Dnes je 28. 2. 2020
Zpravodajství
O projektu

Zemřel izraelský „král blues“ Peterson. Pozůstalí upozornili na těžkosti v Izraeli s pohřbem

2. 10. 2019, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Izraelský „král blues“ a fenomenální kytarista Ronnie Peterson zemřel nečekaně ve spánku v pondělí 30. září ve věku 62 let. V německém Norimberku narozený Peterson neměl žádné židovské předky, byl izraelským naturalizovaným občanem a v zemi pracoval a žil od roku 1987, kdy si jej všimla izraelská rocková legenda Šalom Chanoch. Od té doby s Chanochem spolupracoval na jeho představeních. Jak si však v úterý posteskla vdova po kytaristovi, Nily Petersonová, právě kvůli tomu, že její zesnulý muž byl „bez vyznání“, žádný z izraelských hřbitovů jej nebyl ochoten pohřbít. „Už od včerejška jsme strávili hodiny na telefonu, abychom našli místo, kde by bylo možné jej pohřbít, ale jelikož nebyl Žid, nepodařilo se nám najít vhodné místo, které by nestálo destíky tisíc šekelů,“ posteskla si na svém Facebooku. Řešení přišlo během úterního odpoledne po intervenci manželky telavivského starosty Jael Chuldaiové.

Ronnie Peterson bude nakonec pohřben na katolickém hřbitově v Jafě, přípravy na pohřeb jsou prý už v plném proudu. „Je to neuvěřitelné, že jsme se ocitli v takové situaci,“ vyjádřila se Nily Petersonová pro list Calcalist. „Copak na jeho náboženství tak záleží? Dal této zemi tak mnoho, byl sionistou celou svou duší. Namísto toho, abych se vzpamatovávala ze šoku z jeho smrti, všechen svůj čas věnuji telefonování a žádostem o pomoc,“ dodala.

Ronnie Peterson se narodil roku 1957 v Norimberku jako dítě německé matky a amerického vojáka. Kytaru vzal poprvé do ruky když mu byly tři, v jedenácti si už jako hudebník vydělával. Od svých sedmnácti let žil v New Yorku, kde se živil jako profesionální bluesový kytarista a umělec pro studiové nahrávky. Právě tam se poprvé setkal s Šalomem Chanochem, který jej přesvědčil, aby se zúčastnil jeho turné s názvem „Rak ben adam“ a od té doby jejich letitá spolupráce trvala. Během devadesátých let se pak stal izraelský Tel Aviv Petersonovým stálým domovem. Spolupracoval ještě s řadou izraelských popových i rockových hvězd, jako je např. zpěvačka Rita, Gidi Dov, Juval Banay, Rami Kleinstein nebo Ejal Golan.