. Společným tématem koncertů letošního ročníku jsou přesahy hudby lidové a její vlivy na skladby klasického repertoáru. „Přestože stojí lidová hudba ve zdánlivém kontrastu k vytříbené estetice hudby klasické, nacházejí v ní skladatelé již po několik staletí nedocenitelnou inspiraci,“ říká dramaturg a ředitel festivalu Jiří Partyka. Festival nabídne v osmi koncertech hudbu českou, slovenskou, maďarskou, rumunskou, španělskou, tureckou či východoevropský klezmer.

celý článek

Fejeton rabína Sidona: JE JARO TADY?

1. 4. 2020, Efraim K. Sidon  |  Z domova

Západními okny hledím na Petrské náměstí s několika ještě holými, ale už jistě pučícími platany, a někdy si prohlížím a někdy i počítám lidi. Malé náměstí se zdá prázdné, ale tuhle jsem přesto za pár minut napočítal deset lidí, pochopitelně se zakrytými nosy a ústy, kteří přes ně šli. To mi rovněž připomíná, že „jaro je tady,“ abych použil názvu fejetonů Ludvíka Vaculíka. Ale my máme domácí vězení, včetně dětí, a Bůh sám ví, na jak dlouho, jakoby někomu nahoře záleželo na tom, zpochybnit jistotu, která nám lidem pomáhala přežít ve zlých časech. Jako pamětník prvních samizdatových fejetonů otce Vaculíka vím, že už jejich titulek „Jaro je tady“ byl autorem míněn jako povzbuzení pro nepřizpůsobivé občany, na které stát uvalil karanténu, že mají přírodu na své straně. Vaculík nám svými fejetony říkal, že na to, aby změnil příchod jara, je i zvrhlý režim krátký. Jenomže dneska jde s jarem ruku v ruce koronavirus, a to je také příroda, a stát je ve stejné bryndě jako ti, co v něm žijí.

celý článek

Izraelský písničkář Idan Raichel koncertoval ze svého obýváku. Sledovalo jej přes 400 tisíc lidí

23. 3. 2020, -jg- |  Kultura

TEL AVIV – Přes 400 tisíc diváků z celého světa se účastnilo živě streamovaného koncertu, který izraelský umělec Idan Raichel uspořádal ve svém telavivském bytě. Své nejznámější hity zahrál a zazpíval v neděli 22. března večer ze svého obýváku při online přenosu, který na své facebookové stránce vysílala Židovská agentura pro Izrael (Sochnut). „Toto je čas solidarity po celém světě a sdílené odpovědnosti mezi židovskými komunitami, kdekoli se nacházejí. V době, kdy se nekonají žádná hromadná setkávání, jsme chtěli přinést zprávu o naději z Izraele do srdcí a domovů lidí po celé zeměkouli,“ řekl šéf Židovské agentury Jicchak Herzog.

celý článek

Harry Potter vyšel v jidiš – a náklad se rozprodal za 48 hodin

12. 2. 2020, -red- |  Svět

STOCKHOLM – První díl knih o Harrym Potterovi, studentu Školy čar a kouzel v Bradavicích, vyšel v mame-lošn mnoha aškenázských Židů. Náklad 1000 výtisků byl rozprodán během dvou dnů, takže pokud chcete vědět, jak se řekne jidiš „Zmijozel“, „Mrzimor“ nebo „Havraspár“, musí si počkat na dotisk. Chcete-li umět říct v jidiš „famfrpál“, čtěte dále… Slavné dětské a fantasy knihy jako Medvídek Pú, Alenka v říši divů nebo Pán prstenů vycházejí v latině, esperantu nebo klasické řečtině s nadějí, že školáci a studenti zábavnou formou pochytí z těchto jazyků víc než několik gramatických tabulek.

celý článek

Na svátek Tubišvat přinesly tři generace izraelských pěstitelů artyčoků koše s úrodou do prezidentova sídla

10. 2. 2020, -jg- |  Kultura

JERUZALÉM – Tři izraelské rodiny na židovský nový rok stromů, svátek Tubišvat, obdarovaly v pondělí 10. února (15. švatu) prezidenta Reuvena Rivlina, koši plnými plodů svého pěstitelského úsilí. Pěstitelé artyčoků, rodina Shmilovitz z mošavu Neve Jarak, rodina Mazor z Nir Banim a rodina Yakoba-Nahmani z Šafiru prezidentovi sdělili, že se doslechli, že je velkými milovníkem této lahodné zeleniny, kterou mu připravovala jeho nedávno zesnulá manželka Nechama. „I když jsem Jeruzaléman skrz na skrz, Nechama pocházela z mošavu a vždy se postarala, abychom byli s izraelskou přírodou, půdou a ročními obdobími,“ sdělil prezident s tím, že Nechaminy artyčoky se stávaly předmětem chvály o pátečních večeřích Rivlinovy rodiny.

celý článek

Pro jedny Spartakus, pro druhé student Tóry. Herec Kirk Douglas zemřel ve věku 103 let

7. 2. 2020, -jg- |  Svět

LOS ANGELES – Ikonická filmová hvězda Kirk Douglas zemřel ve středu 5. února doma v Beverly Hills, ve věku 103 let. Ačkoliv jako herec byl na výsluní od 40. do 70. let, jeho filmy můžeme i dnes tu a tam vidět v televizi. Pro většinu diváků zůstal legendárním Spartakem, podle stejnojmenného filmu. Pro Davida Wolpeho, rabína synagogy konzervativního směru Sinai Temple v Los Angeles, však byl chevrutou, aramejsky spolustudujícím, a zůstal Issurem Danielovičem, jak znělo jeho původní jméno. „Po 25 let jsem se s ním setkával, abychom jednou týdně studovali Tóru. Ale poté, co jsme se pročetli celou Biblí (o králi Davidovi řekl, že je to role, pro níž se narodil) jsme se posunuli k jiným knihám: Mišně pro rabínskou moudrost, k Proroku od Chalíla Džibrána, poesii Walta Whitmana a moderní theologii Avrahama Joshuy Heschela a Martina Bubera,“ napsal Wolpe do nekrologu pro New York Times.

celý článek

Zemřela Elizabeth Wurtzelová, autorka Prozacového národa a zastánkyně preventivního testování rakoviny u židovských žen

8. 1. 2020, -jg- |  Svět

NEW YORK – Ve svých pouhých 52 letech zemřela Elizabeth Wurtzelová, autorka knihy Prozacový národ (česky 1997, nakl. Votobia). Americko-židovská spisovatelka bojovala pět let s metastázovanou rakovinou prsu, jíž v úterý 7. ledna podlehla. V roce 2015, kdy jí byla zhoubná nemoc diagnostikována, se podrobila oboustranné mastektomii. Vysoce oceňovanou životopisnou knihu Prozacový národ napsala, když jí bylo jen 27 let. Popsala v ní svůj vleklý boj s klinickou depresí a život na antidepresivech. Později se ale také stala neúnavnou propagátorkou preventivního testování genu BRCA, který způsobuje rakovinu prsu a jenž zcela disproporčně postihuje ženy aškenazského židovského původu. Snažila se, aby pojišťovny tyto testy pacientkám proplácely bez toho, zda vykazují symptomy nemoci či ne.

celý článek

Režisér Tarantino obdržel Zlatý globus, poděkoval své izraelské ženě hebrejsky

7. 1. 2020, -jg- |  Kultura

LOS ANGELES – „Toda, gveret,“ (díky, paní). Tak hebrejsky poděkoval své manželce režisér Quentin Tarantino (56) při předávání letošních cen Zlatý globus, jejichž 77. ročník se uskutečnil v Los Angeles v neděli 6. ledna večer. V kategorii Nejlepší scénář byl oceněn Tarantinův snímek Tenkrát v Hollywoodu. „Chtěl bych poděkovat své ženě, která se dívá z Tel Avivu, a která je v očekávání s mým zcela prvním dítětem,“ řekl ve svém proslovu poté, co poděkoval svému filmovému štábu. Tarantino se oženil s Izraelkou Danielou Pickovou (37), dcerou izraelské popové legendy Sviky Picka, v listopadu 2018. Seznámili se, když Tarantino přijel do Izraele propagovat roku 2009 svůj film Hanebný parchanti, který se oderává v Německem okupované Francii, kde se američtí a francouzští Židé rozhodli lovit nacisty.

celý článek
Zobrazit starší zprávy