Dnes je 28. 2. 2020
Zpravodajství
O projektu

Židé v Jeruzalémě oplakávali zkázu Chrámu, při nepokojích zatýkáni Izraelci i Palestinci

15. 8. 2016, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Tiša be-Av, postní den připomínající pád obou židovských Chrámů i další tragické události židovských národních dějin, přivedl v neděli (14.8.) několik tisíc zbožných Židů ke Zdi nářků v Jeruzalémě i na samotnou Chrámovou horu. Izraelská policie tu zatkla devět Izraelců za „narušování pořádku“; na toto nejposvátnější místo judaismu a třetí nejposvátnější místo islámu totiž smějí přicházet nemuslimští návštěvníci pouze za podmínky, že se tu nebudou modlit. Údajné narušování „statusu quo“ ze strany Izraele právě na Chrámové hoře vedlo v posledním roce k vystupňování palestinského teroru proti židovským vojákům i civilistům. Policie musela v Jeruzalémě zasahovat i proti bouřícím se mladým muslimům, přičemž jeden Palestinec byl zatčen a patnáct jich bylo při násilných střetech s policií zraněno.

Už v sobotu večer, kdy začíná přísný půst na paměť zničení prvního i druhého Chrámu v Jeruzalémě, přišlo na prostranství před Zdí nářků na dva tisíce věřících, kteří zde plakali nad tragédiemi židovského národa a četli z biblické knihy Pláč Jeremiášův. Další tisícovka návštěvníků sem zavítala během neděle.

Mezitím došlo na sousedící Chrámové hoře v blízkosti mešity Al-Aksá k násilným střetům policie a mladých Palestinců. Ti vrhali kamení na příslušníky bezpečnostních složek poté, co na Chrámovou horu přišly odhadem čtyři stovky židovských věřících, z nichž někteří porušili zákaz se zde modlit. Podle údaj Červeného půlměsíce bylo při potyčkách s policií zraněno 15 Palestinců. Zatčen byl jeden arabský výtržník a devět židovských aktivistů, kteří podle organizace Chonenu reprezentující krajně pravicové náboženské Židy jen pokojně recitovali modlitbu či si natrhli košili na znamení smutku nad pádem Chrámu. Policie poté židovské návštěvníky vykázala a přístup na Chrámovou horu uzavřela dříve, než měla původně v plánu.

Palestinské obvinění, že se Izrael snaží změnit status quo na Chrámové hoře, vedlo vloni v říjnu k erupci násilí, při němž zahynulo už 34 Izraelců a 4 cizí státní příslušníci. Za stejnou dobu zemřelo 220 Palestinců, většinou při pokusech provést teroristický útok nožem, autem či střelnou zbraní anebo při střetech s policií během násilných bouří. Izrael jakoukoli snahu změnit status quo na Chrámové hoře zcela popírá a nadále i přes odpor židovských náboženských aktivistů vymáhá dodržování zákazu nemuslimské modlitby na tomto nejposvátnějším místě judaismu.