Dnes je 20. 11. 2017
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Kultura

Festival Pražské jaro oslaví 100 let republiky. Vzpomene i na 70. výročí státu Izrael a skladatele Leonarda Bernsteina

20. 11. 2017, -jg- |  Z domova

PRAHA – Hlavním tématem 73. ročníku festivalu vážné hudby Pražské jaro bude sté výročí vzniku Československa. Vzpomenuto bude však i na sto let od narození Leonarda Bernsteina, amerického skladatele židovského původu, jež stál u začátků izraelské filharmonie, tehdy ještě pod názvem Palestinský symfonický orchestr. Zajímavostí je, že Bernstein měl svůj dirigentský debut v Evropě právě s Českou filharmonií na prvním ročníku Pražského jara roku 1946. Na jeho počest zazní Symfonie č. 3 „Kadiš“, kterou zahraje Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Leonarda Slatkina. V rámci téhož koncertu bude uvedena i sugestivní skladba Arnolda Schönberga „Ten, který přežil Varšavu“. Tento koncert, který se bude konat v pondělí 14. května v Obecním domě, je věnován 70. výročí založení státu Izrael. Dále z Bernsteinova díla uvede Česká filharmonie symfonickou suitu „On the Waterfront” a výběr z jeho muzikálové tvorby.

celý článek

Nick Cave koncertuje v Izraeli. Na protest proti kulturnímu bojkotu

19. 11. 2017, -mk- |  Kultura

TEL AVIV – „Bylo pro mě důležité vystoupit proti tomuto umlčování umělců,“ prohlásil Nick Cave, když na tiskové konferenci vysvětloval, jak se nakonec do seznamu měst jeho nejnovějšího koncertního turné dostal i Tel Aviv, kde vystoupí dva večery za sebou, v neděli 19. listopadu a v pondělí. Známý australský písničkář, který s velkým úspěchem koncertoval na letošní šňůře i v Praze, už v Izraeli vystoupil dvakrát, naposledy tu však byl před dvaceti lety. Když mu bylo nabídnuto, aby podepsal petici „Umělci za Palestinu“, uvědomil si, že na žádném podobném seznamu signatářů figurovat nechce. Naopak si položil otázku, co může proti podobné kampani udělat, a rozhodl se zařadit dva koncerty právě v Izraeli. Jasně se tak postavil proti stále početnější řadě umělců, kteří v Izraeli koncertovat odmítají – bývalý frontman Pink Floyd Roger Waters, kapela U2, zpěvák Elvis Costello nebo zpěvačka Björk – a naopak po bok těch, kteří se odmítli s hnutím BDS spojovat, jako jsou v hudební sféře Jon Bon Jovi, Lady Gaga, Justin Timberlake či kapely Aerosmith a Kiss.

celý článek

Nová divadelní hra o Anne Frankové z pera holandského autora se obejde bez zmínky o Židech i nacistech

5. 11. 2017, -jg- |  Kultura

AMSTERDAM – O pozdvižení v židovské komunitě v Nizozemsku se postarala nová divadelní hra na motivy deníku Anne Frankové. Hra je jakoby zasazena do moderní doby a není v ní ani zmínka o nacistech, ani o tom, kdo byla Anne Franková a její rodina a proč a před čím se museli skrývat. Zato v ní ale najdeme smyšlenou zápletku, kdy Fritz Pfeffer sexuálně napadl Margot Frankovou, Anninu sestru. Pfeffer byl přitom reálnou postavou, židovským studentem stomatologie, který se během doby holocaustu v nacisty okupovaném Nizozemsku s rodinnou Frankových schovával a během ní také zahynul. Divadelní hra tvůrců Johana Doesburga a a Iljy Pfeijffera bude mít premiéru v sobotu a nese název „Achter het Huis“, což v holandštině znamená „za domem“ a odkazuje na místo úkrytu tak, jak jej ve svém jazyce sama autorka Deníku Anne Frankové nazvala. Autor a režisér Pfeijffer, který je zároveň básníkem, má na svém kontě řadu kontroverzních prohlášení, včetně těch, které zahrnují Židy.

celý článek

Český architekt postavil v Jeruzalémě dřevěnou rozhlednu ve tvaru kaktusu

3. 11. 2017, -mk- |  Z domova

JERUZALÉM – Architekt Martin Rajniš zrealizoval v centru izraelského hlavního města stavbu dřevěné rozhledny, jeden z největších českých kulturních projektů v Izraeli od počátku devadesátých let, kdy byly obnoveny diplomatické vztahy mezi oběma zeměmi. Stavba se nachází v jeruzalémském Hansen Housu, v areálu centra pro mladé umění na místě někdejšího leprosária, a umožňuje výhled na velkou část nového Jeruzaléma. Slavnostní otevření nové stavby je naplánováno na 10. listopadu. Pod rozhlednou vznikne prostor pro další umělecké aktivity či workshopy. Technologicky nijak zvlášť náročnou stavbou, jejíž příprava však byla spojena s nemalými administrativními obtížemi, zajistil odcházející ředitel zdejšího Českého centra Lukáš Přibyl, který se tímto ambiciózním projektem loučí se svou funkcí – v prosinci ho nahradí zahraniční redaktor Českého rozhlasu Robert Mikoláš.

celý článek

Na záchraně synagogy v Písku se podílejí i místní středoškoláci

31. 10. 2017, -jg- |  Z domova

PÍSEK – Na záchraně synagogy v Písku, která od roku 1872 stojí v Soukenické ulici, pomáhají zdejší středoškolští studenti. Reportáž o tom přinesla Česká televize. I když písecká synagoga prošla roku 2005 rekonstrukcí, kterou inicioval Česko-německý fond budoucnosti, desítky let dlouhý čas, kdy byla roku 1953 rozdělena na dvě patra a sloužila jako sklad, se na ní podepsal. Zchátralá památka byla roku 1995 vrácena Židovské obci v Praze a její renovace bude vyžadovat ještě spoustu práce a financí. Studenti Střední lesnické školy v Písku pomáhají se zvelebováním národní kulturní památky ve svém volném čase a bez nároku na honorář. Už od září pomáhají s pracemi, u kterých netřeba odborného dohledu. Jejich dobrovolná brigáda by měla trvat do konce roku. Plán je plně zrekonstruovat synagogu, jejíž původní funkci svatostánku se už po válce už nepodařilo obnovit, tak, aby mohla sloužit jako veřejný kulturní prostor. V příštím roce by se do společného projektu záchrany písecké synagogy mohly připojit i další místní školy.

celý článek

Památník ticha na Bubenském nádraží v Praze, odkud odjížděly transporty Židů, už má svůj návrh

29. 10. 2017, -mk- |  Z domova

PRAHA – Na pražském bubenském nádraží, odkud nacisté vypravovali transporty českých Židů do Terezína, vznikne Památník ticha, který doplní již zde stojící sochu Brána nenávratna Aleše Veselého, již představují koleje s pražci směřujícími do nebe. Vítězem architektonického návrhu, podle něhož bude nádraží Praha-Bubny v příštích dvou letech přestavěno, je architektonické studio ARN v čele s architektem Jiřím Krejčíkem. Památník bude mít podobu betonové fasády, která podle tvůrců vyznačuje „kamenné znehybnění“, zpřítomňující „ticho strachu, netečnosti a lhostejnosti… Prostředky komunikace domu, kterými jsou otvory jako okna a dveře jsou zaslepené. Komunikace neprobíhá dovnitř ani ven.“ Zájemci si mohou prohlédnout vizualizace návrhu již nyní, a to na expozici Nová stanice Bubny v prostorách někdejších Elektrických podniků, kde je kromě základní myšlenky budoucího památníku představena i celá historie nádraží, odkud za protektorátu opustilo Prahu na padesát tisíc českých Židů.

celý článek

Židovka porazila Katar: UNESCO povede bývalá francouzská ministryně kultury Azoulayová

14. 10. 2017, -jg- |  Svět

PAŘÍŽ – Poté, co minulý týden oznámily odchod z organizace UNESCO Spojené státy a po nich eventuelně i Izrael, zvolila v pátek 13. října organizace do svého čela – po šestém kole hlasování – bývalou francouzskou ministryni kultury Audrey Azoulayovou. UNESCO tak povede Židovka s předky z Maroka, jejíž otec André Azoulay byl poradcem marockého krále Mohameda VI. Azoulayová po své volbě členským státům sdělila, že „v čase krize se musíme zapojit víc než kdy dříve a organizaci posílit a nikoliv ji opustit.“ Ačkoliv arabské státy mohutně stály o to, aby v čele UNESCO zasedl arabský kandidát, protikatarská koalice v čele s Saudskou Arábií nechtěla dopustit, aby to byl právě Hamad bin Abdulaziz al-Kawari z Kataru, jehož konzistentně silnou pozici během všech hlasovacích kol nyní arabské státy přičítají na vrub úplatkům. Proto v posledním kole daly před al-Kawarim přednost raději Azoulayové.

celý článek

Tváře obětí šoa připomenou večerní venkovní promítání fotografií na štít domu u Pinkasovy synagogy

12. 10. 2017, -tz, jg- |  Z domova

PRAHA – V den výročí prvního nacistického transportu židovských obyvatel z českých zemí spustí Židovské muzeum v Praze večerní projekci fotografií obětí holocaustu. Od 16. října mohou tak lidé procházející po setmění od Filozofické fakulty pražskou Širokou ulicí spatřit na štítu nad budovou mikve v areálu Pinkasovy synagogy fotografie českých a moravských obětí nacistické perzekuce. Večerní projekce je součástí právě probíhající modernizace stálé výstavy v Pinkasově synagoze, jež je památníkem tragických osudů více než 78 000 židovských spoluobčanů a jejich symbolickým náhrobním kamenem. Záměrem projekce je přiřadit tvář alespoň k některým ze jmen obětí z Čech a Moravy, která jsou napsána na zdech uvnitř Pinkasovy synagogy. První projekce fotografií obětí šoa začne v pondělí 16. října v 19 hod.

celý článek

Britský režisér Ken Loach nabádá k bojkotu Izraele, zatímco jeho filmy se léta hrají po celé zemi

17. 7. 2017, -jg- |  Kultura

LONDÝN – Příkrý kritik „izraelského apartheidu“ a neúnavný bojovník za jeho bojkot, legendární britský režisér Ken Loach, čelí v médiích obvinění, že ačkoliv ostatní umělce vyzývá ke kulturnímu bojkotu židovského státu, sám v něm na promítání svých filmů vydělává, a to již řadu let. Nejprve na to upozornil britský židovský list The Jewish Chronicle: Ve stejnou chvíli, kdy Loach obnovil svůj apel na hudební skupinu Radiohead, aby zrušila svůj zářijový koncert v Tel Avivu, jeho Zlatou palmou oceněný snímek Já, Daniel Blake, se promítal v řadě nejen telavivských kin. Vyjádření Rebeccy O’Brianové, Loachovy producentky, že distribuční firma Wild Bunch učinila prodej práv „nedopatřením“, bez vědomí režiséra Loache nebo jeho produkce, však vzala brzy za své, když Loachův dlouholetý izraelský distributor Guy Shani namítl, že Loache i jeho producentku zná už leta a že od něj bez jakýchkoliv připomínek inkasují platby za filmy „každý rok“, už od roku 1993. Zprávu o tom přinesl britský deník Guardian. Ken Loach vyzval ke kulturnímu bojkotu Izraele například během letošního filmového festivalu v Karlových Varech.

celý článek

V Avignonu měla premiéru hra o posledních hodinách střelce z Toulouse, který zabíjel před židovskou školou

14. 7. 2017, -jg- |  Kultura

PAŘÍŽ – Francouzští židovští lídři, ale také příbuzní obětí Mohammeda Meraha, islamisty, který před pěti lety zabil před židovskou školou v Toulouse rabína, jeho dva syny, dívku a tři francouzské policisty, protestují proti uvedení divadelní hry na prestižním divadelním festivalu v Avignonu. Hra „Miluji smrt tak, jako vy život (Moi, la mort je l’aime comme vous aimez la vie)“ z pera francouzsko-alžírského autora Mohameda Kecimiho, která měla na avignonském festivalu premiéru minulý týden, zachycuje poslední tři hodiny Merahova života. Ariel Goldmann, místopředseda CRIF, skupiny zaštiťující židovské obce ve Francii, nazval hru „ostudou a hanbou“. V prohlášení, které vydal spolu s dalšími prominentními členy komunity ve středu 13. července, hru označil „kánonem ospravedlňování, jenž je jen falešně prezentován s alibi uměleckého vyjádření.“ Autor hry Kecimi tvrdí, že jeho hra je „cokoliv, jen ne ospravedlňování nebo rehabilitace Meraha.“ Spíš jde podle něj o „tázání se po porozumění monstru, které stvořila společnost“ a „genezi katastrofy.“

celý článek
Zobrazit starší zprávy