Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Všichni psi jsou zlí a kdo je chová, bude zatracen, rozhodli rabíni izraelského města

13. 7. 2019, -jg- |  Izrael

ELAD – Víc jak tucet rabínů izraelského města Elad, které je nedaleko Tel Avivu, podepsalo usnesení, v němž sdělují, že všichni psi jsou zlí a varují obyvatele, že ten, kdo je chová, bude zatracen. Pod výnosem, který byl zveřejněn dne 14. června, jsou podepsáni všichni sefardští rabíni Eladu a také vrchní rabín obce Mordechai Malka. Elad má 46 tisíc obyvatel, většina města je charedi-ortodoxní. Založeno bylo roku 1998 a víc než polovina populace tu má pod 18 let věku. V usnesení je citován i vrchní rabín převážně sekulárního telavivského předměstí Chulónu, Avraham Josef: „Nevidím nic, co by jakkoliv povolovalo držení jakéhokoliv psa.“ Termín „zlý pes“ je v textu rabínského výnosu vysvětlen jako „každý pes, neboť pes štěká na kohokoliv, koho nezná, a protože štěká, je to zlý pes, i když nekouše“. Lidé, kteří mají ze zdravotních důvodů asistenční psy, by se podle usnesení měli dostavit k rabínskému soudu, aby o věci rozhodl.

„Poslední dobou jsme slýchávali a vídávali, že se v našem městě Elad rozmohl vážný fenomén, kdy mladí chlapci a děti se procházejí na veřejnosti se psy. To je přísně zakázáno. Jak vysvětluje Talmud a Rambam, kdokoliv, kdo chová psa je proklet a zejména v našem městě, kde se mnoho žen a dětí psů bojí,“ začíná rabínský výnos.

K chování psů se v roce 2002 vyjádřil jiný izraelský rabín, Uziel Elijahu, který v té době působil jako vrchní rabín severoizraelské obce Misgav. Ve svém rabínském výnosu napsal, že držení hlídacích psů je povoleno, stejně tak jako vodicích psů a těch, které lidi chovají „k rozvinutí lidských emocí“. Roku 2016 se Tel Aviv prohlásil za nejpřátelštější město k psům na světě. Telaviská radnice uvedla – i když zřejmě nepřesně – že metropole má nejvíce psů na hlavu na světě.