Dnes je 21. 1. 2020
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Kultura

Zemřela Elizabeth Wurtzelová, autorka Prozacového národa a zastánkyně preventivního testování rakoviny u židovských žen

8. 1. 2020, -jg- |  Svět

NEW YORK – Ve svých pouhých 52 letech zemřela Elizabeth Wurtzelová, autorka knihy Prozacový národ (česky 1997, nakl. Votobia). Americko-židovská spisovatelka bojovala pět let s metastázovanou rakovinou prsu, jíž v úterý 7. ledna podlehla. V roce 2015, kdy jí byla zhoubná nemoc diagnostikována, se podrobila oboustranné mastektomii. Vysoce oceňovanou životopisnou knihu Prozacový národ napsala, když jí bylo jen 27 let. Popsala v ní svůj vleklý boj s klinickou depresí a život na antidepresivech. Později se ale také stala neúnavnou propagátorkou preventivního testování genu BRCA, který způsobuje rakovinu prsu a jenž zcela disproporčně postihuje ženy aškenazského židovského původu. Snažila se, aby pojišťovny tyto testy pacientkám proplácely bez toho, zda vykazují symptomy nemoci či ne.

celý článek

Režisér Tarantino obdržel Zlatý globus, poděkoval své izraelské ženě hebrejsky

7. 1. 2020, -jg- |  Kultura

LOS ANGELES – „Toda, gveret,“ (díky, paní). Tak hebrejsky poděkoval své manželce režisér Quentin Tarantino (56) při předávání letošních cen Zlatý globus, jejichž 77. ročník se uskutečnil v Los Angeles v neděli 6. ledna večer. V kategorii Nejlepší scénář byl oceněn Tarantinův snímek Tenkrát v Hollywoodu. „Chtěl bych poděkovat své ženě, která se dívá z Tel Avivu, a která je v očekávání s mým zcela prvním dítětem,“ řekl ve svém proslovu poté, co poděkoval svému filmovému štábu. Tarantino se oženil s Izraelkou Danielou Pickovou (37), dcerou izraelské popové legendy Sviky Picka, v listopadu 2018. Seznámili se, když Tarantino přijel do Izraele propagovat roku 2009 svůj film Hanebný parchanti, který se oderává v Německem okupované Francii, kde se američtí a francouzští Židé rozhodli lovit nacisty.

celý článek

Tabule u židovského hřbitova v Jičíně jako terč

5. 1. 2020, rjw |  Z domova

JIČÍN – Zřejmě šlo o „obyčejné“ vandalství. Prostřílenou tabuli, ukazující cestu k židovskému hřbitovu v Jičíně, objevili místní koncem týdne. Hřbitov samotný naštěstí poškozen nebyl a neznámý střelec (či střelci) si podle všeho vybral za cíl pouze tento jediný ukazatel. „Vypadá to na ojedinělý případ,“ řekl pro ZTIS.CZ správce hřbitova, pan Jan Kindermann. Ten věc oznámil na Policii ČR a požádal Město Jičín o výměnu tabule. Antisemitský motiv nepředpokládá. „U vstupu na hřbitov je na zdi také cedule a ta je v pořádku.” Návěští, upozorňující na místa spjatá se židovskou historií umístila společně s Městem Jičín organizace Baševi o.p.s. Ta ve městě pořádá též každoročně festival “Jičínský šoulet” a během roku řadu dalších kulturních událostí.

celý článek

„What will become of us?“ – Film o pozoruhodném životě Franka P. Lowyho

14. 12. 2019, rjw |  Kultura

MELBOURNE – Sir Frank P. Lowy (*1930), rodák ze slovenského Fiľakova a zakladatel obchodního řetězce Westfield, se postavil před kameru, aby vyprávěl příběh svého života – o zkušenostech z budapešťského ghetta, detence na Kypru, bojích v Haganě a odchodu do Austrálie, kde během dalších desetiletí vybudoval své obchodní impérium. Tak vznikl dokument, který měl ve čtvrtek premiéru v Melbourne a Sydney. „What will become of us?“ – to je věta, která se ve vyprávění Franka Lowyho objevuje v různých situacích a podle toho by se mohla různě překládat: „Co s námi bude?“ ptá se Frankův otec v budapešťském ghettu o Roš Hašana (Novém roce), s talitem na hlavě. Brzy nato zemře v koncentračním táboře Osvětim, kde ho dozorci ubijí za to, že právě tento talit nenechal na hromadě svlečených oděvů.

celý článek

Tiffany Haddishová oslavila bat micva

4. 12. 2019, rjw |  Kultura

LOS ANGELES – Herečka Tiffany Haddishová oslavila u příležitosti 40. narozenin bat micva. Obřad vedla známá reformní rabínka Susan Silvermanová, sestra hereček Sarah a Laury Silvermanových. Oslava upozornila na dva fenomény současného judaismu: Zaprvé, že někteří lidé slaví bar a bat micva v dospělosti a zadruhé, že vzdor zažitým stereotypům, ne všichni Židé jsou běloši (a to nejen v USA a Izraeli).

celý článek

Dobrá zpráva pro čtenáře jidiš: program Jochre

29. 11. 2019, rjw |  Věda a technika

AMHERST – Badatelé v oblasti jidiš literatury mluví o průlomu ve svém oboru: Veškerý obsah digitalizované knihovny Centra jidiš knihy (Yiddish Book Center ; YBC), která byla zatím přístupná jen v PDF, je nyní k dispozici k plnému vyhledávání. – To znamená, že v celé zásobě knih můžete najít každé slovo! Umožňuje to program Jochre (zkr. Java Optical Character Recognition), jehož otcem je Assaf Urieli (píšící též pod pseudonymem Moyshele Rosencrantz). Lingvista a programátor, který pracuje mimo jiné pro francouzský vesmírný program CNS na něm pracoval od roku 2009. Když objevil knihovnu YBC, rozhodl se ji zpřístupnit plnému vyhledávání a v prvotním optimismu doufal, že se mu to podaří za několik měsíců. S jidiš tisky to nebylo tak jednoduché, takže zpřístupnění 97% mu trvalo „celé“ dva roky. – A dalších několik let trvala práce na zbylých třech procentech.

celý článek

Netflix zveřejnil pětidílný dokument o soudním procesu s „Ivanem Hrozným“, sadistickým dozorcem z Treblinky

5. 11. 2019, -jg- |  Kultura

PRAHA – V pondělí 4. listopadu měl na Netflixu premiéru pětidílný dokumentární seriál o soudním procesu s Johnem Ivanem Demjanjukem. Dělníka v továrně Ford z amerického Ohia, jenž byl v Izraeli během 80. let coby „Ivan Hrozný“ z Treblinky odsouzen k trestu smrti oběšením, izraelský Nejvyšší soud v 1993 zprostil obvinění, jelikož podle něj existovaly pochybnosti o pravé identitě amerického důchodce ukrajinského původu. Roku 2011 však byl odsouzen soudem v Německu, který podobné pochybnosti, jako izraelský soud, neměl. Dokument v angličtině s názvem „The Devil Next Door“ hovoří nejen o historii táborů pro vyhlazování Židů a nacistických pomocnících, kteří udržovali mašinerii v chodu, ale i o izraelském právním systému nebo o pravidlech imigrace do USA v poválečné době.

celý článek

Robert Guttmann, pražský poutník. Židovské muzeum v Praze připravilo výstavu naivního malíře

29. 10. 2019, -tz- |  Z domova

PRAHA – Židovské muzeum v Praze připravilo pro příznivce výtvarného umění výstavu ROBERT GUTTMANNPRAŽSKÝ POUTNÍK, již lze v muzejní Galerii Roberta Guttmanna navštívit od 7. listopadu. Robert Guttmann sám sebe označoval za „stoupence moderny, ale s nuancí k realismu, ano akurátnosti.” V umění odmítal požadavek reprodukce a hájil své právo na vlastní tvůrčí projev. Stejně přirozeně hájil i právo na vlastní názor a způsob života: „Byl jsem vždycky samorost a nechtěl jsem uznávat autority a nechat se někým ovlivňovat, byl jsem odjakživa stále na celé čáře opozičník…“ Nepochybně byl inteligentní a v mnoha směrech talentovaný, současně trpěl od dětství pro svůj neobvyklý zjev a nesnadno srozumitelný projev ve škole nepochopením a posměchem, často s antisemitským podtextem. Od mládí dával přednost toulkám přírodou v okolí rodné Sušice, s láskou ke květinám a zvířatům.

celý článek

Vrchní zemský rabín Sidon se stal laureátem Státní ceny za literaturu

21. 10. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – Státní cena za literaturu byla letos ministerstvem kultury udělena vrchnímu zemskému rabínu Karolu Efraimu Sidonovi. Rabín, dramatik a spisovatel ji podle poroty získal především za svá starší díla Sen o mně (1970) a Sen o mém otci (1968), stejně tak jako za scénáristickou spolupráci s Jurajem Jakubiskem. Na Nové scéně národního divadla, kde byly ceny v neděli 20. října předávány, ocenil minstr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) ještě šest dalších umělců. Státní cenu za překlad získala Anna Kareninová, překladatelka z francouzštiny a italštiny, za invenční pojetí současné režie byl oceněn divadelní režisér Jan Nebeský. Za celoživotní výtvarné dílo se stal laureátem Jan Cigler, cenu za architekturu získal Ivan Kroupa, za filmy režisér Jiří Menzel. In memoriam cena putovala ke kameramanu Janu Kučerovi, který se podílel na filmech Démanty noci, Noc na Karlštejně nebo Adéla ještě nevečeřela.

celý článek

Izraelská herečka Gal Gadotová jako polská zachránkyně židovských dětí. Vzniká film o Ireně Sendlerové

19. 10. 2019, -jg- |  Kultura

JERUZALÉM – Irenu Sendlerovou, polskou hrdinku, která zachránila před nacisty 2500 židovských dětí a byla oceněna titulem Spravedlivý mezi národy, si ve svém příštím filmu zahraje izraelská herečka Gal Gadotová. Film bude v produkci samotné herečky a jejího manžela Jarona Varsano. Před nedávnem spolu manželský pár založil produkční společnost Pilot Wawe. Gadotová, která naposledy vzbudila pozornost v roli Wonder Woman, se na svém Instagramu svěřila, že se svým mužem pracují na snímku už nějaký čas. Dále si tato talentovaná herečka zahraje roli rakouské židovské vynálezkyně a herečky Hedy Lamarrové, která svou kariéru začala roku 1933 v Československu kontroverzním snímkem Extáze. Gadotová bude hrát také v akčním thrilleru Red Notice, který v druhé polovině roku 2020 bude ke zhlédnutí na Netflixu.

celý článek
Zobrazit starší zprávy