Dnes je 15. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Vyšetřování smrti gazanské zdravotnice: IDF hledá viníka, propalestinské kruhy obvniňují kolektiv

7. 6. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelská armáda vyšetřuje okolnosti kolem smrti palestinské zdravotnice Razan al-Najjarové (21). Mladá žena byla minulý pátek smrtelně zasažena, když na sobě měla bílý plášť. Během jejího pohřbu v rodném Khan Younis volali někteří účastníci po pomstě. Následoval průvod k hraničního plotu, odkud truchlící házeli na izraelské vojáky kamením. Ti reagovali střelbou, při níž bylo podle ministerstva zdravotnictví v Gaze zasaženo pět lidí. Generální štáb nařídil zvláštní přešetření případu. Vyšetřování nebylo zatím ukončeno. Proběhl výslech vojáků, kteří byli na místě přítomní, prošetřuje se množství a druh použité munice. Podle prozatímních výsledků šetření vojáci mířili na jiné demonstranty, ale nikoli na Nazar. Vzhledem k tomu, že vyšetřovatelé nemají k dispozici výsledky pitvy (a žádná pravděpodobně neproběhla), nabízí se i možnosti, že Razan byla zasažena šrapnelem. Ministerstvo zdravotnictví Gazy prohlásilo smrt Razan al-Najjarové za válečný zločin a tvrdí, že šlo o záměrnou střelbu na zdravotníky, zakázanou podle mezinárodního práva.

Během víkendu byla ze zastřelení Razan obviněna bývalá vojačka IDF Rebecca R. (24). Její fotografii, pocházející z doby základní služby postovala na facebooku spolu se zprávou o tragické události aktivistka Suhair Nafalová, žijící v Chicagu. Ta v půl deváté večer sdílela její fotografii s textem: „Americká sionistka z Bostonu s nulovými vazbami k okupované Palestině, která vstoupila do „izraelské“ armády (aby se podílela na etnických čistkách domorodého palestinského obyvatelstva).

Fotografii pocházející z roku 2014 převzala Suhair Nafalová z oficiálních stránek IDF. Nikde nezmínila, že Rebecca má nějaký podíl na letošních střetech v Gaze. Někdo z jejích 13 000 sledujících už toto spojení vytvořil a obvinění se začalo masově šířit. Skupina Freedom for Gaza označila dívku na fotografii za „tu, která popravila 21 letou palestinskou ošetřovatelku z Gazy“. – A od ní to bez ověření přebíraly další propalestinské skupiny. Během dalších dnů byla zpráva o Rebečině vině za smrt Razan přeložena do arabštiny, španělštiny, turečtiny, francouzštiny, malajštiny a indonézštiny.

Od obvinění k výhrůžkám smrtí

Bývalé vojačce, i její rodině a přátelům začaly přes sociální sítě chodit urážky a dokonce výhružky smrtí. Všichni v jejím okolí sice ví, že vojenskou službu ukončila před dvěma a půl lety a nikdy nesloužila jako sniperka – ale jak to vysvětlit uživatelům sociálních sítí?

Paní Nafalová později Rebečin snímek smazala, napsala, že nikdy netvrdila, že ošetřovatelku Razan zastřelila právě Rebecca, ale že Rebecca je přesto „teroristka“. Skupina Freedom for Gaza uvedla, že fotografie byla mylná, ale že „záleží skutečně na tom, jestli to byl tento ostřelovač nebo jiný? VŠICHNI zabíjejí nevinné palestinské muže, ženy a děti.“ – Nebyly zatím zaznamenány informace o tom, že by se hlavní protagonisté Rebecce za globální pomluvu omluvili.

Zdá se, že zatím na určení konkrétního viníka záleží více IDF než některým propalestinským skupinám. Oba pro to mají své důvody: IDF potřebuje ukázat, že nešlo o válečný zločin, jímž je záměrná střelba na lékaře a zdravotníky, ale o nezáměrný incident, k jakým při nepokojích prostě dochází. Propalestinské kruhy mají naopak zájem obvinit IDF jako celek, protože to lépe odpovídá jejich vidění situace.