Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Volby v Izraeli 2019: Netanjahu i Gantz se na základě předběžných výsledků prohlásili za vítěze voleb

10. 4. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelci vyrazili v úterý 9. dubna k volebním urnám. Volilo se do 21. Knesetu, izraelského parlamentu. Když se večer ve 22 hodin volební místnosti uzavřely, první předběžné výsledky ukazovaly podle zpravodajského Kanálu 12, že nově ustavená modrobílá platforma Kachol-lavan v čele s Bennym Gantzem a Jairem Lapidem má 37 mandátů, Netanjahův Likud 33, aškenázská charedi strana Sjednocený judaismus Tóry 7 a Strana práce, arabská konzervativní Raam-Balad, arabská sekulární Chadaš-Taal a sefardská ultraortodoxní Šas získaly každá po 6. Progresivní levicový Meretz, Liebermanovova strana Izrael náš dům a nově vzniklá Sjednocená pravice (obsahující nábožensko-sionistický Židovský domov a krajně pravicové Tkuma a Otzma jehudit) získaly po 5. Na konci stran, které by se dostaly do Knessetu, skončila středopravicová Kulanu Mošeho Kahlona se 4 křesly. Hranice, kterou musí strana překonat, aby se dostala do parlamentu, je 3,25 % hlasů. Oficiální výsledky, kdy již bude především u malých stran jasné, kolik dostaly mandátů, však budou k dispozici až ve čtvrtek.

Podle hlavních izraelských komentátorů byly tyto volby v podstatě referendem o Benjaminu Netanjahuovi jako premiérovi. Podle předběžných výsledků by pravicová koalice ve stodvacetičlenném Knesetu čítala podle izraelského Kanálu 13 66 mandátů a levicová 54 křesel, kdežto stanice Kan to odhadovala na 64 křesel pro pravici a 56 pro levici. Kanál 12 zůstal u odhadu 60 na 60.

Skutečnost, že by se podle předběžných výsledků lépe formovala pravicová vládní koalice Netanjahuovi, vedla současného premiéra k tomu, že své vítězství deklaroval na Twitteru jen krátce po skončení voleb. „Pravicový blok vedený Likudem jasně vyhrál. Děkuji občanům Izraele za jejich důvěru. Dnes večer začnu formovat pravicovou vládu s našimi přirozenými partnery,“ napsal. Na svém selektivním pohledu na předběžné volební výsledky pak deklaroval vítězství i Benny Gantz. Otázkou často debatovanou v médiích byla možnost tzv. vlády národní jednoty, kdy by se spojily dvě nejsilnější strany Likdu a Kachol-lavan, jak to ještě před volbami navrhl prezident Rivlin.

Podle předběžných výsledků se do parlamentu nedostala Nová pravice, uskupení nově formované současnou ministryní spravedlnosti Ajelet Šakedovou a ministrem školství Naftalim Benetem (oba dříve Židovský domov). Potřebnou hranici nepřekročí zřejmě ani nacionalisticko kvazi-libertariánský Zehut (Identita) Mošeho Feiglina nebo centristická strana Gešer (Most) založená na konci roku 2018 Orly Levyovou, bývalou poslankyní za Liebermanův Izrael náš dům.

Den voleb je v Izraeli i dnem pracovního klidu. Existuje zde automatický registr, kdy všichni izraelští občané nad 18 let věku dostanou do svých poštovních schránek voličský průkaz, kterým se ve volební místnosti prokáží. Pokud se jím prokáží i na cestě k volbám v prostředcích veřejné dopravy, mají cestu zdarma. Volební místnosti jsou otevřeny od 7 do 22 hodin a volit může každý Izraelec, který se v den voleb v Izraeli fyzicky nachází. Průměrná volební účast je v Izraeli tradičně kolem 70 %. Letos bylo registrováno 6,3 milionu potencionálních voličů a otevřeno bylo necelých 11 tisíc volebních místností.