Dnes je 4. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Zeman a Netanjahu slavnostně otevřeli kancelář Českého domu v Jeruzalémě

28. 11. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Český prezident Miloš Zeman s chotí a taktéž izraelský premiér Benjamin Netanjahu s manželkou slavnostně otevřeli v úterý 27. listopadu odpoledne Český dům v Jeruzalémě. Oba přitom navštívili výstavu s názvem „Masaryk a země Izrael“, zachycující návštěvu Izraele prvním československým prezidentem Tomášem Garrigue Masarykem v roce 1927. Český dům je společná kancelář státních agentur Czech Invest, Czech Tourism a Českých center, jenž se nachází v budově kina Cinematheque nedaleko jeruzalémského Starého města, kde sídlí i izraelský filmový archiv. Nemá žádný diplomatický status, avšak prezident Zeman při svém projevu vyjádřil víru, že jeho příští návštěva Izraele bude při příležitosti přesunu českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, který Izrael považuje za své hlavní město. Netanjahu řekl, že Izrael nemá na východní polokouli lepšího spojence, než je ČR.

V budově Cinematheque budou mít podle ČTK Česká centra k dispozici jednu kancelář a také terasu s výhledem na Staré město. Zdejší zázemí bude sloužit především k pořádání seminářů nebo setkávání s investory. Na designu Českého domu se podílel izraelský návrhář Buki Zuker a česká sklářská firma Lasvit dodala dvě vázy od designéra Arika Levyho.

Česká centra budou mít v domě jednu pracovní sílu na plný a jednu na poloviční úvazek. Agentury Czech Trade a Czech Invest budou mít dohromady jednoho zaměstnance na půl úvazku a Czech Tourism pracovníka najatého agenturou, který bude na místě působit dva až tři dny týdně.

K zahájení provozu Českého domu zde byly otevřeny informační výstavy. Na infopanelech a obrazovkách se návštěvníci mohou seznámit s životem T. G. Masaryka a jeho vztahem k sionismu a Židům, další výstava se pak zabývá československými Židy.

Češi a Izraelci budou nadále spolupracovat na poli ekologie. Obě země o ochraně životního prostředí podepsaly memorandum, které se má nyní povýšit na mezivládní dohodu. „Bude to docela průlomová dohoda v oblasti spolupráce, kde je Izrael absolutní lídr, to znamená v oblasti kolem vody, využívání vody, odpadních vod, revitalizace toků. Tam se máme hodně co učit,” řekl ČTK český ministr pro životní prostředí Richard Brabec. Čeští odborníci budou naopak Izraeli pomáhat v otázkách třídění a recyklace plastů.

Slavnostní otevírací ceremonie se dále účastnili další vysocí vládní představitelé, mezi nimi předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček, vedoucí kanceláře prezidenta Zemana Vratislav Mynář nebo mluvčí izraelského Knesetu Juli Edelstein.