Dnes je 22. 3. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Kultura

Izraelskou státní cenu za literaturu dostane David Grossman

13. 2. 2018, -mk- |  Kultura

JERUZALÉM – Cenu Izraele za literaturu, jedno z nejprestižnějších literárních ocenění pro hebrejsky píšící autory, dostane letos spisovatel David Grossman (nar. 1954). Autor, který publikuje od 70. let a jehož knihy jsou známé z řady českých překladů i tuzemským čtenářům, byl komisí vedenou profesorem Avnerem Holtzmanem označen jako „jeden z nejpronikavějších, nejjímavějších a nejvlivnějších hlasů v naší literatuře“. David Grossman je mimo jiné autorem postmoderního románu o holocaustu Viz: Láska (1986), románu Žena prchá před zprávou (2008) a nejnověji útlejší prózy Vejde kůň do baru (2014), která byla vloni v anglickém překladu oceněna prestižní Man Bookerovou cenou, jejíž se Grossman stal prvním izraelským nositelem. Kromě uvedených knih je Grossman českým čtenářům známý i souborem Pohádky pro Itamara a Rút (česky 2011) a románem pro mládež Mít s kým běžet (2000).

celý článek

Pařížský Louvre vystavil obrazy uloupené nacisty. Hledá jejich dědice

6. 2. 2018, -jg- |  Svět

PAŘÍŽ – Pařížské muzeum Louvre vytvořilo minulý měsíc dva pavilony, kde permanentně vystavilo 31 děl, jež patří mezi stovky těch, které byly během let 1940 a 1945 uloupeny nacisty. Doufá, že na základě těchto vystavených děl se k nim jejich právoplatní dědicové přihlásí. Od konce druhé světové války bylo navráceno kolem 45 tisíc uměleckých artefaktů, zatímco o 2 tisíce z nich se dodnes nikdo nepříhlásil. Pařížšký Louvre má 296 takových děl ve svých sbírkách. „Tato díla nám nepatří. Muzea často vypadal v minulosti jako predátoři, ale naším cílem je je vrátit,“ řekl v úterý 30. ledna Sebastien Allard pro AP. „Velké množství z těchto zabavených obrazů patří židovským rodinám, jež o něj byly připraveny během druhé světové války. Dědicové tak mohou tato díla uvidět, říct, že patří jim a oficiálně si požádat o navrácení,“ dodal. Díla, která Louvre nově vystavil, jsou od různých umělců a z různých období. Je mezi nimi i známá krajina od Theodora Rousseaua „La Source du Lizon“.

celý článek

Písničkář a básník Leonard Cohen získal posmrtně cenu Grammy, stejně jako herečka Carrie Fisherová

29. 1. 2018, -jg- |  Kultura

NEW YORK – Na 60. jubilejním ročníku předávání hudebních cen Grammy byl posmrtně oceněn Leonard Cohen. V kategorii nejlepší rockové vystoupení získal ocenění za titulní píseň ze svého posledního alba „You want it darker“, které vyšlo loni, 19 dní před Cohenovou smrtí. Skladba, která obsahuje hebrejský popěvěk „Hineni, hineni“ a také sborový zpěv ze synagogy Šaar ha-šomajim v Cohenově domovském Montrealu, je tak zároveň jeho nejžidovštější písní. Pro v listopadu 2016 zesnulého Cohena je tak Grammy udělená in memoriam vůbec prvním úspěchem v hlavních kategoriích cen americké akademie. Roku 2010 sice dostal cenu za celoživotní tvorbu, za skladbu nebo album však oceněn nebyl. Na nedělním předávání cen Grammy byla rovněž posmrtně oceněna herečka Carrie Fisherová, známá z Hvězdných válek, kde ztvárnila princeznu Leiu. Fisherové porota cenu udělila v kategorii mluveného slova za „Princezniny deníky“, audioknihu hereččiných vzpomínek, jež vyšla jen několik týdnů před hereččinou náhlou smrtí 27. prosince 2016.

celý článek

Libanon zakázal Spielbergův poslední film. Americký režisér se dostal na seznam bojkotu Izraele

24. 1. 2018, -jg- |  Blízký východ

BEJRÚT – Nový film amerického režiséra Stevena Spielberga, který začnou v únoru pod názvem „Akta Pentagon: Skrytá válka“ promítat i česká kina, je v Libanonu bojkotován. Libanonská kina dostala zákaz promítat snímek, jenž má v originále název „The Post“, kvůli Spielbergovým vazbám na Izrael. Libanonská cenzura se rozhodla film s Meryl Streepovou a Tomem Hanksem v hlavních rolích, který se zabývá sporem z roku 1971, kdy americký list Washington Post přetiskl uniklé vládní dokumenty o vojenských operacích ve Vietnamu, zakázat na základě seznamu „pro bojkot Izraele“. Na něj se americký režisér dostal poté, co v roce 1993 některé scény z oscarového snímku „Schindlerův seznam“ natočil v Jeruzalémě. Rozhodnutí, které bylo učiněno jen pár hodin před plánovanou premiérou nového filmu v Bejrútu, může být stále změněno rozhodnutím libanonského ministerstva pro vnitřní záležitosti, kterému bylo postoupeno. V neděli 21. ledna o tom informoval Hollywood Reporter.

celý článek

Gallimard se chystá vydat válečné Célinovy antisemitské pamflety. Francouzští Židé protestují

8. 1. 2018, -mk- |  Antisemitismus

PAŘÍŽ – Eseje významného francouzského spisovatele Louise-Ferdinanda Célina, který neblaze proslul svými antisemitskými názory, z let 1937 až 1941 se chystá letos na jaře vydat prestižní francouzské nakladatelství Gallimard. Jádrem tří ze šesti esejů jsou přitom skandální protižidovské výlevy stejně jako podpora a uznání hitlerovského režimu v Německu. Proti plánům nakladatelství, o nichž se neoficiálně hovořilo už vloni v listopadu, avšak zveřejněny byly až v nedávných dnech, se ozvala zastřešující organizace francouzských židovských obcí CRIF, stejně jako Serge Klarsfeld, hlavní a nejznámější „lovec nacistů“ ve Francii. Nakladatelství Gallimard se hájí tím, že edice bude doplněna historicko-kritickým aparátem, jenž zasadí autorovy výroky do příslušného kontextu, a v této podobě podpořil plánované vydání i současný francouzský premiér Edouard Philippe.

celý článek

Zemřel izraelský spisovatel Aharon Appelfeld, přeživší holocaust

8. 1. 2018, -mk- |  Kultura

PETACH TIKVA – Ve věku 85 let zemřel minulý týden 4. ledna významný izraelský spisovatel Aharon Appelfeld, který v dětství přežil šoa a tomuto tématu věnoval všechnu svou literární tvorbu. Čeští čtenáři se s ním mohli seznámit poprvé v novelách vydaných souborně pod názvem Sebeklam (2000), později také v knize pro děti O holčičce z jiného světa (2014) a v ceněném románu Květy temnoty (2014). Nositel řady literárních ocenění zahraničních i izraelských – Brennerovy ceny, Bialikovy ceny a v roce 1983 nejvyššího ocenění, Izraelské ceny za literaturu – byl vyzdvihován zejména za to, jak dokázal originálním způsobem zachytit pocit vykořeněnosti, ztráty a existenciální rozměr zkušenosti šoa. Ve svých románech, novelách a povídkách na rozdíl od jiných spisovatelů, kteří rovněž prošli holocaustem a stal se hlavním námětem jejich literární tvorby, nezpracovával Appelfeld nikdy své vlastní autobiografické zkušenosti a k tématu přistupoval spíše metaforicky a nepřímo. Psal v hebrejštině, kterou si osvojil až v době dospívání, jeho knihy se však odehrávají výhradně v Evropě doby předválečné a válečné.

celý článek

Vánoční židovské tradice aneb: Proč Bůh chtěl, aby Židé v Americe jedli o Vánocích čínské jídlo

24. 12. 2017, -jg- |  Kultura

NEW YORK – Příběh židovských imigrantů z východu Evropy do Ameriky není jen o bagelech a gefilte fiš. Dnes už je to celkem rozšířený fakt, o němž vypráví třeba i hlavní hrdina románu Portnoyův komplex od Philipa Rotha: Američtí Židé jedí o Vánocích čínské jídlo. Příběh tohoto vánočního židovského zvyku se podle kulinárního serveru The Nosher začíná, stejně jako většina amerických židovských příběhů, na Lower East Side na Manhattanu. Právě tam, v manhattanských čtvrtích, vedle sebe žily skupiny východoevropských židovských přistěhovalců a imigrantů z Číny, přičemž zde tvořily dvě největší nekřesťanské skupiny – a tedy neslavící Vánoce. A zatímco je pravda, že čínské restaurace byly jako jediné pro židovské hosty na Štědrý den otevřené, a je pravda, že orientální kuchyně dávala východoevropským Židům „pocit kosmopolitnosti a sofistikovanosti“, jak píše pro Tablet Marc Tracey, dnes, když máme židovský rok 5778 a čínský rok 4715, chodí američtí Židé do čínských restaurací o vánočních svátcích stále a zcela záměrně. Příběh lásky, který se začal před sto lety na Lower East Side, pokračuje. Je libo kachnu na pekingský způsob?

celý článek

Zemřela izraelská spisovatelka Nava Semelová. Známá je i českým čtenářům

2. 12. 2017, -jg- |  Kultura

TEL AVIV – Po těžké nemoci zemřela v sobotu 2. prosince v nemocnici Tel ha-šomer izraelská spisovatelka a dramatička Nava Semelová. Bylo jí 63 let. Semelová je autorkou 22 knih prózy a poezie pro dospělé i děti, některé z nich byly upraveny pro divadlo a operu v Izraeli i ve světě. Sama také psala a překládala původní divadelní hry. Semelová se narodila v telavivské Jafě rodičům, kteří přežili šoa. Svůj knižní debut vydala roku 1985 pod hebrejským názvem Kova zchuchit (Skleněný klobouk) a jednalo se o jednu z prvních knih vydaných v Izraeli, které se zabývaly tématem druhé generace šoa, tedy dětí těch, kdo přežili holocaust. Toto téma stálo i nadále v centru její tvorby. Čeští čtenáři se s Navou Semelovou mohli setkat díky dvěma přeloženým knihám. Sbírkou milostných příběhů pro dospívající Láska pro začátečníky (2006) a románem Učila jsem se létat (1998), jež vypráví o Židovi z Tuniska, který přežil holocaust a učí malé izraelské děvčátko hodinám přežití. Obě vyšly v nakladatelství Albatros.

celý článek

Festival Pražské jaro oslaví 100 let republiky. Vzpomene i na 70. výročí státu Izrael a skladatele Leonarda Bernsteina

20. 11. 2017, -jg- |  Z domova

PRAHA – Hlavním tématem 73. ročníku festivalu vážné hudby Pražské jaro bude sté výročí vzniku Československa. Vzpomenuto bude však i na sto let od narození Leonarda Bernsteina, amerického skladatele židovského původu, jež stál u začátků izraelské filharmonie, tehdy ještě pod názvem Palestinský symfonický orchestr. Zajímavostí je, že Bernstein měl svůj dirigentský debut v Evropě právě s Českou filharmonií na prvním ročníku Pražského jara roku 1946. Na jeho počest zazní Symfonie č. 3 „Kadiš“, kterou zahraje Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Leonarda Slatkina. V rámci téhož koncertu bude uvedena i sugestivní skladba Arnolda Schönberga „Ten, který přežil Varšavu“. Tento koncert, který se bude konat v pondělí 14. května v Obecním domě, je věnován 70. výročí založení státu Izrael. Dále z Bernsteinova díla uvede Česká filharmonie symfonickou suitu „On the Waterfront” a výběr z jeho muzikálové tvorby.

celý článek

Nick Cave koncertuje v Izraeli. Na protest proti kulturnímu bojkotu

19. 11. 2017, -mk- |  Kultura

TEL AVIV – „Bylo pro mě důležité vystoupit proti tomuto umlčování umělců,“ prohlásil Nick Cave, když na tiskové konferenci vysvětloval, jak se nakonec do seznamu měst jeho nejnovějšího koncertního turné dostal i Tel Aviv, kde vystoupí dva večery za sebou, v neděli 19. listopadu a v pondělí. Známý australský písničkář, který s velkým úspěchem koncertoval na letošní šňůře i v Praze, už v Izraeli vystoupil dvakrát, naposledy tu však byl před dvaceti lety. Když mu bylo nabídnuto, aby podepsal petici „Umělci za Palestinu“, uvědomil si, že na žádném podobném seznamu signatářů figurovat nechce. Naopak si položil otázku, co může proti podobné kampani udělat, a rozhodl se zařadit dva koncerty právě v Izraeli. Jasně se tak postavil proti stále početnější řadě umělců, kteří v Izraeli koncertovat odmítají – bývalý frontman Pink Floyd Roger Waters, kapela U2, zpěvák Elvis Costello nebo zpěvačka Björk – a naopak po bok těch, kteří se odmítli s hnutím BDS spojovat, jako jsou v hudební sféře Jon Bon Jovi, Lady Gaga, Justin Timberlake či kapely Aerosmith a Kiss.

celý článek
Zobrazit starší zprávy