Dnes je 22. 1. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Kultura

Kauza McJesus: Autor požádal o odstranění svého díla z muzea. Je členem hnutí BDS a bojkotuje Izrael

14. 1. 2019, -rjw- |  Kultura

HAIFA – Spor o (ne)vhodnost sochy McJesus na výstavě „Sacred Goods“ (Posvátné zboží) v Haifském muzeu umění nabývá nových rozměrů. Po střetech z minulého týdne, kdy proti soše demonstrovalo několik set arabských křesťanů se zdálo, že kauza skončí „kompromisním“ vyvěšením upozornění u vchodu, že některé artefakty mohou působit urážlivě. Novinkou je, že o stažení díla požádal sám autor. Své rozhodnutí odůvodnil podporou hnutí BDS, bojkotujícího izraelské zboží a instituce. Pokud dojde ke stažení díla „McJesus“ z výstavy, Ježíš napodobující panáčka Kena a další provokativní kusy zůstanou na místě. Tvůrce sochy „McJesus“ – plastiky ukřižovaného maskota firmy McDonalds – je čtyřicetiletý Jani Leinonen z Finska. V neděli sdělil izraelskému rádiu Keshet, že o vystavení svého díla v Haifě se dověděl o den dříve ze spousty mailových zpráv, které mu najednou přišly.

celý článek

McJesus: V izraelské Haifě proběhly násilné střety kvůli klaunovi na kříži

13. 1. 2019, -rjw- |  Kultura

HAIFA – V násilné střety vyústil spor o výstavu „Sacred Goods“ (Posvátné zboží) v Haifském muzeu umění. Několik stovek místních arabských křesťanů, kteří od srpna protestují proti některým z vystavovaných artefaktů, uspořádalo v pátek demonstraci před budovou muzea. O den dříve kdosi zaútočil na muzeum zápalnou lahví. Radikální část demonstrantů se rozhodla vzít muzeum útokem, při němž létaly kameny, které zranily tři policisty. Tématem výstavy je podle organizátorů role náboženství v globalizované konzumní společnosti. Hlavním předmětem sporu je plastika ukřižovaného maskota firmy McDonalds, klauna známého jako „Roland McDonald“. Finský autor Jani Leinonen ji vytvořil spolu s plastikou „McBuddha“. Cílem obou je kritika fastfoodového řetězce McDonald.

celý článek

Cyklus promítání v hartmanické synagoze končí. V lednu proběhnou dvě závěrečné projekce

11. 1. 2019, -tz- |  Z domova

PRAHA – Projekt s názvem KINO Synagoga, který za 11 projekcí filmů z fondu zlaté české kinamatografie přilákal do hartmanické synagogy bezmála 200 diváků, se chýlí ke svému konci. Organizátoři mají před sebou dvě závěrečné projekce. První z nich se uskuteční ve středu 16. ledna v německém městečku Schönsee, kde stojí kulturní Centrum Bavaria Bohemia (CeBB). Na programu bude projekce českého filmu Transport z ráje. Druhou a zároveň poslední projekcí bude uvedení filmu Přežil jsem svou smrt, na který se diváci mohou těšit v sobotu 19. ledna v Horské synagoze v Hartmanicích. Byť je projekce filmu Přežil jsem svou smrt avizována jako poslední, organizátoři chystají pokračování. „V tuto chvíli vytipováváme vhodné lokality k budoucím projekcím. Chceme jít divákům vstříc a kromě zajímavých filmů nabízet i možnost navštívit neméně zajímavá místa a poznat nové lidi,“ informovala organizátorka Sarah Huikari.

celý článek

Příběh o lásce a tmě: Zemřel slavný izraelský spisovatel Amos Oz

28. 12. 2018, -rjw- |  Izrael

TEL AVIV – V pátek 28. prosince odpoledne přišla do médií zpráva, že v Tel Avivu zemřel jeden z největších izraelských spisovatelů, Amos Oz. Podle jeho dcery zesnul ve spánku, doma a obklopen rodinou. Amos Oz se narodil v Jeruzalémě v květnu 1939 jako Amos Klausner. Oba rodiče pocházeli z východní Evropy a v mandátní Palestině se seznámili jako studenti Hebrejské univerzity. Jeruzalém byl tehdy malým městem plným význačných lidí, povětšinou emigrantů z Evropy. Když budoucí nositel izraelské ceny za literaturu doprovázel rodiče na návštěvy, pohyboval se v intelektuálních i politických kruzích: jeho prastrýcem byl revizionistický historik a neúspěšný prezidentský kandidát Josef Gedalija Klausner; rodina ale navštěvovala i strýčkova znepřáteleného souseda, spisovatele Šmuela Josefa Agnona; v pozdější biografii vzpomíná, jak se při jedné z návštěv setkal i s bratry Netanjahuovými; na základní škole učila Amose hebrejštinu básnířka Zelda.

celý článek

Nick Cave: Bojkot Izraele je částečně jedním z důvodů, proč jsem se tam rozhodl koncertovat

12. 12. 2018, -jg- |  Kultura

LONDÝN – Jako „zbabělý a hanebný“ označil bojkot Izraele australský kultovní rockový zpěvák Nick Cave. V úterý 11. listopadu tak odpovídal na otázku jednoho ze svých fanoušků na své webové stránce a k odpovědi přiložil e-mail, který svého času zaslal Brianu Eno, britskému hudebníkovi, který kulturní bojkot Izraele propaguje. Cave v něm sdělil, že právě bojkot je „částečně jedním z důvodů, proč v Izraeli hraju – ne na podporu určité politické entity, ale jako principiální postoj vůči těm, kdo chtějí šikanovat, zostuzovat a umlčovat hudebníky,“ a že bojkot „riskuje další upevňování takových pozic v Izraeli, kterým oponuje“. Nick Cave dvakrát zahrál se svojí skupinou The Bad Seeds v Tel Avivu v listopadu 2017. Za to se mu dostalo kritiky od umělců, kteří jsou proti izraelské okupaci palestinských území a odmítají v zemi vystupovat. Roger Waters, Brian Eno a režisér Ken Loach na něj naléhali, aby koncerty zrušil.

celý článek

Humor, sarkasmus, zamyšlení. Izraelská společnost a ulice skrze čočku fotoaparátu v pražské galerii Leica

7. 11. 2018, -tz- |  Kultura

PRAHA – Pomeranče z Jaffy, vojačky na pláži nebo ortodoxní Židé u Zdi nářků, to jsou často momenty, které člověka zaujmou při první návštěvě Izraele a snaží se je zachytit na památku. Jiní znají Izrael z médií, která přinášejí zejména záběry izraelsko-palestinského konfliktu. Výstava „Israeli street moments“, která probíhá v pražské galerii Leica od začátku listopadu až do 6. ledna, však představuje Izrael z jiného pohledu. Přináší fotografie ze sekulárního Tel Avivu, zbožného Jeruzaléma, ale i z pouště a od Mrtvého moře. Ukazuje kuriózní situace každodenního života, přibližuje život ultraortodoxní židovské komunity, netradiční formou zachycuje některé náboženské svátky jako např. Den smíření (Jom Kipur) či Purim. Úsměvné, často surrealistické momenty poukazují na komplexnost izraelské společnosti s laskavým humorem, ale i s jistou mírou sarkasmu a výzvou k zamyšlení.

celý článek

Kabala v historii i v pop-kultuře: Dějiny židovské mystiky představuje výstava židovského muzea ve Vídni

6. 11. 2018, -rjw- |  Kultura

VÍDEŇ – Vizuální, pestrá, hravá, nekonvenční. Tak označují návštěvníci nově otevřenou výstavu Židovského muzea ve Vídni, změřenou na kabalu. Autoři se záměrně rozhodli pro širokou definici, umožňující ukázat návštěvníkům jak exempláře rukopisů a amuletů, tak odrazy kabalistických představ v literatuře, umění i filmu. Nezastavili se navíc jen u čistě židovského a „vysokého“ pojetí kabaly: Domagoj Akrap, Klaus Davidowicz a Mirjam Knotter koncipovali výstavu s minimem textů a umožnili soustředění k samotným objektům a obrazům. „Chceme ukázat, jak je svět kabaly velký … nechceme hodnotit, ale ukazovat historii a status quo,“ řekl pro Jüdische Allgemeine kurátor Klaus Dawidowicz. V sálech tak dostala místo i „hollywoodská kabala“, spojovaná se jmény jako Madonna, Dawid Bowie nebo Britney Spears. Na otázku, co kabala „doopravdy je“, si musí každý hledat odpověď sám.

celý článek

„Lord of the Toys“ – dokument o krajně pravicových youtuberech získal cenu na festivalu DOK v Lipsku

5. 11. 2018, -rjw- |  Kultura

BERLÍN – Max „Adlersson“ Herzberg je dvacetiletý youtuber z Drážďan. Youtuberství je jeho povolání. Se svou partou prolamuje všechna společenská tabu. K „běžnému“ chuligánství, prakticky neustále sdílenému tisícům sledujících patří i rasismus, homofobie a antisemitismus. Autoři – Pablo Ben Yakov a André Krummel – sledovali skupinu během jednoho léta. Výsledný sestřih nechávají bez komentáře, což vyvolává kritiku: divák si musí k materiálu hledat postoj sám. Dokument je označován za „obraz první generace mladých dospělých, kteří nedovedou přestavit život bez Internetu, Youtube a Instagramu“. Alkohol, fekální mluva, ničení věcí a upozorňování na sebe – to všechno by se dalo označit „pubertální“. Provádějí to ale dospělí lidé a s více než 350 tisíci sledujícími se touto sebeprezentací mohou živit.

celý článek

Na festivalu v Haifě Izraelci ocenili celoživotní dílo Jiřího Menzela i koprodukční film Tlumočník, kde září v hlavní roli

9. 10. 2018, -jg- |  Kultura

HAIFA – Kromě ceny za celoživotního dílo, která byla dne 26. září udělena českému režiséru Jiřímu Menzelovi, byl na filmovém festivalu v Haifě oceněn i česko-slovensko-rakouský snímek „Tlumočník“, v němž Menzel ztvárnil hlavní roli. Cenu Tobiasa Szpancera, která je udělována nejlepšímu filmu v kategorii „Mezi izraelskou a židovskou identitou“, přijali jménem tvůrců filmu v sobotu 29. září zástupci slovenského velvyslanectví v Izraeli a Českého centra v Tel Avivu. Film režiséra Martina Šulíka „Tlumočník“ byl promítán na 34. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Haifě za účasti režiséra, který se následně zúčastnil i diskuze s diváky. Promítání se účastnila i manželka Jiřího Menzela, Olga, která předtím přijala cenu za celoživotní dílo, jíž Izraelci Menzela ocenili. Film, který zobrazuje jak téma šoa, tak to, co je Židům v současnosti známé jako „tijulej šorašim“, cesty za rodinnou minulostí, bude příští rok v únoru soutěžit i v kategorii cizojazyčných filmů v americké Akademii filmových umění a věd, která uděluje sošku slavného Oscara. Letos v létě už zabodoval na festivalu židovských filmů v San Franciscu.

celý článek

Posluchači si stěžovali na izraelské veřejnoprávní rádio poté, co uvedlo operu Richarda Wagnera

3. 9. 2018, -jg- |  Kultura

TEL AVIV – Izraelské rádio zaměřené na vážnou hudbu bylo svými posluchači kritizováno za to, že vysílalo jedno z děl německého skladatele Richarda Wagnera. Stanice Kol ha-muzika zařadilo v pátek 31. srpna do svého programu třetí dějství z jeho opery Soumrak bohů, nahranou na festivalu v Bayreuthu roku 1991 s dirigentem Danielem Barenboimem. Richard Wagner (1813 – 1883) a jeho díla bývají v Izraeli tradičně ignorována, od doby, kdy předchůdce dnešní Izraelské filharmonie přestal roku 1938 po tzv. Křišťálové noci jeho díla uvádět. Wagner měl antisemitské názory, pro něž byla jeho hudba ve prospěch nacismu zneužita, a údajně byl i oblíbeným hudebním skladatelem Adolfa Hitlera. Jen pár minut poté, co se v pátek třetí dějství z Wagnerova Soumraku bohů rozeznělo éterem izraelského rádia, bylo přerušeno asi čtyřicetivteřinovou pauzou. Hudební stanice ve svém prohlášení uvedla, že šlo o „technickou závadu, způsobenou snad zásahem osudu”.

celý článek
Zobrazit starší zprávy