Dnes je 22. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

Vysoký palestinský představitel věnoval finanční dar nemocnici v Haifě, aby pomohl „budování míru skrze medicínu“

23. 6. 2017, -mk- |  Izrael

RAMALLÁH/HAIFA – Dar o výši několika desítek tisíc šekelů, které budou využity pro hernu v dětském onkologickém oddělení nemocnice, věnoval Rambamově nemocnici v Haifě vysoce postavený člen palestinské autonomie, který si nepřál být jmenován. On sám byl v téže nemocnici hospitalizován a léčen s rakovinou a pohnulo jím, když viděl dětské oddělení plné izraelských, palestinských i syrských dětí, kterým tamní lékaři zachraňují životy. „Medicína je mostem mezi národy a já doufám, že i díky tomuto daru a dalším podobným nás čeká světlejší budoucnost,“ prohlásil palestinský představitel. Rambamova nemocnice je jedním ze špičkových pracovišť v Izraeli a podobně jako některé další izraelské nemocnice je známá jako vzor koexistence v praxi: na jejích chodbách můžete potkat vedle sebe ortodoxně oblečené Židy i zahalené muslimky. V roce 2015 tvořily polovinu pacientů zdejší dětské onkologie děti z Gazy a ze Západního břehu.

Poté, co v letošním roce zachránili zdejší lékaři vysokému palestinskému představiteli život, rozhodl se podle vlastních slov „věnovat finanční dar, který pomůže zachraňovat životy, bez ohledu na politiku“.

„Izraelská i palestinská společnosti trpí násilím a já toužím po situaci, kdy můžeme všichni společně přispět k míru a ke zdraví: léčit děti, zachraňovat životy, sdílet poznání a zaškolovat v Rambamově nemocnici palestinské lékaře, aby se zlepšil stav zdravotnictví a schopnost léčit lidi v oblastech pod palestinskou samosprávou, a také povzbudit ostatní, aby věnovali finanční prostředky a přispívali tak zlepšení zdravotnictví obou národů,“ řekl podle deníku Times of Israel palestinský představitel.