Dnes je 20. 7. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Kultura

Osudy Židů z Íránu předkládá fotografická výstava v pražské Jeruzalémské synagoze

13. 7. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – Unikátní výstavu je možné zhlédnout v pražské Jeruzalémské synagoze. Její tvůrce, íránský fotograf Hassan Sarbakshian (ročník 1968), jenž v současnosti žije v Praze, pracoval na projektu více jak deset let. Představil přitom každodenní život íránské židovské komunity na různých místech Íránu, ale také život Izraelců íránského původu a jejich vztah k „vlasti“. V době kolem roku 2006, kdy se tehdejší íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád rozhodl popírat holocaust, Sarbakshian, který tehdy pracoval v Íránu jako fotograf pro agenturu Associated Press, se rozhodl společně se svou ženou fotit život íránských Židů. Za dva roky měli spoustu fotek, které ale nemohli nikde ukázat. „Během výslechů se mne ptali, proč jsem se rozhodl dokumentovat život židovských obyvatel, a ne šíitských muslimů. Mojí odpovědí bylo, že všechna íránská média informují o šíitských muslimech a toto je minorita, která nemá žádnou platformu,“ sdělil pro RFE oceňovaný fotograf.

celý článek

Festival pro židovskou čtvrť Boskovice vstupuje do sedmadvacátého ročníku

30. 6. 2019, -tz- |  Z domova

BOSKOVICE – Již za týden zahajuje Festival pro židovskou čtvrť Boskovice svůj sedmadvacátý ročník plný hudby, divadelních vystoupení, cinefilních zážitků, rukodělných a pohybových dílen, diskuzí, čtení a uměleckých výstav. Festival si klade za cíl upozornit na pohnutou historii města Boskovice a s ním spjatého židovského osídlení. Návštěvníci by neměli vynechat úvodní koncert francouzského dámského kvarteta Les Bubbey Mayse, pracující lehce a s vtipem s klezmerovým dědictvím, inspiraci v jidiš a hebrejské hudbě čerpají také domácí vystupující Augenblick, Šoulet nebo Bizzare band. Každým rokem představuje festival nové programové body, z těch letošních lze vyzdvihnout divadelní site specific performance skupiny 20 000 Židů pod mořem oživující zákoutí židovské čtvrti.

celý článek

Dílo Fritze Lederera, židovského malíře z Kynšperka, bude představeno v Terezíně

17. 6. 2019, -jg- |  Z domova

TEREZÍN – Památník Terezín pořádá k 70. výročí autorova úmrtí výstavu grafik a kreseb Fritze Lederera (1878-1949) s názvem „Fritz Lederer. Život a smrt v terezínském ghettu“. Výtvarník, který tvořil v severních Čechách, byl do Terezína deportován až v srpnu 1944 a dožil se zde osvobození. Přípravné kresby ke grafikám vznikly pravděpodobně přímo v ghettu, kde Lederer zůstal až do srpna 1945 a jako dobrovolník pomáhal při jeho likvidaci. Poté se vrátil do rodného Kynšperka nad Ohří, kde podle kreseb v následujících dvou letech vytvořil cyklus 24 leptů. Zaměřil se v něm hlavně na situace a události, které v Terezíně sám zažil (např. likvidace uren s popelem zemřelých vězňů, tyfová epidemie). Úvodní slovo k výstavě a k Fritzi Ledererovi přednese kurátor výstavy a správce depozitáře sbírkového oddělení Památníku Terezín Tomáš Raichl.

celý článek

Festival pro židovskou čtvrť Boskovice startuje za měsíc. Představí hudbu, film i divadlo

6. 6. 2019, -tz, jg- |  Kultura

PRAHA – Americký raper Ceschi, písničkářka Katarzia, mezi folkem, elektronikou, alternativou i rockem rozkročené kladenské Zrní, taneční démon Ventolin, slovenská stoupající hvězda Sisa Fehér s projektem Bardo nebo Kalle ve speciální rozšířené sestavě – i ty nově přidává do letošního programu multižánrový Festival pro židovskou čtvrť Boskovice. Od 4. do 7. července láká návštěvníky nejen na bohatý hudební, divadelní a filmový line-up, ale také na čtení, besedy, výstavy, dílny pro děti i dospělé, komentované prohlídky židovské čtvrti nebo cyklovýlet. Festival pro židovskou čtvrť Boskovice pořádá Unijazz ve spolupráci s městem Boskovice a rodinou Mensdorff-Pouilly. Finančně akci podpořilo ministerstvo kultury, obec Boskovice, Česko-německý fond budoucnosti, MP Holding, Nadačního fond obětem holocaustu, Nadace český hudební fond, Nadace život umělce, GI, LegalPartners, Gatema, Autocont a Federace Židovských obcí v ČR.

celý článek

Národní divadlo uvede inscenaci věnovanou židovské malířce Charlotte Salomon

27. 5. 2019, -tz, jg- |  Kultura

PRAHA – Na začátku července zavítá do Prahy kanadské divadlo Theaturtle, které zde uvede novou inscenaci Charlotte: Tříbarevná hra se zpěvy (Charlotte: A Tri-Coloured Play with Music). Na Nové scéně Národního divadla představí fascinující příběh mladé talentované židovské malířky Charlotte Salomon, která stejně jako nespočet dalších nepřežila koncentrační tábor v Osvětimi. Budoucím generacím však zanechala strhující dílo, jež vytvořila ve francouzském exilu – dramatizovanou autobiografii v téměř osmi stech obrazech s názvem Leben oder Theater? (Život, nebo divadlo?). Dílo i silný příběh mladé umělkyně se staly inspirací mezinárodního tvůrčího týmu: českého skladatele Aleše Březiny, britské scénografky a režisérky Pamely Howard a kanadského libretisty a herce Alona Nashmana. Vznikl tak komorní operní muzikál pro sedm zpěváků a čtyři instrumentalisty, v němž je ve vzácné harmonii zachována rovnováha slova, obrazu a hudby.

celý článek

V Amsterdamu řádí Max de Matze: Z maskota dětského židovského muzea je superstar

15. 4. 2019, -rjw- |  Svět

AMSTERDAM – Je to žabák s obrovskýma rukama. Je strakatý jako maces. A navíc umí boxovat. Je to Max de Matze, jedna z nejoblíbenějších dětských postaviček v Nizozemí. Příští rok mu bude 20 let a je čím dál populárnější. Max de Matze (česky asi „Max Macesák“, anglicky „Max the Matzah“ nebo „Max the Matzo“) vznikl počátkem tisíciletí jako maskot jediného Dětského židovského muzea sídlícího v Amsterdamu. Jeho „rodiči“ jsou izraelští umělci Ram Katzir a Petra Katzensteinová. Když před lety postavičku vytvořili, netušili, že by mohla dosáhnout takové popularity. Muzeum je vytvořené tak, aby připomínalo židovskou domácnost a přibližovalo dětem židovský život, jako kdyby přišly na návštěvu ke kamarádům: V domě imaginární židovské rodiny Hollanderových je kuchyně, obývací pokoj, nebo ložnice s polštářky, kde se promítá video.

celý článek

Nová scéna Národního divadla uvede kanadskou inscenaci věnovanou židovské malířce Charlotte Salomon

25. 2. 2019, -tz, jg- |  Kultura

PRAHA – Na pouhé dva večery na začátku července zavítá do Prahy kanadské divadlo Theaturtle, které zde uvede novou inscenaci Charlotte: Tříbarevná hra se zpěvy. Na Nové scéně Národního divadla představí příběh mladé talentované židovské malířky Charlotte Salomon, která stejně jako nespočet dalších nepřežila koncentrační tábor v Osvětimi. Budoucím generacím však zanechala strhující dílo, jež vytvořila ve francouzském exilu – dramatizovanou autobiografii v téměř osmi stech obrazech s názvem Leben oder Theater? (Život, nebo divadlo?). Dílo i silný příběh mladé umělkyně se staly inspirací mezinárodního tvůrčího týmu: českého skladatele Aleše Březiny, britské scénografky a režisérky Pamely Howard a kanadského libretisty a herce Alona Nashmana. Vznikl tak komorní operní muzikál pro sedm zpěváků a čtyři instrumentalisty, v němž je ve vzácné harmonii zachována rovnováha slova, obrazu a hudby.

celý článek

Kresby odjinud. Nová sólo výstava Jaroslava Róny v pražském židovském muzeu

24. 2. 2019, -tz- |  Kultura

PRAHA –Židovské muzeum v Praze připravilo pro příznivce výtvarného umění samostatnou výstavu Jaroslava Róny „Kresby odjinud…“. Malíř, sochař a ilustrátor Jaroslav Róna (*1957), spoluzakladatel nejvýznamnějšího uměleckého sdružení generace osmdesátých let, skupiny Tvrdohlavých (a autor pomníku Franze Kafky v Praze), na výstavě uvede soubor kreseb z let 2012–18, který nám nabízí možnost proniknout hlouběji do vnitřního světa tohoto umělce. Ve srovnání s Rónovými staršími pracemi se jeho kresby z posledního období méně věnují kosmologii a obecným tématům, zato jsou výpravnější, přibylo v nich historických motivů a občas i humoru. „Kresby odjinud“ vznikají většinou na cestách, kde umělec nemůže malovat a kresby se tudíž stávají jediným prostředkem pro zachycení jeho představ a prožitků. Róna své kresby téměř vždy signuje, datuje a často také označuje místem vzniku, takže zčásti tvoří jakýsi cestovní deník.

celý článek

Etgar Keret získal nejprestižnější izraelskou literární cenu. Ta zajistí překlad jeho knihy do arabštiny a dalšího jazyka

24. 1. 2019, -jg- |  Kultura

TEL AVIV – Izraelský spisovatel Etgar Keret (51) je laureátem prestižního ocenění za literaturu v hebrejském jazyce, Sapirovy ceny. Za rok 2018 ji obdržel za svou sbírku 24 povídek „Závada na okraji galaxie“ a podle prohlášení Ben Gurionovy univerzity, kde spisovatel přednáší, byl oceněním „velmi překvapen“. „Je to ta nejšťastnější věc na světě, ale stejně jak láska nebo dárky, není to něco, o co se dá přičinit. Takové věci se prostě dějí,“ sdělil Keret, jehož knihy byly přeloženy do mnoha světových jazyků a čtyři jeho tituly najdeme i v češtině a slovenštině. Sapirova cena, prvně udělena roku 2000 jako izraelská obdoba britské Man Booker Prize, je pojmenována po někdejším izraelském ministru financí Pinchasu Sapirovi. Finance na ní jdou z izraelské státní loterie. Cena zahrnuje hotovost ve výši 150 tisíc šekelů a také podporu pro překlad vítězovy knihy do arabštiny a dalšího jazyka dle vlastní volby.

celý článek

Kauza McJesus: Autor požádal o odstranění svého díla z muzea. Je členem hnutí BDS a bojkotuje Izrael

14. 1. 2019, -rjw- |  Kultura

HAIFA – Spor o (ne)vhodnost sochy McJesus na výstavě „Sacred Goods“ (Posvátné zboží) v Haifském muzeu umění nabývá nových rozměrů. Po střetech z minulého týdne, kdy proti soše demonstrovalo několik set arabských křesťanů se zdálo, že kauza skončí „kompromisním“ vyvěšením upozornění u vchodu, že některé artefakty mohou působit urážlivě. Novinkou je, že o stažení díla požádal sám autor. Své rozhodnutí odůvodnil podporou hnutí BDS, bojkotujícího izraelské zboží a instituce. Pokud dojde ke stažení díla „McJesus“ z výstavy, Ježíš napodobující panáčka Kena a další provokativní kusy zůstanou na místě. Tvůrce sochy „McJesus“ – plastiky ukřižovaného maskota firmy McDonalds – je čtyřicetiletý Jani Leinonen z Finska. V neděli sdělil izraelskému rádiu Keshet, že o vystavení svého díla v Haifě se dověděl o den dříve ze spousty mailových zpráv, které mu najednou přišly.

celý článek
Zobrazit starší zprávy