Dnes je 17. 11. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Kultura

Humor, sarkasmus, zamyšlení. Izraelská společnost a ulice skrze čočku fotoaparátu v pražské galerii Leica

7. 11. 2018, -tz- |  Kultura

PRAHA – Pomeranče z Jaffy, vojačky na pláži nebo ortodoxní Židé u Zdi nářků, to jsou často momenty, které člověka zaujmou při první návštěvě Izraele a snaží se je zachytit na památku. Jiní znají Izrael z médií, která přinášejí zejména záběry izraelsko-palestinského konfliktu. Výstava „Israeli street moments“, která probíhá v pražské galerii Leica od začátku listopadu až do 6. ledna, však představuje Izrael z jiného pohledu. Přináší fotografie ze sekulárního Tel Avivu, zbožného Jeruzaléma, ale i z pouště a od Mrtvého moře. Ukazuje kuriózní situace každodenního života, přibližuje život ultraortodoxní židovské komunity, netradiční formou zachycuje některé náboženské svátky jako např. Den smíření (Jom Kipur) či Purim. Úsměvné, často surrealistické momenty poukazují na komplexnost izraelské společnosti s laskavým humorem, ale i s jistou mírou sarkasmu a výzvou k zamyšlení.

celý článek

Kabala v historii i v pop-kultuře: Dějiny židovské mystiky představuje výstava židovského muzea ve Vídni

6. 11. 2018, -rjw- |  Kultura

VÍDEŇ – Vizuální, pestrá, hravá, nekonvenční. Tak označují návštěvníci nově otevřenou výstavu Židovského muzea ve Vídni, změřenou na kabalu. Autoři se záměrně rozhodli pro širokou definici, umožňující ukázat návštěvníkům jak exempláře rukopisů a amuletů, tak odrazy kabalistických představ v literatuře, umění i filmu. Nezastavili se navíc jen u čistě židovského a „vysokého“ pojetí kabaly: Domagoj Akrap, Klaus Davidowicz a Mirjam Knotter koncipovali výstavu s minimem textů a umožnili soustředění k samotným objektům a obrazům. „Chceme ukázat, jak je svět kabaly velký … nechceme hodnotit, ale ukazovat historii a status quo,“ řekl pro Jüdische Allgemeine kurátor Klaus Dawidowicz. V sálech tak dostala místo i „hollywoodská kabala“, spojovaná se jmény jako Madonna, Dawid Bowie nebo Britney Spears. Na otázku, co kabala „doopravdy je“, si musí každý hledat odpověď sám.

celý článek

„Lord of the Toys“ – dokument o krajně pravicových youtuberech získal cenu na festivalu DOK v Lipsku

5. 11. 2018, -rjw- |  Kultura

BERLÍN – Max „Adlersson“ Herzberg je dvacetiletý youtuber z Drážďan. Youtuberství je jeho povolání. Se svou partou prolamuje všechna společenská tabu. K „běžnému“ chuligánství, prakticky neustále sdílenému tisícům sledujících patří i rasismus, homofobie a antisemitismus. Autoři – Pablo Ben Yakov a André Krummel – sledovali skupinu během jednoho léta. Výsledný sestřih nechávají bez komentáře, což vyvolává kritiku: divák si musí k materiálu hledat postoj sám. Dokument je označován za „obraz první generace mladých dospělých, kteří nedovedou přestavit život bez Internetu, Youtube a Instagramu“. Alkohol, fekální mluva, ničení věcí a upozorňování na sebe – to všechno by se dalo označit „pubertální“. Provádějí to ale dospělí lidé a s více než 350 tisíci sledujícími se touto sebeprezentací mohou živit.

celý článek

Na festivalu v Haifě Izraelci ocenili celoživotní dílo Jiřího Menzela i koprodukční film Tlumočník, kde září v hlavní roli

9. 10. 2018, -jg- |  Kultura

HAIFA – Kromě ceny za celoživotního dílo, která byla dne 26. září udělena českému režiséru Jiřímu Menzelovi, byl na filmovém festivalu v Haifě oceněn i česko-slovensko-rakouský snímek „Tlumočník“, v němž Menzel ztvárnil hlavní roli. Cenu Tobiasa Szpancera, která je udělována nejlepšímu filmu v kategorii „Mezi izraelskou a židovskou identitou“, přijali jménem tvůrců filmu v sobotu 29. září zástupci slovenského velvyslanectví v Izraeli a Českého centra v Tel Avivu. Film režiséra Martina Šulíka „Tlumočník“ byl promítán na 34. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Haifě za účasti režiséra, který se následně zúčastnil i diskuze s diváky. Promítání se účastnila i manželka Jiřího Menzela, Olga, která předtím přijala cenu za celoživotní dílo, jíž Izraelci Menzela ocenili. Film, který zobrazuje jak téma šoa, tak to, co je Židům v současnosti známé jako „tijulej šorašim“, cesty za rodinnou minulostí, bude příští rok v únoru soutěžit i v kategorii cizojazyčných filmů v americké Akademii filmových umění a věd, která uděluje sošku slavného Oscara. Letos v létě už zabodoval na festivalu židovských filmů v San Franciscu.

celý článek

Posluchači si stěžovali na izraelské veřejnoprávní rádio poté, co uvedlo operu Richarda Wagnera

3. 9. 2018, -jg- |  Kultura

TEL AVIV – Izraelské rádio zaměřené na vážnou hudbu bylo svými posluchači kritizováno za to, že vysílalo jedno z děl německého skladatele Richarda Wagnera. Stanice Kol ha-muzika zařadilo v pátek 31. srpna do svého programu třetí dějství z jeho opery Soumrak bohů, nahranou na festivalu v Bayreuthu roku 1991 s dirigentem Danielem Barenboimem. Richard Wagner (1813 – 1883) a jeho díla bývají v Izraeli tradičně ignorována, od doby, kdy předchůdce dnešní Izraelské filharmonie přestal roku 1938 po tzv. Křišťálové noci jeho díla uvádět. Wagner měl antisemitské názory, pro něž byla jeho hudba ve prospěch nacismu zneužita, a údajně byl i oblíbeným hudebním skladatelem Adolfa Hitlera. Jen pár minut poté, co se v pátek třetí dějství z Wagnerova Soumraku bohů rozeznělo éterem izraelského rádia, bylo přerušeno asi čtyřicetivteřinovou pauzou. Hudební stanice ve svém prohlášení uvedla, že šlo o „technickou závadu, způsobenou snad zásahem osudu”.

celý článek

Horská synagoga v Hartmanicích se jednou měsíčně mění v kino. Nabízí filmy s židovskou a protektorátní tematikou

21. 8. 2018, -tz, jg- |  Z domova

HARTMANICE – Kulturní spolek Rašelina organizuje pravidelné promítání filmů s židovskou a protektorátní tematikou v Horské synagoze v Hartmanicích. Projekt Kino Synagoga nabízí v těchto unikátních prostorách vždy jeden film měsíčně. Tentokrát se můžeme těšit na první barevný film legendárního tvůrce Františka Vláčila s názvem Adelheid. Stravující milostný příběh zasazený do poválečných Sudet bude promítnut v sobotu 25. srpna od 18 hodin. Následovat bude beseda s Marií Malou, pamětnicí odsunu německého obyvatelstva Šumavy. Projekt Kino Synagoga je financován Česko-německým fondem budoucnosti a Nadačním fondem obětem holocaustu. Projekce organizuje Kulturní spolek Rašelina ve spolupráci s Památníkem Hartmanice.

celý článek

Česko-slovensko-rakouský film s Jiřím Menzelem získal cenu filmových kritiků na Festivalu židovských filmů v San Franciscu

6. 8. 2018, -rjw- |  Kultura

SAN FRANCISCO – Cenu za nejlepší hraný film získal na 38. ročníku San Francsico Jewish Film Festival (19. července – 5. srpna) film Tlmočník (The Interpreter). Slovenský tlumočník Ali Ungar (Jiří Menzel) se vydává s automatickou pistolí v kapse do Vídně, pomstít se vrahovi svých rodičů. Setká se však už jen s jeho synem Georgem Graubnerem (Peter Simonischek). Ani ten se nevypořádal se svou minulostí. Rozhodne se vyjet na Slovensko, kde jeho otec působil, a platit Ungarovi za tlumočnické služby. V tomto podivném vztahu se vydávají cestu za kořeny – a ze setkání se stává road movie. K němu patří nečekaná odhalení, náhodná setkání, přispívající ke katarzi a samozřejmě snaha jít „až na dřeň“.

celý článek

Němci, Židé, Slováci a Stará Ľubovňa. Festival UM UM začíná za měsíc

20. 7. 2018, -rjw- |  Kultura

STARÁ LUBOVŇA – Již posedmé se bude ve Staré Ľubovni na Slovensku konat komunitní festival současného divadla a umění Um Um. Jeho cílem je propojovat současné umění s multietnickou historií a tradicemi Starého Spiše. Každý rok je zaměřen na vztahy mezi některými z mnoha etnik, která se zde setkávala, střetávala, ovlivňovala – a z nichž některá se v oblasti setkávají a dokonce i prolínají dodnes. Tématem letošního ročníku je potkávání slovenského živlu s německým a židovským. Třídenní festival je založený na uměleckých výstupech vzájemně se doplňujících čtyř multimediálních projektů, nazvaných Symposium Theatrum, Symposium Pictum, Symposium Musicum a Observatorium. Doplňují je divadelní a hudební produkce, diskuse, filmové projekce, workshopy i další doprovodné programy pro dospělé i děti.

celý článek

Zemřel francouzsko-židovský filmař Claude Lanzmann. Tvůrce „Šoa“ natočil i snímek pojednávající o Terezíně

5. 7. 2018, -jg- |  Kultura

PAŘÍŽ – Claude Lanzmann, francouzsko-židovský filmař, tvůrce patrně nejdůležitějšího dokumentárního filmu o holocaustu a podle některých jednoho z nejdůležitějších filmů vůbec – devítihodinového snímku „Šoa“ (1985), zemřel ve čtvrtek 5. července ve věku 92 let. Prací na filmu Šoa strávil 11 let a dílo sám financoval. Najezdil přitom tisíce kilometrů po východní Evropě i jinde po světě a nikdy nevyužil archivní záběry z koncentračních táborů. Nahradil je současnými barevnými. Využíval rozhovorů s přeživšími, ale i s očitými svědky událostí, jako byli například lidé, jimž byla pro výstavbu vyhlazovacích táborů konfiskována zemědělská půda, nebo strojvůdci židovských transportů. Tázal se přitom často i na zdánlivě nesouvisející věci, jako jaké bylo ten den počasí nebo jak zněla „židovština“, jíž Židé mezi sebou hovořili. Sám však svůj snímek termínem dokumentární film označovat odmítal. „V dokumentárních filmech vzpomínáte na něco, co předem existovalo. Ale v Šoa nebylo dané předem nic,“ osvětlil roku 2015 na filmovém semináři v Haifě.

celý článek

Židovská čtvrť v Třebíči po roce znovu ožije bohatým programem

2. 7. 2018, -tz- |  Z domova

TŘEBÍČ – Klezmerová hudba znějící v ulicích, prvorepublikoví četníci dohlížející na dodržování pořádku, pouliční umělci, lekce tance, romantické snídaně u řeky Jihlavy, vůně kávy a všelijakých dobrot linoucí se ze stánků, historická hasičská technika bojující s přírodním živlem, Hugo Haas excelující na filmovém plátně. To je jen část z bohatého programu sedmého ročníku Oživeného židovského města, který připravilo Městské kulturní středisko Třebíč ve dnech 13.-15. července 2018 v židovské čtvrti. Oživené židovské město zahájí 13. července od 16 hodin rozcvička v retroplavkách, novinkou letošního ročníku bude například výstava starozákonních vtipů Jiřího Wintera Neprakty na dvorku Domu Seligmanna Bauera nebo divadlo Kvelb, které do Třebíče přiveze svou bláznivou Černou rodinku. Chybět nebude pohádka pro děti, pro zájemce si pořadatelé připravili i sběratelskou hru.

celý článek
Zobrazit starší zprávy