Dnes je 22. 9. 2017
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Kultura

Britský režisér Ken Loach nabádá k bojkotu Izraele, zatímco jeho filmy se léta hrají po celé zemi

17. 7. 2017, -jg- |  Kultura

LONDÝN – Příkrý kritik „izraelského apartheidu“ a neúnavný bojovník za jeho bojkot, legendární britský režisér Ken Loach, čelí v médiích obvinění, že ačkoliv ostatní umělce vyzývá ke kulturnímu bojkotu židovského státu, sám v něm na promítání svých filmů vydělává, a to již řadu let. Nejprve na to upozornil britský židovský list The Jewish Chronicle: Ve stejnou chvíli, kdy Loach obnovil svůj apel na hudební skupinu Radiohead, aby zrušila svůj zářijový koncert v Tel Avivu, jeho Zlatou palmou oceněný snímek Já, Daniel Blake, se promítal v řadě nejen telavivských kin. Vyjádření Rebeccy O’Brianové, Loachovy producentky, že distribuční firma Wild Bunch učinila prodej práv „nedopatřením“, bez vědomí režiséra Loache nebo jeho produkce, však vzala brzy za své, když Loachův dlouholetý izraelský distributor Guy Shani namítl, že Loache i jeho producentku zná už leta a že od něj bez jakýchkoliv připomínek inkasují platby za filmy „každý rok“, už od roku 1993. Zprávu o tom přinesl britský deník Guardian. Ken Loach vyzval ke kulturnímu bojkotu Izraele například během letošního filmového festivalu v Karlových Varech.

celý článek

V Avignonu měla premiéru hra o posledních hodinách střelce z Toulouse, který zabíjel před židovskou školou

14. 7. 2017, -jg- |  Kultura

PAŘÍŽ – Francouzští židovští lídři, ale také příbuzní obětí Mohammeda Meraha, islamisty, který před pěti lety zabil před židovskou školou v Toulouse rabína, jeho dva syny, dívku a tři francouzské policisty, protestují proti uvedení divadelní hry na prestižním divadelním festivalu v Avignonu. Hra „Miluji smrt tak, jako vy život (Moi, la mort je l’aime comme vous aimez la vie)“ z pera francouzsko-alžírského autora Mohameda Kecimiho, která měla na avignonském festivalu premiéru minulý týden, zachycuje poslední tři hodiny Merahova života. Ariel Goldmann, místopředseda CRIF, skupiny zaštiťující židovské obce ve Francii, nazval hru „ostudou a hanbou“. V prohlášení, které vydal spolu s dalšími prominentními členy komunity ve středu 13. července, hru označil „kánonem ospravedlňování, jenž je jen falešně prezentován s alibi uměleckého vyjádření.“ Autor hry Kecimi tvrdí, že jeho hra je „cokoliv, jen ne ospravedlňování nebo rehabilitace Meraha.“ Spíš jde podle něj o „tázání se po porozumění monstru, které stvořila společnost“ a „genezi katastrofy.“

celý článek

Krakovská výstava „Tváří v tvář“ ukazuje Osvětim očima vězňů

13. 7. 2017, -mk- |  Kultura

KRAKOV – Výstava, která byla zahájena v krakovském domě Kamienica Szolayskich 7. července a návštěvníci si ji mohou prohlédnout až do 20. září, nese název „Tváří v tvář: umění v Osvětimi“. Mezi exponáty jsou kresby a umělecká díla, která zde vytvořili samotní vězni koncentračního tábora Osvětim-Březinka, a to jak potají, tak i oficiálně na žádost nacistických vůdců. Objevuje se tu tak například malovaný portrét romské vězenkyně od československé Židovky Diny Gottliebové, který si u ní objednal osvětimský „lékař“ Josef Mengele. Ta i díky tomuto úkolu nakonec přežila a zemřela v roce 2009 ve Spojených státech jako úspěšná výtvarnice Dina Babbitt. K nahlédnutí jsou zde i kresby neznámého autora z takzvaného „osvětimského skicáku“, kde jsou zachyceny každodenní výjevy z provozu vyhlazovacího tábora. Ten byl nalezen po válce ukrytý v lahvi v jednom z baráků v Březince a dnes je veřejnosti přístupný vůbec poprvé.

celý článek

Britský režisér Ken Loach se ve Varech vyslovil pro bojkot Izraele

8. 7. 2017, -mk- |  Izrael

KARLOVY VARY – Jedna z hlavních filmařských hvězd letošního mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, režisér sociálně laděných snímků Ken Loach, který přijel převzít Křišťálový glóbus za celoživotní přínos světové kinematografii, vyjádřil svou podporu hnutí za bojkot Izraele a připojil se k těm, co požadují zrušení plánovaného izraelského koncertu slavné rockové kapely Radiohead. „Podobně jako bojkot jihoafrických sportovců vyvinul tlak na tamní režim a přispěl ke zhroucení apartheidu, žádáme také my, aby lidé nepodporovali izraelské kulturní projekty. Zdůrazňuji, že nevoláme po bojkotu jednotlivých umělců,“ řekl ve Varech režisér a současně prohlásil, že to rozhodně neznamená bojkot všeho židovského. Hovořil také o situaci Palestinců na Západním břehu, kteří jsou podle něj utiskováni a „beztrestně zabíjeni“. Jeho dvorní scenárista Paul Laverty, který jej doprovázel a rovněž přijal ocenění z rukou pořadatelů festivalu, uvedl, že je o podporu požádali sami Palestinci, kteří se prý cítí „deprimovaní a bezmocní“ a podobná gesta jim pomohou. Kapela Radiohead nicméně už dříve odmítla černobílé vnímání propalestinských aktivistů a potvrdila, že v Tel Avivu příští týden vystoupí.

celý článek

Na Brodwayi měla premiéru hra Terezín. Napsal ji Tolkienův pravnuk

4. 7. 2017, -jg- |  Kultura

NEW YORK – Sedmadvacetiletý Nicholas Tolkien, pravnuk J.R.R. Tolkiena, autora Hobita a Pána prstenů, drží šabat a jí košer. Jeho matka Tracey je americká židovka a z otcovy strany podědil literární talent. Jeho divadelní hra s názvem Terezín měla v neděli 2. července premiéru v divadle Petera Sharpa na newyorské Broadway. Hra pojednává o osudu dvou dívek, Alexi a Violety, které se snaží přežít v koncentračním táboře v Československu. Když jednoho dne Violet zmizí, Alexi se snaží za každou cenu zmizelou kamarádku najít a neštítí se přitom ani uzavřít dohodu s nacistickým důstojníkem. Jako skvělá houslistka mu bude Alexi dávat lekce hraní výměnou za informace o Violet. Fenomén terezínské hudby, jako byla například opera Brundibár, anebo dětské kresby a deník Gondy Redlicha bylo to, co přimělo autora napsat hru o dětském vyrovnávání se s utrpením skrze umění a hudbu.

celý článek

Mezinárodní Man Bookerovu cenu získal izraelský prozaik David Grossman

20. 6. 2017, -red- |  Kultura

LONDÝN/JERUZALÉM – Světoznámý izraelský prozaik David Grossman, který je známý i českým čtenářům, získal letos prestižní britské ocenění, Man Bookerovu cenu v mezinárodní kategorii. Ta mu byla udělena za jeho poslední román „Vejde kůň do baru“, který se točí kolem jediného večera a hlavního hrdiny, který je komik a účinkuje na pódiu v žánru stand-up vystoupení. Mezi nominovanými byl letos také Grossmanův krajan, izraelský spisovatel Amos Oz. České překlady třiašedesátiletého Grossmana, žijícího klasika izraelské literatury, zahrnují jeho kritikou vysoce oceňovaný postmoderně vystavěný román „Viz: láska“, který se velmi neobvyklým způsobem vyrovnává s tematikou holocaustu a v Česku byl jedním z prvních vydaných titulů přeložených z hebrejštiny, novela určená pro dospívající mládež „Mít s kým běžet“ anebo jeho nedávný román „Žena utíká před zprávou“, považovaný za jeden z vrcholů Grossmanovy tvorby. Kniha „Vejde kůň do baru“ vyšla už ve čtrnácti jazycích, mimo jiné i ve slovenštině. Na své české vydání doposud čeká.

celý článek

Nádraží Praha-Bubny se v červnu promění v jedinečnou koncertní a divadení scénu, i galerii

5. 6. 2017, -tz- |  Z domova

PRAHA – Hudbou, hlasy, pamětí i jinakostí. Tím vším ožije koncem června nádraží v Praze-Bubnech, které se od 21. do 25. června promění v alternativní kulturní scénu. „Bubenský slunovrat“ nabídne publiku koncerty, divadlo, happening i vernisáž výtvarných děl. Vystoupí na nich „jiní“ umělci – osobití muzikanti, divadelníci a další špičkoví umělci, kteří nejsou součástí hlavního proudu. Přesto právě oni dotvářejí hlas, rozmanitost i dobrý tón společnosti, která chce zůstat demokratická a otevřená všem. V Bubnech tak vystoupí třeba věhlasný divadelní soubor Farma v jeskyni s představením Čekárna, famózní zpěvačka Ridina Ahmed, zpěvák a akordeonista Mário Bihári se skupinou Bachtale Apsa, kapela Allstar Refjúdží Band nebo zpěvačka Irena Budweiserová. Vstup na všechny akce bude zdarma, pouze na divadelní představení Čekárna je nutná registrace předem.

celý článek

Izraelská typografka vytvořila písmo, které přečte hebrejský i arabský čtenář

5. 6. 2017, -red- |  Izrael

TEL AVIV – Abychom přečetli text napsaný latinkou, stačí nám mít k dispozici horní polovinu liter, zjistil před více než stoletím francouzský oftalmolog Louis Émile Javal. Totéž platí o některých dalších písemných systémech, například i o arabštině. Kupodivu hebrejština funguje opačně, čtenáři stačí dolní polovina písmen, zjistila izraelská grafička Liron Laviová-Turkeničová (32), která na základě svého objevu vytvořila projekt nového písma, které mohou číst hebrejští i arabští mluvčí. Experimentálnímu písmu dala název „aravrit“, v kombinaci hebrejských slov „aravit“ (arabština) a „ivrit“ (hebrejština), a říká, že písmo je jejím pokusem o podpoření soužití Židů a Arabů v Izraeli i mimo něj. „Aravrit je projekt utopického charakteru. Představuje sadu hybridních písmen, v nichž se mísí hebrejština a arabština,“ vysvětluje Turkeničová na webových stránkách svého projektu a dodává: „V písmu Aravrit může každý číst ten jazyk, který si vybere, aniž by přitom ignoroval ten druhý, který je vždy přítomen.“

celý článek

V Praze bude koncertovat „hvězda chasidského reggae“, zpěvák Matisyahu

2. 6. 2017, -red- |  Z domova

PRAHA – Letos na podzim do České republiky po dvou letech zavítá zpěvák Matisyahu, newyorský hudebník, který originálním způsobem spojuje alternativní pop s židovskými tématy. Koncert, na kterém s kapelou představí svou nejnovější desku Undercurrent, se bude konat v pražském klubu Lucerna Music Bar 18. září. Osmatřicetiletý zpěvák, který se na hudební scéně objevil v roce 2004 a okamžitě upoutal chasidským zjevem, plnovousem a pejzy v kombinaci s  reggae hudbou, změnil později během své kariéry vizáž na civilnější, zůstává však praktikujícím Židem a vždy se hlásí ke své identitě. V minulosti se stal terčem hnutí BDS za ekonomický a kulturní bojkot Izraele proto, že odmítl zatahovat do své hudby politiku. V roce 2015 vystoupil v Jeruzalémě na koncertě, který se konal uprostřed vrcholící vlny teroristických útoků noži a střelnými zbraněmi. Později absolvoval menší turné po amerických univerzitních kampusech, střediscích protiizraelského aktivismu, po boku s palestinsko-židovským umělcem Nadimem Azzamem.

celý článek

Plzeňská synagoga připomene osud poslední manželky architekta Adolfa Loose

29. 5. 2017, -tz- |  Z domova

PLZEŇ – Dosud nepublikované snímky i samostatný pohled na životní osudy poslední manželky Adolfa Loose, otce moderní architektury, přináší výstava „Klára Becková-Loosová, svědkyně jedné epochy“, která bude instalována od 5. června do 31. srpna v prostorách Staré synagogy v Plzni. „Jde o literární výstavu, připravenou pod křídly plzeňského střediska západočeských spisovatelů (SZS), neboť Klára byla nejen ženou obklopenou literáty své doby, ale také literární autorkou cenného portrétu slavného architekta,“ přibližuje projekt předsedkyně SZS Markéta Čekanová. „Díky rodinám Beckových a Patersonových z USA vystavujeme i několik dosud nepublikovaných fotografií, na jedné z nich návštěvníci spatří Klářina a Loosova psíčka Beau–Beau,“ dodává autor výstavy David Růžička, jenž za základ výstavy použil Klářinu knihu Adolf Loos: Soukromý portrét. Klára Becková–Loosová se narodila v roce 1904 v Plzni v židovské rodině. Na počátku roku 1942 zemřela v koncentračním táboře v Rize.

celý článek
Zobrazit starší zprávy