Dnes je 7. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

Vrchní rabín Lau připustil, že se k určení židovství užívají testy DNA. Ministr Deri nechce aliju pro nehalachické Židy

11. 3. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Vrchní izraelský rabín David Lau minulý týden vůbec poprvé připustil, že vrchní rabinát a pod něj spadající rabínské státní soudy v některých případech použily testy DNA jako pomocný prostředek k určení židovství. To vyvolalo nevoli u mainstreamových skupin sionistického religiozního proudu a moderní ortodoxie s tím, že halacha, židovské náboženské právo, neuznává testy DNA jako prostředek k určení židovství. Předseda strany Izrael náš dům Avigdor Lieberman Laua obvinil z institucionální diskriminace s tím, že lidé, kterým bylo doporučeno se testům podrobit, měli jen teoretickou možnost odmítnout, pokud si přáli být uznáni rabinátem za Židy a mít v Izraeli možnost sňatku. Lau promluvil poté, co ministr vnitra Arje Deri při předvolební kampani sdělil, že bude prosazovat testy DNA k určení židovství a že se taková věc již děje. Pak svá slova odvolal, ale jak se zdá, výpověď vrchního rabína si s Derim protiřečí. Deri se na předvolebním setkání i ostře vymezil proti Židům, kteří udělali aliju ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Nezisková organizace ITIM, jíž vede ortodoxní rabín Seth Farber a která napomáhá židovským Izraelcům při potýkání se s byrokracií ohledně náboženských úkonů v zemi, tvrdí, že nashromáždila 20 výpovědí jedinců, kteří se testům DNA podrobili v minulých měsících. Asi 400 tisíc obyvatel, kteří do Izraele imigrovali ze zemí bývalého Sovětského svazu, nejsou podle halachy Židy. Ale dalším 700 tisícům z nich je jejich židovský status rabinátem opakovaně ověřován, a to kdykoliv, když žádají o nějaký náboženský úkon u státních rabínských soudů.

Rabín Aron Leibowitz, který vede ortodoxní organizaci Chuppot, která provádí sňatky mimo vrchní izraelský rabinát, nazval testování DNA rasistickým. „Musíme si říct pravdu – vrchní rabinát se pokouší zastřít separaci a rasismus halachickými argumenty, které jsou neopodstatněné a nevyžádané. Vrchní rabíni jsou srdečně zváni k nám do Chuppot, aby se naučili, jak objasnit status v judaismu bez toho, aby ponižovali lidi,“ řekl listu Jerusalem Post.

Současný ministr vnitra Arje Deri z ultraortodoxní strany sefardských Židů Šas v úterý 5. března večer na předvolební akci v Ašdodu sdělil, že testy DNA se k určení židovství izraelskými rabínskými státními aparáty užívají, pak ale své tvrzení odvolal. Mimo jiné byl rovněž nařčen z rasismu a to kvůli svým úterním vyjádřením na adresu ruských Židů. „Naneštěstí, stovky tisíc Izraelců, kteří imigrovali do Izraele pod zákonem návratu nejsou z halachického hlediska Židé, ale jsou k mému velkému žalu zde,“ pronesl. „Dneska nemůžete projít po chodbách ministerstva pro absorpci imigrantů, aniž byste mluvili rusky. Toto ministerstvo již nebude sloužit imigrantům ze Sovětského svazu. Bude tu pro ty, kdo dělají aliju z Francie a domovem pro Židy z Etiopie,“ sdělil Deri, který sám jako dítě přišel s rodinou do Izraele z Maroka, v rámci své předvolební kampaně. Ještě dodal, že v dalším volebním období by si přál dostat křeslo ministra pro absorpci, aby udělal aliju pro žadatele, kteří nejsou halachičtí Židé, těžší.

Na to mu sdělil Avigdor Lieberman, předseda strany Izrael náš domov (Jisrael Bejtenu), jejíž voličskou základnu tvoří právě ruskojazyční Židé, a sám imigrant z Moldavska, že kdyby byl ministrem vnitra on, zasadil by se o zastavení „diskriminace a rasismu, který tlačí ultraortodoxní establishment proti imigrantům z bývalého Sovětského svazu.“