Dnes je 25. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Volby do Knesetu 2019: Pro koho hlasovala izraelská města? Vládní koalici bude sestavovat Bibi

10. 4. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – S více jak devadesáti procenty sečtených hlasů to ve středu 10. dubna vypadá, že Izrael bude mít pravicovou vládu, jíž bude sestavovat opět Benjamin Netanjahu. Pro něj by to bylo historicky páté funkční období na postu premiéra. I když modrobílá platforma Kachol-lavan Bennyho Gantze s Jairem Lapidem získala kolem 29 % hlasů, tedy nastejno s Likudem, ocitne se kvůli možnosti spojení se s ostatními stranami nejspíš v opozici. Společně se stranou Práce, Meretzem, Chadaš-Taal a arabskou konzervativní UAL-Balad by teoreticky měla v Knesetu 55 míst, zatímco Likud s ultraortodoxními stranami, Spojenou pravicí, Liebermanovou Izrael náš dům a pravicově-liberální Kulanu by dosáhl 65 mandátů. Ve středu ráno také Centrální volební rada nabídla Izraelcům na svém webu možnost podívat se, jak hlasovalo jejich město či obec. Přinášíme přehled těch nejzajímavějších z nich.

Jeruzalém
Vyhrál zde s 25 % Likud, za ním aškenázská ultraortodoxní strana Sjednocený judaismus Tóry (23 %) a sefardský Šas získal 14 %. Modrobílí dostali 12 % a Sjednocená pravice 7 %.

Tel Aviv
S 46 % zde nepřekvapivě zvítězila Modrobílá (Kachol-lavan), na druhém místě skončil Likud s 19 %. Za nimi byl s 9 % krajně levicový Meretz a klasicky levicová strana Práce skončila s 8,5 %.

Haifa
V „izraelském Brně“ zvítězila Modrobílá s 33 %, následoval Likud s 24 % a strana ruskojazyčných imigrantů Izrael náš domov se 7 %.

Beerševa
„Královna pouště“ osídlená židovským obyvatelstvem s kořeny v arabských zemích a Íránu je tradiční baštou Likudu. Ten zde vyhrál se 43 % hlasů, na druhém místě měli Modrobílí 18 %. Na třetím místě volilo 9,5 % občanů pro Liebermanův Izrael náš dům.

Eilat
V rudomořském letovisku, které slouží jako bezcelní zóna i přechod do Egypta i Jordánska, vyhrál s 43 % Likud, Modrobílí měli 26 %.

Nazaret
Největší izraelské arabské město volilo 53 % hlasů pro Chadaš-Taal, spojení dvou sekulárních stran, jež v sobě spojují arabský nacionalismus, antisionismus, zájmy arabské menšiny, komunismus, dvojstátní řešení a ne-sionismus a socialismus. Necelých 30 % dostala další, konzervativně zaměřená arabská kandidátka UAL-Balad. Sedm procent v Nazaretu hlasovalo pro Meretz a 4 % pro Modrobílé.

Daliat at-Karmel
Jedno z největších drúzských měst volilo v 55 % Modrobílé, 24 % hlasovalo pro Kulanu Mošeho Kahlona a 9 % volilo Meretz.

Rachat
Jediné izraelské město, jehož obyvatelé jsou jen beduíni, se nachází v negevské poušti kousek od Beerševy. Zde hlasovalo 48,5 % obyvatel pro UAL-Balad, seskupení konzervativních arabských stran, která například obhajuje zavedení v Izraeli nepovoleného mnohoženství. Dalších 40 % volilo Chadaš-Taal, spojení židovských komunistů a arabského obrozeneckého hnutí.

Umm al-Fahm
V jednom z největších arabských měst v Izraeli, které by někteří izraelští politikové při případném dvojstátním řešení rádi vyměnili s Palestinci za blok židovských osad Guš Ecion, volilo 80 % pro Chadaš-Taal a 12 % pro UAL-Balad. Třicet devět obyvatel volilo Likud.

Sderot a kibucy u Gazy
Obce, které jsou takřka pod neustálým ohrožením raket z Gazy, byly letos v hlasování rozdělené. Ve městě Sderot hlasovalo 43,5 % pro Likud, 10 % pro Liebermanův Izrael náš dům, 10 % pro Sjednocenou pravici a 9 % pro Modrobílé.
V mošavu Ejn Ha-besor měli 54 % Modrobílí a Likud 16 %. V kibucu Beeri dostala 45 % strana Práce, 37 % Modrobílí a 14 % Meretz. Ve Kfar Aza volilo 55 % Modrobílé, 21 % stranu Práce, 8 % Meretz a 5 % Likud.

Kirjat Arba
Židovská osada u Hebronu volila z největšího procenta (46 %) pro Sjednocenou pravici (Židovský domov, Tkuma, Ocma jehudit) a 33 % pro Likud. Zajímavé je, že v osídlení, které je považováno za baštu izraelské krajní pravice, volilo 14 lidí pro Meretz a 5 pro stranu Práce (Avoda).

Efrat a Guš Ecion
Ačkoliv se bývalý předseda strany Židovský domov a jeho stranická kolegyne Ajelet Šakedová nedostali do parlamentu, v osadě Efrat a vůbec v celém bloku Guš Ecion na Západním břehu bodovali. Už ovšem pod novým názvem Ha-jamin he-chadaš (Nová pravice). Pro ni v Efratu hlasovalo 34 %, pro Likud 24 % a pro Sjednocenou pravici 23 %. Mimoparlamentní Zehut Mošeho Feiglina měl 9 %. V Alon Švut dali lidé 34 % Nové pravici, 32 % Sjednocené pravici a 15 % Likudu.

Maale Adumim a osady u Jeruzaléma
Ve smíšeném nábožensko-sekulárním Maale Adumim měl Likud 50 % a za ním Modrobílí skončili s 10 %. Po 8 a 7 % zde měla Sjednocená pravice a Nová pravice.
V ultraortodoxní osadě Beitar Ilit volilo 63 % Sjednocený judaismus Tóry a 26,5 % získal Šas.
V největší osadě na Západním břehu, ultraortodoxním městě Modiin Ilit se 70 tisíc obyvateli, získal Sjednocený judaismus Tóry 80 %, 17 % Šas a Modrobílí jen 0,1 % – hlasovalo pro ně 22 lidí. Tři lidé tu volili Chadaš-Taal.

Bnej Brak a Kfar Chabad
V „hlavním městě ultraortodoxního judaismu“ dosáhla nejvíce hlasů aškenazská strana Sjednocený judaismus Tóry (61 %) a 25 % dostal sefardský Šas. Likud zde dostal jen 5 % a všechny ostatní strany ani nedosáhly na hranici volitelnosti.
V Kfar Chabad, což je vesnice osídlená hnutím Chabad-Lubavič v centrálním Izraeli, dali voliči 56 % pro krajně pravicové strany Sjednocené pravice. Pro Sjednocený judaismus Tóry hlasovalo 19 % a pro Likud 16 %.

Ghadžar
Obyvatelé vesnice na Golanských výšinách při libanonské hranici, která je předmětem dlouholetých sporů mezi Izraelem a Libanonem, vyznávají alawitskou formu islámu, stejnou, jako syrský prezident Bašar Asad. Většina lidí tu má izraelské občanství a hlasovala pro liberálně pravicovou Kulanu (37 %), Modrobílé (24 %) a Likud (15,5 %).