Dnes je 19. 10. 2018
Zpravodajství
O projektu

Zemřel Hugo Marom. Izraelský letecký hrdina, „Wintonovo dítě” a brněnský rodák

7. 1. 2018, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – V izraelském Tel Avivu zemřel v neděli 7. ledna ráno Hugo Marom. Zprávu o tom přinesly Lidové noviny. Brněnský rodák, který se narodil roku 1928 do zlatnické rodiny Maiselů, byl spolu se svým mladším bratrem Rudym jedním z dětí, které se podařilo před nacisty zachránit tzv. kindertransporty, které organizoval Nicolas Winton do Anglie. Když udělal po válce aliju do Izraele, své příjmení si změnil. Hugo Marom byl jedním z izraelských pilotů, kteří prošli roku 1948 tajným leteckým vojenským výcvikem v Československu. Stál tak de facto u zrodu izraelského vojenského letectva. O této části jeho života vyšlo mnoho publikací v Česku i v Izraeli. Roku 2007 vznikl pro Českou televizi film „Křídla nad Sionem“, kde Marom a další izraelsko-českoslovenští váleční veteráni vystupují. Podle velvyslance ČR do Izraele Iva Schwarze Hugo Marom sice žil několik desítek let v Izraeli, ale srdcem byl stále Brňák a také to při četných příležitostech zmiňoval.

„Obdivoval jsem na něm jeho houževnatost a pracovitost, a to nejen v jeho projekční kanceláři, ale také doma při výrobě šperků,“ řekl Lidovkám Schwarz. V Izraeli totiž Hugo Marom po válce založil inženýrskou konzultantskou firmu a podílel se na celé řadě projektů letišť různě po světě. V protileteckém krytu svého domu si na podnět své dcery Evie Polligové zřídil šperkařskou dílnu, kde sám vyráběl šperky podle vlastních návrhů. Tyto však neprodával, nýbrž jimi obdarovával své návštěvy z Česka i Izraele.

Marom se totiž stal také neúnavným podporovatelem vztahů mezi Izraelem a Československem, a později Českou republikou. Před sedmi lety byl za tuto práci oceněn tehdejším českým ministrem zahraničních věcí Karlem Schwarzenbergem. Za celoživotní propagaci Československa a České republiky v zahraničí mu byla udělena cena Gratias agit.

Dalším jeho projektem bylo spolu s dalšímu zachráněnými „Wintonovými dětmi“ postavit svému zachránci, ale také rodičům, v Praze pomník. To se nakonec splnilo a dne 27. května 2017 byl památník odhalen v budově hlavního vlakového nádraží v Praze. Má podobu dobových vlakových dveří, v jejichž okně jsou zachyceny skleněné odlitky rukou loučících se dětí a rodičů. K nalezení je v průchodu z odjezdové haly k nástupištím, pod kupolí Fantovy kavárny.