Dnes je 28. 3. 2020
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Kultura

Izraelský písničkář Idan Raichel koncertoval ze svého obýváku. Sledovalo jej přes 400 tisíc lidí

23. 3. 2020, -jg- |  Kultura

TEL AVIV – Přes 400 tisíc diváků z celého světa se účastnilo živě streamovaného koncertu, který izraelský umělec Idan Raichel uspořádal ve svém telavivském bytě. Své nejznámější hity zahrál a zazpíval v neděli 22. března večer ze svého obýváku při online přenosu, který na své facebookové stránce vysílala Židovská agentura pro Izrael (Sochnut). „Toto je čas solidarity po celém světě a sdílené odpovědnosti mezi židovskými komunitami, kdekoli se nacházejí. V době, kdy se nekonají žádná hromadná setkávání, jsme chtěli přinést zprávu o naději z Izraele do srdcí a domovů lidí po celé zeměkouli,“ řekl šéf Židovské agentury Jicchak Herzog.

celý článek

Harry Potter vyšel v jidiš – a náklad se rozprodal za 48 hodin

12. 2. 2020, -red- |  Svět

STOCKHOLM – První díl knih o Harrym Potterovi, studentu Školy čar a kouzel v Bradavicích, vyšel v mame-lošn mnoha aškenázských Židů. Náklad 1000 výtisků byl rozprodán během dvou dnů, takže pokud chcete vědět, jak se řekne jidiš „Zmijozel“, „Mrzimor“ nebo „Havraspár“, musí si počkat na dotisk. Chcete-li umět říct v jidiš „famfrpál“, čtěte dále… Slavné dětské a fantasy knihy jako Medvídek Pú, Alenka v říši divů nebo Pán prstenů vycházejí v latině, esperantu nebo klasické řečtině s nadějí, že školáci a studenti zábavnou formou pochytí z těchto jazyků víc než několik gramatických tabulek.

celý článek

Na svátek Tubišvat přinesly tři generace izraelských pěstitelů artyčoků koše s úrodou do prezidentova sídla

10. 2. 2020, -jg- |  Kultura

JERUZALÉM – Tři izraelské rodiny na židovský nový rok stromů, svátek Tubišvat, obdarovaly v pondělí 10. února (15. švatu) prezidenta Reuvena Rivlina, koši plnými plodů svého pěstitelského úsilí. Pěstitelé artyčoků, rodina Shmilovitz z mošavu Neve Jarak, rodina Mazor z Nir Banim a rodina Yakoba-Nahmani z Šafiru prezidentovi sdělili, že se doslechli, že je velkými milovníkem této lahodné zeleniny, kterou mu připravovala jeho nedávno zesnulá manželka Nechama. „I když jsem Jeruzaléman skrz na skrz, Nechama pocházela z mošavu a vždy se postarala, abychom byli s izraelskou přírodou, půdou a ročními obdobími,“ sdělil prezident s tím, že Nechaminy artyčoky se stávaly předmětem chvály o pátečních večeřích Rivlinovy rodiny.

celý článek

Pro jedny Spartakus, pro druhé student Tóry. Herec Kirk Douglas zemřel ve věku 103 let

7. 2. 2020, -jg- |  Svět

LOS ANGELES – Ikonická filmová hvězda Kirk Douglas zemřel ve středu 5. února doma v Beverly Hills, ve věku 103 let. Ačkoliv jako herec byl na výsluní od 40. do 70. let, jeho filmy můžeme i dnes tu a tam vidět v televizi. Pro většinu diváků zůstal legendárním Spartakem, podle stejnojmenného filmu. Pro Davida Wolpeho, rabína synagogy konzervativního směru Sinai Temple v Los Angeles, však byl chevrutou, aramejsky spolustudujícím, a zůstal Issurem Danielovičem, jak znělo jeho původní jméno. „Po 25 let jsem se s ním setkával, abychom jednou týdně studovali Tóru. Ale poté, co jsme se pročetli celou Biblí (o králi Davidovi řekl, že je to role, pro níž se narodil) jsme se posunuli k jiným knihám: Mišně pro rabínskou moudrost, k Proroku od Chalíla Džibrána, poesii Walta Whitmana a moderní theologii Avrahama Joshuy Heschela a Martina Bubera,“ napsal Wolpe do nekrologu pro New York Times.

celý článek

Zemřela Elizabeth Wurtzelová, autorka Prozacového národa a zastánkyně preventivního testování rakoviny u židovských žen

8. 1. 2020, -jg- |  Svět

NEW YORK – Ve svých pouhých 52 letech zemřela Elizabeth Wurtzelová, autorka knihy Prozacový národ (česky 1997, nakl. Votobia). Americko-židovská spisovatelka bojovala pět let s metastázovanou rakovinou prsu, jíž v úterý 7. ledna podlehla. V roce 2015, kdy jí byla zhoubná nemoc diagnostikována, se podrobila oboustranné mastektomii. Vysoce oceňovanou životopisnou knihu Prozacový národ napsala, když jí bylo jen 27 let. Popsala v ní svůj vleklý boj s klinickou depresí a život na antidepresivech. Později se ale také stala neúnavnou propagátorkou preventivního testování genu BRCA, který způsobuje rakovinu prsu a jenž zcela disproporčně postihuje ženy aškenazského židovského původu. Snažila se, aby pojišťovny tyto testy pacientkám proplácely bez toho, zda vykazují symptomy nemoci či ne.

celý článek

Režisér Tarantino obdržel Zlatý globus, poděkoval své izraelské ženě hebrejsky

7. 1. 2020, -jg- |  Kultura

LOS ANGELES – „Toda, gveret,“ (díky, paní). Tak hebrejsky poděkoval své manželce režisér Quentin Tarantino (56) při předávání letošních cen Zlatý globus, jejichž 77. ročník se uskutečnil v Los Angeles v neděli 6. ledna večer. V kategorii Nejlepší scénář byl oceněn Tarantinův snímek Tenkrát v Hollywoodu. „Chtěl bych poděkovat své ženě, která se dívá z Tel Avivu, a která je v očekávání s mým zcela prvním dítětem,“ řekl ve svém proslovu poté, co poděkoval svému filmovému štábu. Tarantino se oženil s Izraelkou Danielou Pickovou (37), dcerou izraelské popové legendy Sviky Picka, v listopadu 2018. Seznámili se, když Tarantino přijel do Izraele propagovat roku 2009 svůj film Hanebný parchanti, který se oderává v Německem okupované Francii, kde se američtí a francouzští Židé rozhodli lovit nacisty.

celý článek

Tabule u židovského hřbitova v Jičíně jako terč

5. 1. 2020, rjw |  Z domova

JIČÍN – Zřejmě šlo o „obyčejné“ vandalství. Prostřílenou tabuli, ukazující cestu k židovskému hřbitovu v Jičíně, objevili místní koncem týdne. Hřbitov samotný naštěstí poškozen nebyl a neznámý střelec (či střelci) si podle všeho vybral za cíl pouze tento jediný ukazatel. „Vypadá to na ojedinělý případ,“ řekl pro ZTIS.CZ správce hřbitova, pan Jan Kindermann. Ten věc oznámil na Policii ČR a požádal Město Jičín o výměnu tabule. Antisemitský motiv nepředpokládá. „U vstupu na hřbitov je na zdi také cedule a ta je v pořádku.” Návěští, upozorňující na místa spjatá se židovskou historií umístila společně s Městem Jičín organizace Baševi o.p.s. Ta ve městě pořádá též každoročně festival “Jičínský šoulet” a během roku řadu dalších kulturních událostí.

celý článek

„What will become of us?“ – Film o pozoruhodném životě Franka P. Lowyho

14. 12. 2019, rjw |  Kultura

MELBOURNE – Sir Frank P. Lowy (*1930), rodák ze slovenského Fiľakova a zakladatel obchodního řetězce Westfield, se postavil před kameru, aby vyprávěl příběh svého života – o zkušenostech z budapešťského ghetta, detence na Kypru, bojích v Haganě a odchodu do Austrálie, kde během dalších desetiletí vybudoval své obchodní impérium. Tak vznikl dokument, který měl ve čtvrtek premiéru v Melbourne a Sydney. „What will become of us?“ – to je věta, která se ve vyprávění Franka Lowyho objevuje v různých situacích a podle toho by se mohla různě překládat: „Co s námi bude?“ ptá se Frankův otec v budapešťském ghettu o Roš Hašana (Novém roce), s talitem na hlavě. Brzy nato zemře v koncentračním táboře Osvětim, kde ho dozorci ubijí za to, že právě tento talit nenechal na hromadě svlečených oděvů.

celý článek

Tiffany Haddishová oslavila bat micva

4. 12. 2019, rjw |  Kultura

LOS ANGELES – Herečka Tiffany Haddishová oslavila u příležitosti 40. narozenin bat micva. Obřad vedla známá reformní rabínka Susan Silvermanová, sestra hereček Sarah a Laury Silvermanových. Oslava upozornila na dva fenomény současného judaismu: Zaprvé, že někteří lidé slaví bar a bat micva v dospělosti a zadruhé, že vzdor zažitým stereotypům, ne všichni Židé jsou běloši (a to nejen v USA a Izraeli).

celý článek

Dobrá zpráva pro čtenáře jidiš: program Jochre

29. 11. 2019, rjw |  Věda a technika

AMHERST – Badatelé v oblasti jidiš literatury mluví o průlomu ve svém oboru: Veškerý obsah digitalizované knihovny Centra jidiš knihy (Yiddish Book Center ; YBC), která byla zatím přístupná jen v PDF, je nyní k dispozici k plnému vyhledávání. – To znamená, že v celé zásobě knih můžete najít každé slovo! Umožňuje to program Jochre (zkr. Java Optical Character Recognition), jehož otcem je Assaf Urieli (píšící též pod pseudonymem Moyshele Rosencrantz). Lingvista a programátor, který pracuje mimo jiné pro francouzský vesmírný program CNS na něm pracoval od roku 2009. Když objevil knihovnu YBC, rozhodl se ji zpřístupnit plnému vyhledávání a v prvotním optimismu doufal, že se mu to podaří za několik měsíců. S jidiš tisky to nebylo tak jednoduché, takže zpřístupnění 97% mu trvalo „celé“ dva roky. – A dalších několik let trvala práce na zbylých třech procentech.

celý článek
Zobrazit starší zprávy