Dnes je 18. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Zeman v Izraeli: Nevěřím dvojstátnímu řešení, nevidím nezávislý stát v Gaze

26. 11. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Český prezident Miloš Zeman sdělil na přivítací ceremonii, která se konala v pondělí 26. listopadu v Jeruzalémě, svému izraelskému protějšku Reuvenu Rivlinovi, že příliš nevěří dvojstátnímu uspořádání izraelsko-palestinského konfliktu, ale že se mu zamlouvá „provokativní“ idea jednoho státu pro dva národy. „Jsem zvědav, jaké budou vaše argumenty pro tento názor, protože po mnoho dekád zde je diskuze o dvou nezávislých státech. Ale upřímně, nevidím možnost vzniku nezávislého státu v Gaze, protože Hamás považuji za teroristickou organizaci,“ řekl izraelskému prezidentu Rivlinovi Zeman. Rivlin Zemanovi na jeho komentář o jednostátí pro Izraelce i Palestince odpověděl, ovšem tak, aniž by podpořil jakýkoliv model budoucího uspořádání. Zeman přiletěl se svou chotí Ivanou na třídenní návštěvu v neděli večer.

„Když mluvím o Izraeli, mám na mysli Izrael jako židovský a demokratický stát, přičemž nemůže být demokratickým státem bez toho, aby byl i státem židovským,“ sdělil Rivlin. Podotkl, že Židé i Arabové musí „tuto zemi sdílet“ a povinností jejich lídrů je najít řešení pro všechny, jak by mohli žít spolu. „Musíme najít způsob, abychom všichni porozuměli, že nejsme odsouzeni tu žít spolu – ale že žít tu spolu je naším osudem a že tu spolu můžeme mít báječnou budoucnost.“ Palestinci prý podle Rivlina musí porozumět, že Izrael je „židovskou domovinou“, zatímco Izraelci musí smířit s faktem, že Arabové tu žijí také.

Zeman na začátku své oficiální návštěvy v Izraeli ještě Rivlinovi naznačil, že jeho slova jsou zároveň i provokací a to zejména vůči českým novinářům. „Je to také provokace, pane prezidente. A už vidím lidi, zejména novináře, kteří budou protestovat. Ale s českými žurnalisty vedu permanentní bitvu a pevně doufám, že situace v Izraeli bude lepší,“ řekl Zeman.

Později během pondělka Miloš Zeman promluví k poslancům Knesetu, izraelského parlamentu a v úterý se zúčastní spolu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahu inaugurace Českého domu v jeruzalémské Cinematheque, který část českých politiků označuje jako „předstupeň“ přestěhování českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Navštíví také jeruzalémský památník a muzeum holocaustu Jad vašem.