Dnes je 22. 1. 2019
Zpravodajství
O projektu

Zvláštní koordinátor OSN: svět by neměl obnovovat Gazu dokud neskončí násilí

11. 6. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Zvláštní koordinátor OSN pro blízkovýchodní mírový proces Nikolaj Mladenov dnes prohlásil, že humanitární pomoc by do Gazy měla napříště směřovat až poté, co Hamás přestane s násilím vůči izraelským civilistům. Nikolaj Mladenov to řekl během proslovu na globálním fóru Amerického židovského výboru, které se letos koná v Jeruzalémě. „Velice úzce spolupracujeme [OSN] s Izraelci, Palestinci i Egypťany na zavedení souboru opatření, která by lidem v Gaze pomohla přežít a žít o trochu lépe.“ Zvláštní pozornost věnoval zlepšení ekonomiky pásma Gazy jako součásti dlouhodobé strategie mírového procesu: „Lidé potřebují nějakou alternativu k Hamásu a radikalizaci, i k neschopnosti těch, kdo by jim měli zajišťovat služby, ale zjevně to nedělají.“ Prioritami Gazy jsou podle něj přístup k vodě, elektřina a kanalizace.

Souhlasil s těmi členy izraelské vlády, kteří v minulých týdnech přišli s návrhem balíčku humanitárních opatření pro Gazu. Opakoval svůj nedávný výrok, že situace v Gaze je stále blíž „explozi“ a prioritou všech je vyhnout se další válce.

Americký židovský výbor je organizace hájící zájmy Židů v USA, působící od roku 1906. Místo konání bylo určeno jako oslava 70. výročí Státu Izrael. Na setkání promluví nejvýznamnější izraelští politici a přední představitelé některých států: Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos, vysoká představitelka EU pro zahraničí a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová, rakouský kancléř Sebastian Kurz, zvláštní zástupce EU pro blízkovýchodní mírový proces Fernando Gentilini nebo bulharský premiér Bojko Borisov.

„Horkých“ témat globálního fóra je několik: kromě napjaté situace v Izraeli jsou to vztahy izraelských a diasporních Židů, tzn. nový antisemitismus a stále aktuálnější otázky fungování komunit v 21. století.